Živočišné uhlí: Na jaké problémy jej můžeme použít?

Živočišné uhlí nebo také aktivní uhlí (carbo activatus, carbo medicinalis, carbo adsorbens) se řadí mezi tzv. střevní adsorbencia. Živočišné uhlí je netoxické léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.

Aktivní uhlí

Živočišné uhlí je povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje. Mimo léčby průjmů se může používat při léčbě zánětu zažívacího traktu, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.

Mohlo by vás zajímat: Průjem: Jaké jsou jeho příčiny a jak ho léčit?

Podání živočišného uhlí dětem do 3 let se nedoporučuje. Pro ně je vhodnější alternativou látka diosmectit obsažená např. v sáčcích Smecta nebo Tammex Family.

Užívání živočišného uhlí

Dospělým i dětem od 3 let se obvykle podává 600 – 1500 mg živočišného uhlí 3-4krát denně. To je v případě přípravku Carbo medicinalis (které obsahuje 300 mg živočišného uhlí v jedné tabletě) 2 až 5 tablet za den.

U průjmů se pak dospělým podává 3000 – 3600 mg živočišného uhlí (10 –12 tablet) 3 – 4krát denně a dětem 1200 – 1500 mg živočišného uhlí (4 – 5 tablet) 4krát denně.

Tablety živočišného uhlí se mají rozkousat a zapít sklenicí vody. Zejména u dětí je vhodné živočišné uhlí rozdrtit nebo jej nechat rozpadnout v malém množství vody. Vzniklou suspenzi je po vypití ještě nutno zapít sklenicí vody nebo hořkého čaje. Živočišné uhlí způsobuje černé zbarvení stolice.

Při užívání živočišného uhlí s ostatními léčivy je nutné dodržovat interval v podání alespoň dvě hodiny. Živočišné uhlí může totiž snížit absorpci jiných důležitých léčiv z trávicího traktu. Ženy, které používají perorální hormonální antikoncepci, by se v období užívaní živočišného uhlí měly pojistit i jinou formou antikoncepce. Dokonce i současná konzumace zmrzliny nebo čokolády může snižovat absorpční schopnost živočisného uhlí.

Živočišné uhlí - akutní otravy

Akutní otravy hrozí zejména u malých dětí a mohou být velmi nebezpečné. Pokud dojde k otravě, ihned by měl být kontaktován lékař nebo toxikologické centrum, které doporučí další postup. Živočišné uhlí se sice nedá použít vždy - například jen málo váže vysoce ionizované soli železa, lithia, thalia, kyanidy, alkoholy (metanol, etanol), glykoly (etylenglykol - Fridex) a rozpouštědla obsahující ropné produkty. Zde je řešením spíše výplach žaludku - v řadě dalších případů ale podání několika tablet živočisného uhlí laikem zamezí rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní. Proto všechny domácnosti s malými dětmi by měly být vybaveny alespoň jedním balením živočišného uhlí.

Živočišné uhlí - léčivé přípravky:

  • Carbo medicinalis - tablety
  • Carbosorb - tablety nebo prášek
  • Carbotox - tablety (obsahuje navíc thiosíran sodný, který působí mírně projímavě a neutralizuje některé jedy)

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek