Průjem: Jaké jsou jeho příčiny a jak ho léčit?

Průjem je nejčastěji způsoben porušenou funkcí střevní sliznice při jejím osídlení škodlivými viry, bakteriemi nebo parazity. Změny střevní sliznice při infekci vedou ke ztrátám tekutin a iontů z organismu.

Průjem je nejčastějším onemocněním trávicího traktu, týká se všech věkových kategorií. Jedná se o příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

Doprovodným příznakem průjmového onemocnění mohou být křeče v břiše, které většinou předcházejí odchodu stolice, někdy nevolnost a zvracení, horečka, objevit se může ve vážných případech i krev a hlen ve stolici. Průjem může doprovázet také celkový pocit slabosti.

Průjem z patofyziologického hlediska můžeme rozdělit na:

  1. osmotický průjem (přestane po zastavení příjmu potravy)
  2. sekreční průjem (po zastavení příjmu potravy neustane)
  3. průjem při poškození stěny střeva

Příčiny průjmu mohou být různé

Infekce – můžeme je dále rozdělit na virové, bakteriální a případně protozoární (způsobený prvoky). U prujmu jsou častější virové infekce, způsobené rotaviry (v současnosti již existuje očkování), echoviry, ale i jinými kmeny. Méně časté jsou průjmy bakteriálního původu, způsobené bakteriemi z rodů jako např. Salmonella, Shigella, patogenními kmeny Escherichie coli, Yersinie nebo Campylobacter jejuni, Escherichia coli apod. Entamoeba histolytica je příčinou průjmů v (sub)tropech a a na pobřeží středozemního moře.

Další infekční průjmy mohou být protozoárního původu, nebo způsobené roupy či škrkavkami. Diagnostika je zpravidla prováděna na základě kultivace z výtěru.

Strava - přebytek vlákniny, s čímž se ale běžně nesetkáváme, fruktózy, nadměrná konzumace některých umělých sladidel (xylitol, manitol) a solí hořčíku mohou způsobit průjem, po uvedení příjmu zmíněných látek do normálu průjem spontánně odezní.

Léky - antacida (léky proti pálení žáhy) s obsahem hořčíku, projímadla, metformin, širokospektrá antibiotika, která způsobují porušení mikrobiální rovnováhy (tento průjem zpravidla sám odezní do 10 dní po ukonční léčby antibiotiky, ale je vhodné doplnit podáváním laktobacilů nebo zakysaných mléčných výrobků).

PrůjemDélka trvání průjmu není vždy stejná

Je důležité rozlišit akutní, perzistentní a chronický průjem. Akutní průjem vzniká náhle a trvá pouze několik dnů. Trvá-li průjem 14 dní, jedná se o průjem perzistentní. Trvá-li průjem několik týdnů, znamená to již přechod do chronického průjmu.

Děti do 3 let a lidé nad 70 let by měli navštívit lékaře vždy, když trvá průjem déle než 24 hodin. Hrozí u nich totiž největší nebezpečí dehydratace.

Samoléčba se doporučuje pouze v případě nekomplikovaného akutního průjmu, přetrvává-li průjem déle než 48 hodin, je nutné vyhledat pomoc lékaře, objeví-li se krev či hlen ve stolici, pak je třeba lékaře vyhledat ihned.

Příčinou chronického, neboli dlouhodobého průjmu mohou být onemocnění tenkého a tlustého střeva (Crohnova choroba, dráždivý tračník), slinivky břišní, jater a žlučníku. Důvodem průjmu mohou být však i nemoci orgánů mimo trávicí trakt, například při zvýšené funkci štítné žlázy, nemocích ledvin, či onemocněních psychických. Průjem doprovází také některé otravy, např. rtutí nebo železem.

U malých dětí se průjem vyskytuje také u růstu zubů a může trvat i 14 dní, dokud se zub neprořízne. Většinou nereaguje na žádnou léčbu a organismus se s ním vyrovná, důležité je především zavodnění organismu.

Někdy může být průjem způsoben stresem, únavou, ponocováním nebo nepravidelným režimem či nezvyklou stravou (např. zvýšenou konzumací oleje včetně rybího tuku).

Léčba průjmu

Základem léčby je dieta a zavodnění organismu (rehydratace). Pokud se jedná o kojence, kojení nepřerušujeme. 24 hodin podáváme černý čaj slazený hroznovým cukrem, den staré bílé pečivo, rýžový odvar, mrkev, banán, jablko. V lékárně lze zakoupit různé komerční rehydratační roztoky, nebo si vytvořit vlastní dle doporučení WHO – Světové zdravotnické organizace:

Recept na rehydratační roztok při léčbě průjmu

  • Chlorid sodný (kuchyňská sůl) - 3,5 gramu
  • Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) - 2,5 gramu
  • Chlorid draselný - 1,5 gramu
  • Glukóza (hroznový cukr) - 20,0 gramů

Vše rozpustit do 1 litru převařené vody.

Rehydratační roztok můžeme připravit také z domácích surovin smícháním 8 lžiček cukru nebo lépe hroznového cukru, 1 lžičky soli, šťávy z 2 pomerančů nebo grepů (obsah draslíku) a rozpuštěním a doplněním převařenou vodou do 1 litru. Dávka pro dospělého je 250-500 ml za hodinu, dávka pro děti 125-250 ml za hodinu.

Léky proti průjmu

Adsorbencia jsou léky, které na svůj povrch navazují všechny škodliviny. Adsorbens diosmectit je vhodný už i pro kojence a malé děti. Carbo adsorbens, lidově živočišné uhlí je, vzhledem k lékové formě (tablety), vhodný pro jedince až od 3 let. Adsorbencia však nevychytávají jen škodliviny, ale také ostatní látky. Proto je důležitý odstup od orálního podání dalších léků alespoň 2 hodiny.

Střevní desinficiencia jsou vhodná pouze u bakteriálních a protozoárních infekcí. Cloroxin je vzhledem k lékové formě (potahované tablety, které nelze půlit ani čtvrtit) vhodný až pro děti od 12 let a od 40 kilogramů.

K normalizaci střevní funkce jsou vhodná Probiotika (např. Lactobacillus spp., Biffidobacterium spp. nebo Sacccharomyces boulardii). K dostání jsou v různých formách, pro kojence jsou vhodné sáčky k rozpuštění či přimíchání do potravy, některé kapsle, které lze rozdělat, vysypat a použít obdobně jako sáčky, setkat se můžete i s tekutou formou. V některých případech je lze podávat i preventivně, např. pokud hrozí riziko "cestovatelského" průjmu. Přesto je nutné si uvědomit, že nejsou všemocná a jako preventivní opatření musíme dodržovat, zejména v exponovaných oblastech, přísné zásady osobní hygieny.

Existují i látky používané ke zpomalení střevní peristaltiky, z běžně dostupných je to například Loperamid. Používáme je pouze tehdy, pokud jsme si jistí, že se nejedná o průjem infekční a pouze u dospělých jedinců. Jinak bychom mohli nadělat výrazně více škody než užitku a způsobit následné zdravotní komplikace.

Racekadotril je nové léčivo, které snižuje objem a množství stolice a zkracuje trvání průjmu.

Nifuroxazid je chemoterapeutikum vázané na předpis, používá se u infekčních průjmů.

Mgr. Kateřina Döllingerová

Písnická lékárna, Praha


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek