Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Kojenecká kolika

Mám 4,5 měsíční holčičku. Po očkování Hexa vakcínou se jí zhoršily problémy s bříškem. Dcera je na UM Kendamil. Když odchází prdíky, tak strašně pláče. Nevíme, jak ji máme pomoci?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Veškeré podrobné informace týkající se kojeneckých kolik včetně prevence i řešení bolestivých křeči u miminek naleznete v následujícím článku:

https://www.lekarnickekapky.cz/leky/deti-a-maminky/strevni-koliky-u-novorozencu-a-kojencu.html. Doporučuji pročíst a věřím, že naleznete způsob, jak dcerce ulevit.

Tým poradny

Glykémie

Chtěl, bych se zeptat, jestli je vhodné měřit cukr v krvi po noční směně? V noci jsem nejedl ani nepil a naměřil jsem hodnotu 7.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Výsledek měření po celonočním lačnění může ve Vašem případě zkreslovat neobvyklá/zvýšená fyzická aktivita a únava. Nicméně ráno nalačno by měla být optimální fyziologická hodnota cukru v krvi v rozmezí 4-6 mmol/l. Doporučím vyhledat vhodnou lékárnu pro osobní konzultaci v místě Vašeho bydliště prostřednictvím seznamu lékáren na webu České lékárnické komory. Věnovat se Vám budou erudovaní odborníci/lékárníci, kteří jsou absolventy Garantovaných kurzů České lékárnické komory a můžete s nimi probrat vše podstatné: https://lekarnici.cz/screening-diabetu-a-pece-o-diabeticke-pacienty/.

A současně prosím navštivte lékaře.

Dovolím si dále zmínit několik doporučení, které je vhodné začlenit do běžného života a které mohou napomoci hladinu cukru stabilizovat. Dodržování “diety”, režimových opatření a pravidelné kontroly u lékaře jsou považovány za zásadní. Obecně prospěje zdravá strava, základem by měla být výživově sytá hlavní jídla s dostatkem bílkovin, tuků a vlákniny, minimum průmyslově zpracovaných potravin zejména jednoduchých sacharidů (sladkosti, bílé pečivo, slazené nápoje a jiné slazené pochutiny např. slazené mléčné výrobky), více komplexních sacharidů (celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, v menší míře ovoce, dále lněné semínko, chia semínka), pitný režim založený na čisté vodě nebo neslazených čajích. Dostatek odpočinku a spánku, co nejméně nepohody a stresu, pravidelný pohyb (procházky, práce na zahradě, plavání…), snaha o dosažení zdravé optimální hmotnosti, vyloučení alkoholu a kouření. Další užitečné informace naleznete v následujících odkazech:

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/hladina-cukru-v-krvi.html

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/zasady-stravovani-pri-diabetu.html

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/jak-si-spravne-merit-cukr-v-krvi.html.

Tým poradny

Krev ve stolici

Dobrý den, dnes se mi poprvé objevila krev se stolici, měl jsem k tomu i průjem. Je to normální?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pokud se Vám objevila krev ve stolici jednorázově a v malém množství, může se jednat o trhlinku v řitní oblasti (krev je jasně červená, trhlinka může být způsobena tuhou stolicí nebo průjmem). Další příčinou mohou být hemoroidy a jiná onemocnění, zde by ale byly potíže opakované, což neuvádíte a pravděpodobně byste pociťoval i jiné příznaky (u hemoroidů bolest, svědění, tlak). Důležité je zmínit, že jasně červená krev pochází z dolní části trávicího traktu (tj. tlusté střevo a konečník), nepochází z vyšších částí trávicího traktu. Aktuálně bych Vám doporučila upravit stravování v tom smyslu, aby nedocházelo k průjmu – důležitý je dostatečný příjem vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, semena a ořechy, ovesné vločky, celozrnné potraviny), ale také dostatek tekutin (vody nebo neslazeného čaje podle individuální potřeby). Alkohol, smažená a silně kořeněná jídla, káva, uzeniny a další dráždivá jídla podle Vaši individuální snášenlivosti aktuálně vhodné nejsou. Pokud by se potíže objevovaly opakovaně, přidaly se další příznaky, raději navštivte lékaře, který diagnostikuje zdravotní problém, resp. vyloučí jiné možné příčiny a doporučí vhodnou léčbu/samoléčbu.

Tým poradny

Řezná rána

Řízl jsem se omylem do nohy, rána je dlouhá 5 cm a široká 11 mm, tekla z toho spousta krve. Mám to zatím den a žádný náznak hojení, co s tím?

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především správným užíváním léků, jejich dávkováním, případně jejich nežádoucími účinky. Pokud rána stále krvácí, rozšklebuje se, je zarudlá, svědí nebo z ní vytéká sekret, doporučuji raději navštívit lékaře (chirurgickou ambulanci, popř. praktického lékaře).

Ránu je potřeba nejdříve omýt čistou vodou (případně očistit od zbytků nečistot) a řádně vydezinfikovat. K dezinfekci můžete použít např. Betadine® roztok, 3% peroxid vodíku, Dettol® 0,2% antiseptický sprej, Septonex® sprej, aj. Následně je třeba poraněnou kůži překrýt – doporučuji zvolit hydrokoloidní náplast, která fungují na principu vlhkého hojení a zkracují tak čas hojení až o polovinu. Gelový polštářek v náplasti reaguje se sekretem v ráně a vzniká vlhký gel, který chrání ránu jako tzv. druhá kůže. Náplast ránu chrání před vnějšími vlivy a brání tak vzniku infekce. Tlumí bolest, je prodyšná a brání přilepení k ráně. Náplast musí alespoň o 1 cm přesahovat okraj rány a musí se lepit na suchou a nemastnou pokožku. Výměna postačuje po několika dnech, nebo pokud se náplast sama odlepí. Náplast by neměla přijít na krvácející, zanícenou nebo mokvající ránu. Hydrogelové náplasti zakoupíte v lékárně např. od zn. Urgo® a Cosmos®. S výběrem konkrétního krytí(náplasti) Vám jistě poradí kolegové v kterékoliv lékárně.

Tým poradny

Očkování proti pneumokokům

V 65 letech jsem byl očkován Prevenarem13. V článku jsem se dočetl o vhodnosti přeočkování po 5 letech. Rád bych se nechal přeočkovat i za cenu, že si to budu hradit plně nebo částečně. Je vhodné nebo potřeba se nechat přeočkovat? Jakou vakcínu mi doporučíte?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Ano, přeočkování proti pneumokokovým infekcím je vhodné po 5 letech zopakovat a pro osoby nad 65 let je doporučené. O vhodnosti konkrétní očkovací látky (na trhu je několik registrovaných vakcín) se prosím poraďte s lékařem, protože doporučení je závislé nejen na věku, ale i rizikových faktorech, popřípadě již proběhlém očkování proti pneumokokům v minulosti. Váš lékař zná Vaši podrobnou anamnézu a teprve na základě pohovoru s ním doporučuji se rozhodnout.

Tým poradny

Průjem a užívání Metforminu

Byl mi zjištěn diabetes II. typu. Nasazen mi byl pouze Metformin 500mg 1-0-1. Užívám ho necelý měsíc a bohužel mě trápí průjem. A to především v noci a k ránu. Je to psychicky náročné, protože mam několikrát za noc narušený spánek. Myslíte, že si to sedne? Nebo mám zavolat na diabetologii a je potřeba změnit léky?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Průjem bohužel patří mezi velmi časté nežádoucí účinky léčby léčivým přípravkem s obsahem metforminu. Bez konzultace s lékařem prosím lék nevysazujte, ale určitě s ním potíže konzultujte. Dovolím si dále zmínit několik doporučení, které je vhodné začlenit do běžného života, pokud se léčíte s diabetem a které mohou napomoci hladinu cukru stabilizovat. Dodržování “diety”, režimových opatření a pravidelné kontroly u lékaře považuji za zásadní. Obecně prospěje zdravá strava, základem by měla být výživově sytá hlavní jídla s dostatkem bílkovin, tuků a vlákniny, minimum průmyslově zpracovaných potravin zejména jednoduchých sacharidů (sladkosti, bílé pečivo, slazené nápoje a jiné slazené pochutiny např. slazené mléčné výrobky), více komplexních sacharidů (celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, v menší míře ovoce, dále lněné semínko, chia semínka), pitný režim založený na čisté vodě nebo neslazených čajích. Dostatek odpočinku a spánku, co nejméně nepohody a stresu, pravidelný pohyb (procházky, práce na zahradě, plavání…), snaha o dosažení zdravé optimální hmotnosti, vyloučení alkoholu a kouření. Další užitečné informace naleznete v následujících odkazech:

