Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Průjem po jídle

Asi hodinu po obědě dochází dost často k řídké stolici. Jím jídlo zcela běžné. Například dnes brambory špenát maso. Včera zeleninová polévka.

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především dotazy týkající se správného užívání léků, jejich dávkování a nežádoucích účinků, lékových interakcí.  Pokud se řídká stolice objevuje opakovaně po běžné stravě, doporučuji obrátit se co nejdříve na lékaře. Lékař na základě vyšetření a znalosti celkového zdravotního stavu určí optimální další postup. Příčinou průjmovité stolice po jídle bývá nejčastěji intolerance či alergie na některé složky stravy (nejčastěji mléka, popř. pouze mléčného cukru - laktózy, lepku, tuků) či počínající onemocnění trávicího ústrojí.

Doporučuji nyní stravu výrazně odlehčit - vynechat jídla smažená a tučná (strava by měla být vařená nebo pečená s malým množstvím tuků), nadýmavá (čerstvé pečivo, luštěniny, sladkosti, čokoláda, čerstvé ovoce), kořeněná. Doporučuji jídlo rozdělit do menších porcí a jíst pravidelně 5x - 6x denně. Vhodné je dodržovat pitný režim (pít neperlivou vodu, zelený či ovocný čaj) - z nápojů jsou zcela nevhodné kofeinové nápoje, džusy a slazené limonády, perlivé nápoje a alkohol.  Pro zlepšení trávení doporučuji začít užívat probiotika, která pomáhají normalizovat střevní mikroflóru, která může být vlivem nemoci či nesnášenlivostí některých složek potravy narušena. S výběrem konkrétního přípravku Vám jistě poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně. Důležité je, aby dotyčný užíval probiotika v dostatečném množství (doporučenou denní dávku - pro dospělého bývá stanovena na 10 - 20 mld. živých bakterií; značeno v jednotkách tzv. CFU = colony forming units), ideálně s obsahem více probiotických kmenů. Přípravek by měl současně obsahovat i prebiotika (potravu pro bakterie, které pak v zažívacím traktu vydrží déle).

Více informací o různých problémech spojených s trávením naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/problemy-s-travenim.html

Potravinovým alergiím se věnuje podrobněji tento článek: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/potravinova-alergie.html

O výběru vhodných probiotik se více můžete dočíst zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-bez-predpisu/probiotika-jaka-si-mam-vybrat.html

Tým poradny

Zpožděná menstruace

Menstruaci mám pravidelně, ale teď už mám 8 dní zpoždění. Před měsícem jsem vynechala antikoncepci a jsem diabetik. Mohu se zeptat, jestli se to může stát a nebo se mám rovnou objednat k doktorovi?

Odpověď

Dobrý den,

zpoždění menstruace může mít více různých příčin. Může se tak stát z důvodu velké stresové nebo fyzické zátěže, při náhlém úbytku hmotnosti či změně životního rytmu, z důvodu těhotenství nebo onemocnění. Pokud se menstruace v následujících dnech nedostaví, doporučuji objednat se ke gynekologovi.

Pokud existuje možnost, že byste mohla být těhotná, kupte si v lékárně těhotenský test (doporučuji provést po ránu z první ranní moči).

Tým poradny

Kokosový olej jako lubrikant

Slyšel jsem z několika odborných zdrojů, že lze použít panenský kokosový olej jako lubrikant při koitu. Z jiných zdrojů jsem si přečetl, že není vhodné používat kokosový olej kvůli jeho zásaditosti ve srovnání s pH vagíny. Lze bezpečně využívat kokosový olej jako lubrikant při souloži, nebo nikoliv?

Odpověď

Dobrý den,

kokosový olej je rostlinný tuk, který se používá jak v kuchyni (smažení, pečení, vaření), tak v kosmetice - k ošetření pokožky, vlasů, nehtů. Kokosový olej má výborné hydratační a regenerační účinky a experimentálně bývá také užíván jako lubrikant (na obalu výrobku však nenajdete žádnou informaci výrobce o lubrikačním použití; výrobce tak nenese žádnou odpovědnost za případnou újmu způsobenou použitím oleje jako lubrikantu). Je však možné zakoupit lubrikační gel na bázi kokosového oleje, který je určen přímo pro intimní partie (např. NATULI Coconal kokosový lubrikant®).

Tým poradny

Podváha

Chtěla bych se zeptat, mám váhu 43,5 kg, nemůžu přibírat. Snažím se o to hodně dlouho ale stále mi to nejde a myslím si že mám anorexii. Jsem hodně hubená.

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji obrátit se na Vašeho pediatra, který na základě znalosti Vašeho celkového zdravotního stavu (včetně laboratorních parametrů) určí další vhodný postup, popř. Vás odešle k dalším odborným lékařům. Nicméně je třeba provést komplexní vyšetření a případně vyloučit vážnější onemocnění, která by mohla Vaší nízkou tělesnou hmotnost vysvětlovat.

Dle Vámi poskytnutých informací se svým BMI (body mass indexem) pohybujete v pásmu podváhy, které pro Vás nese riziko zdravotních komplikací (např. vyšší nemocnost, horší průběh běžných infekcí, aj.) v důsledku podvýživy. Doporučuji tedy zaměřit se především na pravidelné stravování (menší porce 5x - 6x denně). Základem přibírání hmotnosti je dobré nastavení energetické bilance, musíte přijmout více kalorií, než vydáte. Pro doplnění výživy a podporu chuti k jídlu pak můžete vyzkoušet užívat vitaminy skupiny B, dále doporučuji užívat pravidelně vitamin C, vitamin D a magnézium (vše přispívá k vyšší odolnosti organismu, mírní únavu). Běžnou stravu byste měla doplnit o tzv. sipping (tekutá forma stravy, která Vám umožní rychleji přibrat na váze a doplnit chybějící živiny) - vyzkoušet můžete např. Nutridrink® nebo Fresubin® (užívají se obvykle 1 - 3 lahvičky denně - popíjejí se průběžně mezi jídly), s výběrem konkrétních přípravků Vám ochotně poradí kolegové v kterékoliv lékárně.

Pokud si nejste jistá, zda pravidelné a vyvážené stravování sama zvládnete, doporučuji obrátit se co nejdříve na rodiče, kteří Vám pomohou vyhledat kvalitního nutričního specialistu. Nutriční specialista Vám jistě sestaví vhodný jídelníček a bude Vás i podporovat v jeho dodržování.

Tým poradny

Domnělá krev v moči

Zdá se mi, že mám občas takové červené tečky v moči, hlavně když nejdu dlouho na toaletu a pak je to většinou ke konci močení.

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především dotazy týkající se správného užívání léků, jejich dávkování a nežádoucích účinků, lékových interakcí.

Pokud nemáte žádné jiné obtíže (např. dlouhodobé bolesti, horečky, obtíže při močení - bolesti, pálení, řezání, aj.) kromě podezření na občasný výskyt malého množství krve v moči, obraťte se na svého praktického lékaře. Praktický lékař může na základě Vaší žádosti nechat Vaši moč laboratorně vyšetřit a vyloučit tak případné závažnější onemocnění.

Více informací o možném výskytu krve v moči naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/co-delat-kdyz-se-v-moci-objevi-krev.html

Tým poradny

E-cigareta při kojení

Už když píšu tento dotaz, tak se sama za sebe stydím. Mam 10 měsíčního chlapečka a po letech nekouření jsem začala kouřit elektronické cigarety - vapa s obsahem nikotinu 16mg/ml. Denně vykouřím 1. Co je ale nejhorší, tak syna stále kojím. V noci třeba 3-4x, pres den 1x. Chtěla bych si koupit prášky na odvykání kouření - defumoxan. Ale nevím, co je pro syna horší - prášky či ta elektronka. Mohla bych slyšet váš odborný názor, prosím?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Výrobce Defumoxanu® (účinná látka rostlinný alkaloid cytisin) uvádí, že tento doplněk stravy nesmí užívat kojící ženy, doporučit Vám ho zcela jistě nemohu. Ačkoli dosavadní výzkum ukazuje, že vapování je méně škodlivé než kouření tabáku, nikotin je návykový v jakékoli podobě a má významná zdravotní rizika, jak jistě víte. Stejně tak vapování není zcela bez rizika, podle dostupných informací mají i e-cigarety negativní vliv na krevní oběh (nehledě na možný výskyt toxických látek v náplních e-cigaret, které vznikají během zahřívání). Věřím, že s odbornou pomocí naleznete způsob, jak se zbavit závislosti na nikotinu šetrnou a bezpečnou cestou vzhledem ke kojení Vašeho syna. Ráda Vám doporučím odkazy níže. Kolegové v lékárnách, které jsou odborným poradenským centrem (podrobnosti v článcích), Vám ochotně a profesionálně pomohou:

https://lekarnici.cz/odvykani-koureni/,

https://www.lekarnickekapky.cz/lekarny-a-lekarnici/odvykani-koureni-v-lekarnach.html,

https://www.lekarnickekapky.cz/lekarny-a-lekarnici/odvykani-koureni-s-odbornou-pomoci-je-mnohonasobne-uspesnejsi.html.

Tým poradny

Průjem u seniora

Mám průjem už 3 dny - jak se ho zbavit?

Odpověď

Dobrý den,

uvádíte sice, že na aktuální obtíže (průjem) neužíváte žádné léky, bohužel ale neudáváte žádné další podrobnosti tak, abych Vám mohla co nejlépe pomoci. Nevím, zda-li Vás ještě trápí nějaké další zažívací obtíže (bolesti, nadýmání, zvracení, aj.) , teploty a ani jaký je charakter průjmu. Dále nevím, jaké léky dlouhodobě užíváte (s čím se dlouhodobě léčíte). Odpovím tedy pouze obecněji.

Pokud se Vaše obtíže již několik dní nelepší, doporučuji navštívit co nejdříve lékaře.

Pokud se průjem v průběhu dní zlepšuje (není vodnatý), nemáte žádné další obtíže (bolesti břicha, zvracení, teploty, aj.), na zklidnění podrážděného střeva můžete užívat několik dní volně prodejné léčivé přípravky obsahující aktivní uhlí (např. Carbosorb®, Carbotox®, Carbofit®). Aktivní uhlí je třeba podávat vždy odděleně od všech ostatních léků, a to s časovým odstupem nejméně 2 hodin tak, aby aktivní uhlí nenarušilo vstřebávání a tím i účinek jiných léčiv. Více informací o podání aktivního uhlí naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/zivocisne-uhli-na-jake-problemy-jej-muzeme-pouzit.html. Stejně tak lze doporučit léčivý přípravek Smecta® (obsahující přírodní čištěný jíl), jedná se o prášek pro přípravu suspenze (3x denně se rozpustí sáček ve sklenici vody a vypije; důležité je zachovat vždy odstup mezi užíváním Smecty® a všech ostatních léčivých přípravků tak, aby nedošlo k vzájemnému ovlivnění - snížení účinku). Jako podpůrnou léčbu dále doporučuji užívat volně prodejný léčivý přípravek Enterol® ve formě kapslí - jedná se o probiotický podpůrný lék akutního průjmu, který doplňuje přirozený mikrobiom střeva a pomáhá k rychlejší regeneraci střevní stěny. Doporučuje se užívat 2x denně (ráno a večer) 1 - 2 tobolky.

Důležitá je i přiměřená hydratace organismu (při silném průjmu, může hrozit dehydratace) - v lékárně Vám kolegové poradí s výběrem rehydratačního roztoku (např. volně prodejný přípravek Enhydrol® - jedná se o potravinu pro zvláštní lékařské účely ve formě ve vodě rozpustného prášku určeného pro přípravu rehydratačního roztoku), případně můžete popíjet neperlivé minerální vody. Strava by měla být několik následujících dní odlehčená, dietní a v menších porcích - vhodné jsou nemastné vývary, vařená rýže, banány, strouhané jablko, suché nesladké nekynuté pečivo. Postupně můžete jídelníček obohacovat. Vyhněte se těžký, smaženým, kořeněným jídlům a pochutinám na delší dobu, než se zažívání zklidní a budete zvládat běžné porce.

Více informací o příčinách průjmů a možnostech léčby naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/prujem-jake-jsou-jeho-priciny-a-jak-ho-lecit.html.

Tým poradny

Bolest v oblasti kotníku

Bolí mě nad pravým kotníkem, myslím že mi tam špatne proudí krev. Bolí to už asi 3 roky, když ráno vstanu, nedošlápnu pořádně na pravou nohu, musím chvíli sedět a po čase se to zlepší, ale boelst trvá. V práci chodím 8 hodin. Můžete mi doporučit nějaké léky?

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především dotazy týkající se správného užívání léků, jejich dávkování a nežádoucích účinků, lékových interakcí.

Bohužel nepíšete, kterého lékaře jste navštívil (zda praktickou lékařku či ortopeda, cévního lékaře?) ani jaký byl závěr (Vaše diagnóza).

S ohledem na Vaše zaměstnání (kde denně trávíte 8 hodin na nohou) doporučuji především vyhledat co nejdříve ortopeda, který doporučí další vhodný postup. Určitě si obstarejte (po dohodě s ortopedem) ortopedické vložky a nešetřete na koupi nové pracovní obuvi (uzavřené pohodlné obuvi, do které se Vám vejdou ortopedické vložky). Vaše bolesti mohou mít mnoho různých příčin a vyjádřit se bude muset až lékař na základě vyšetření, které naše poradna nahradit nemůže. Nicméně výběrem kvalitní obuvi a obstaráním ortopedických vložek (na míru) si od bolesti určitě částečně ulevíte.

Nevím, zda Vám lékařka doporučila léčivý přípravek Veral® (účinná látka diklofenak) ve formě tablet nebo pouze lokálně ve formě gelu. V užívání či aplikaci můžete pokračovat (3x denně 1 tableta po 4 - 6 hodinách; event. 3x - 4x denně mazat) - jednat by se však mělo pouze o krátkodobou léčbu (ne déle než 2 týdny bez dalšího doporučení lékaře). Léčivý přípravek Veral® zmírní příznaky zánětu (bolest, otok, zarudnutí).

Tým poradny

Chrápání

Bydlíme s manželem v rodinném domě. Od mala má problémy s dýcháním a chrápáním. Už nevím co mám dělat. Trpím já syn. K lékaři manžel nechce jít. Můžete mi nějak pomoci.

Odpověď

Dobrý den,

pokud Váš manžel chrápe dlouhodobě, bylo by opravdu nejvhodnější, aby navštívil ORL lékaře. Bez lékařského vyšetření nelze určit příčinu jeho obtíží (a následně tak chrápání odstranit nebo se o to přinejmenším pokusit).

Pokud Váš muž návštěvu lékaře odmítá, níže uvádím alespoň základní doporučení, která by jeho chrápání mohla zmírnit:

Vhodné je spát v poloze na boku a s vyvýšenou hlavou. Je doporučené se vyhnout pravidelnému užívání (pokud možno) léků místnosti. Ložnice (místnost, ve které dotyčný spí) by měla být spíše chladná (nepřetopená), dobře větraná. Doporučuje se chodit spát pravidelně ve stejnou dobu, před spaním jíst střídmě, nepřejídat se (jíst nejpozději 2h před ulehnutím), nepít alkohol, nekouřit.

Mezi zdravotnické prostředky určené přímo na zmírnění chrápání patří např.: ústní sprej PSSST! Forte® (na bázi bylin a panthenolu), kapky a sprej Adenol® obsahující rostlinné oleje a extrakt ze sójového lecitinu (nanášejí se do těsné blízkosti chrápajícího -na polštář, pyžamo apod.) či náplasti proti chrápání Questaplast® (náplasti rozevřou nosní průchody a zlepší tak průchodnost nosu, omezují chrápání). S výběrem konkrétního přípravku Vám poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně.

Více informací o možných příčinách i léčbě chrápání naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/chrapani.html

Tým poradny

Prořezávání zoubků

Mám roční dcerku, které se tlačí zoubky a už 5 měsíců v kuse vůbec nespíme, celou noc propláče, nepomáhají ani žádné chladivé gely, nurofen, doktorka nám předepsala homeopaticke ampulky camilie, ty také vůbec nezabírají. Už nevím co mám dělat, každou hodinu je vzhůru a je už naštvaná i sama na sebe.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Mrzí mě, že prořezávání zoubků u Vaší dcerka probíhá takto intenzivně. Neuvádíte konkrétní přípravky, které jste vyzkoušeli, ale doporučuji registrovaný léčivý přípravek Calgel®, který má jak účinek antiseptický, tak anestetický (ošetřenou dáseň znecitlivuje a ulevuje tak od bolesti). Malé množství gelu, přibližně v délce 7,5 mm, se vytlačí na čistý koneček prstu a jemně vtírá do dásně v místě růstu zubů. Aplikaci je možné v případě potřeby opakovat. Před opakovanou aplikací musí být odstup alespoň 2 hodiny. Nesmí se překročit 6 aplikací za den ani velikost jednotlivé dávky. Další možností jsou chladivá kousátka, kterými si může dítě ulevit od bolesti a tlaku samo. Chápu, že tato doporučení jsou vhodná zejména přes den, ale obávám se, že jiné možnosti, kromě Vaší laskavé přítomnosti a trpělivosti, nejsou. Jen podotýkám, že dlouhodobé užívání jakéhokoli celkového analgetika by bez doporučení lékaře pro dítě stejně nebylo vhodné (v případě růstu zoubků pouze krátkodobě/výjimečně). Přeji mnoho sil a ať se zoubky brzy vyklubou.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek