
Léková interakce znamená, že jedno léčivo mění účinky jiného a to ve smyslu zvýšení, snížení, změny či úplného vymizení léčebného účinku. Může však vzniknout i kombinací léčiva s doplňky stravy (třezalka, Ginkgo biloba), určitou potravinou, nápojem (grapefruitový džus, mléko, alkohol) či vlivem jiných chemických látek z okolního prostředí (cigaretový kouř).
Některé z těchto interakcí mohou být pro pacienta nebezpečné a mohou vést k dalšímu poškození jeho zdraví.
Interakce se u každého pacienta mohou projevovat v různé míře a je potřeba je řešit vždy individuálně. V některých případech postačí pouze redukce (snížení) dávek či časový odstup, v jiných se musí některé z léčiv zaměnit za jiné.
Vždy informujte své ošetřující lékaře a lékárníky o všech lécích, které máte předepsané i od jiných lékařů, a v lékárně také nezapomeňte tento údaj sdělit i při nákupu volně prodejných léčiv, především pokud užíváte léky na ředění krve, snížení cholesterolu či léky upravující srdeční rytmus. Informace o interakcích můžete nalézt i v příbalovém letáku každého vašeho léčiva.
U dystonie dochází od zvyšování napětí svalů až k trvalému křečovitému sevření jednotlivých svalů, nebo skupiny svalů.
Vitamíny jsou látky, které mají v lidském těle významnou funkci při mnoha procesech včetně metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.
S výběrem vhodné terapie při tzv. postcovidovém syndromu poradí pacientům jejich lékárník, který individuálně zohlední vhodnost vybraných léčivých přípravků a může zabránit…