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/hladina-cukru-v-krvi.html

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/zasady-stravovani-pri-diabetu.html.

Další možností jak probrat vše podstatné je vyhledat vhodnou lékárnu pro osobní konzultaci v místě Vašeho bydliště prostřednictvím seznamu lékáren na webu České lékárnické komory. Věnovat se Vám budou erudovaní odborníci/lékárníci, kteří jsou absolventy Garantovaných kurzů České lékárnické komory: https://lekarnici.cz/screening-diabetu-a-pece-o-diabeticke-pacienty/.

Tým poradny

Dlouhodobý průjem

Mám dlouhodobý průjem - beru léky Doretra 2 x denně na bolest, Nebivovol na tlak a Perindopril.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Zdravotní problém by měl být v každém případě konzultován s lékařem, zvlášť pokud je průjem dlouhodobý (více jak 3 týdny). Lékař s Vámi probere přesný charakter potíží a vyloučí přítomnost varovných známek vážnějších onemocnění případně doplní ultrazvuk či kolonoskopii, zváží možnost výskytu průjmu jako nežádoucího účinku Vámi užíváných léčivých přípravků. Potíže (průjem, častou řídkou stolici) může mj. zhoršovat vysoký příjem vlákniny, konzumace některých umělých sladidel (xylitol, manitol), vyšší příjem hořčíku. Další příčinou mohou být složky potravy nebo potraviny, které jsou špatně tolerovány a mohou způsobovat trávicí potíže (např. bílkovina kravského mléka, lepek a další).

Pro stabilizaci a harmonizaci střevní funkce můžete vyzkoušet probiotika. Probiotický kmen doporučovaný k léčbě průjmu a obnovení přirozeného bakteriálního prostředí v tenkém střevě je Saccharomyces boulardii. Tato kvasinka je obsažena ve volně prodejném léčivém přípravku Enterol® tobolky/prášek pro perorální suspenzi. Nesmí se zapíjet příliš studeným nebo horkým nápojem. V podpůrné probiotické léčbě je dobré pokračovat minimálně do odeznění potíží, ale ideálně ještě 7-14 dní poté. Po vymizení průjmu je možné užívat léčivý přípravek s širším spektrem probiotických kmenů a v denní dávce alespoň 10 miliard CFU (jednotky tvořící kolonie). S výběrem konkrétních léčivých přípravků, zdravotnických prostředků nebo doplňků stravy a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Tým poradny

Akutní průjem

Jak zastavit průjem? Trvá druhý den, stále mám nucení na stolici, je to bolestivé. Večer jsem jedla omáčku a ráno kořeněný uzený bok uzený. Poslední dobou jsem ve velkém stresu. Od dnes beru léky Enditril, zatím jen jednu tabletu.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Průjem (jako příznak méně závažného akutního střevního onemocnění virového původu nebo způsobený dietní chybou) je při zaléčení většinou rychlý (1 až 3 dny), ale může trvat i týden. Základem je dostatek tekutin, dieta a odpočinek. Důležité je především po troškách doplňovat tekutiny (vhodné jsou čaje a minerální vody). Druhý a třetí den lze pomalu začít s potravinami, jako jsou suchý chléb, banán, suchar příp. suchá rýže, dušená mrkev a libové kuřecí maso/čistý kuřecí vývar. Léčit průjem lze léčivými přípravky s obsahem diosmektitu, živočišného uhlí nebo zdravotnickými prostředky s obsahem tanátu želatiny. Vhodné by bylo doplnit minerály a cukry ve formě rehydratačního roztoku.

Pro stabilizaci a harmonizaci střevní funkce doporučuji probiotika. Probiotický kmen doporučovaný k léčbě průjmu a obnovení přirozeného bakteriálního prostředí v tenkém střevě je Saccharomyces boulardii. Tato kvasinka je obsažena ve volně prodejném léčivém přípravku Enterol® tobolky/prášek pro perorální suspenzi. Nesmí se zapíjet příliš studeným nebo horkým nápojem. V podpůrné probiotické léčbě je dobré pokračovat minimálně do odeznění potíží, ale ideálně ještě 7-14 dní poté. Po vymizení průjmu je možné užívat léčivý přípravek s širším spektrem probiotických kmenů a v denní dávce alespoň 10 miliard CFU (jednotky tvořící kolonie). S výběrem konkrétních léčivých přípravků, zdravotnických prostředků nebo doplňků stravy a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Léčivý přípravek Enditril® bych zvolila jako doplňkovou léčbu k výše uvedeným doporučením.

Samoléčbu bych doporučila maximálně po dobu jednoho týdne. Pokud by se potíže nelepšily nebo dokonce zhoršovaly, přidaly se další příznaky (horečka, malátnost, výrazná ztráta hmotnosti, silné bolesti hlavy, obtížné dýchání), raději stav konzultujte se svým lékařem.

Tým poradny

Genitální opar

Ráda bych se zeptala, zda existuje nějaká dlouhodobá prevence proti oparům na genitáliích. Objevuje si mi celkem pravidelně, téměř před každou menstruací v oblasti od konečníku až na stydký pahorek.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel neuvádíte žádné další podrobnosti. Z Vašeho dotazu není jasné, zda jste o svých obtížích již informovala gynekologa, popř. jakým způsobem jste dosud genitální opar léčila a jak dlouho vás tyto obtíže trápí. Primárně  byste léčbu měla řešit se svým gynekologem. Genitální opar je pro samoléčbu nevhodný!


Bohužel ani léčba předepsaná lékařem Vás genitálního oparu nemusí zbavit trvale. V období oslabené imunity, vyššího stresu, námahy, apod. se mohou obtíže dlouhodobě vracet. Důležitá je proto prevence vzplanutí akutního stádia - dbejte o intimní hygienu (používejte pravidelně neparfemovaná mýdla či mycí gely pro intimní hygienu), užívejte probiotika určená přímo pro posílení vaginální mikroflóry (např. Gynocaps® vaginální tobolky nebo perorální tablety  ), nenoste těsné oblečení, omezte koupání (sprchujte se), saunování.

Na opakující se genitální opar bude mít jistě vliv stav Vašeho imunitního systému - doporučuji proto dlouhodobě užívat např. betaglukany na podporu imunity (dostupné jsou v různých lékových formách jako tablety, tobolky, sirup) - s výběrem konkrétního přípravku Vám jistě poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně. Doporučuji také navýšit denní příjem vitaminu C, vitaminu E, zinku. Krátkodobě v době zhoršení stavu lze užívat (až 8 týdnů) přípravky s echinaceou.

Více informací o příčinách, prevenci a léčbě oparů naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/jak-lecit-opary.html

Tým poradny

Carbosorb – způsob podání

V souvislosti s užíváním živočišného uhlí konkrétně tablet Carbosorb bych se ráda zeptala, jestli je opravdu nutné tyto tablety vždy před polknutím rozkousat anebo postačí uvedené dávkování ale bez rozkousání. Mám s tím opravdu značný problém, zvedá se mi při tom žaludek, ale když je polykám celé, tak mi to nevadí.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Volně prodejný léčivý přípravek s obsahem aktivního uhlí Carbosorb® tablety (dostupný je i perorální prášek) lze spolknout celé a zapít trochou vody, rozpustit ve sklenici v malém množství vody, důkladně rozmíchat a vypít. Tablety je možné pro jejich velikost rozkousnout nebo rozdrtit a zapít vodou. Všechny varianty jsou v pořádku.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek