Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Godasal a krvácení z nosu

Mám nově předepsaný lék Godasal 1 tabletu ráno, z preventivních důvodů. Na MR zjištěny Gliozomy a ateroskleróza. Mám obavy je začít užívat z důvodu sklonu krvácení z nosu při alergii a rýmě. Užívám Tezeo 40 a Lanzul. Občas quajacuran a vitamín B12 a B6 a Vít D. Při problémech krvácení z nosu beru několikrát do roka ascorutin. Je toto nějaká kontraindikace a nezhorší mi to krvácení z nosu?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Alergická rýma je rizikovým faktorem (zvýšená krvácivost) při užívání léčivého přípravku Godasal®. Nejedná se o kontraindikaci, ale je nezbytné předepisujícího lékaře informovat o skutečnosti, že trpíte na krvácení z nosu. Lékař zváží přínos léčby i její riziko na základě Vaší anamnézy, výsledků vyšetření a pohovoru. Děkuji za pochopení.

Tým poradny

Způsob užití hlívy ústřičné

Můžu vysypat dceři obsah kapsle když nedokáže velkou tabletu polknout. Jedná se o Hlívu ústřičnou 800 mg.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jste neuvedla konkrétní doplněk stravy, který dcera užívá (doporučuji vždy řídit se pokyny výrobce). Obsah kapslí (sušenou hlívu ústřičnou) lze obvykle vysypat a přimíchat např. do malého množství jídla či nápoje. Není pouze žádoucí míchat hlívu s horkými nápoji či jídly.

Tým poradny

Chronická rána

Chci se zeptat asi před 15ti lety jsem si postříkal nohu v holeni kyselinou, poté jsem si ránu důkladně vyčistil ale nešel jsem s tím k lékaři. Od té doby vždy když se, byť jen maličko do té rány bouchnu vždy se mi ta rána otevře a mám velký problém při hojení můžete mi poradit co bych měl na hojení rány použít?

Odpověď

Dobrý den,

především doporučuji obrátit se na lékaře, který se zabývá hojením chronických ran. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně došlo k hlubšímu poranění (a tím i narušení tkáně, která změnila svoje vlastnosti a hojení nyní probíhá atypickým způsobem), je třeba, aby Vás vyšetřil lékař dermatolog (popř. chirurg).

Vaše zranění (jehož následky stále zůstávají) by mělo být sledováno lékařem! Doporučuji v akutní fázi - v případě znovu otevření rány aplikovat vlhké krytí (nejlépe s antibakteriální úpravou) - vhodné může být krytí (nepřilnavé náplasti) se stříbrem např. zdravotnické prostředky Atrauman® Ag nebo Aquacel® Ag, případně s jódem Inadine® (pokud nemáte na jód alergii). Dále lze doporučit např. zdravotnický prostředek Hemagel®, který urychlí hojení rány a současně ulevuje nemocnému od bolesti. Hemagel® brání kontaminaci rány a vzniku infekce; v ráně udržuje vhodné pH, dostatečnou vlhkost a brání tak tvorbě jizev. Metodě vlhkého hojení se podrobněji věnuje např. tento článek: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/zdravotnicke-pomucky/vlhke-hojeni-moderni-metoda-osetreni-ran.html

O vhodnosti použití konkrétního krytí či přípravku však musí rozhodnout lékař (naše poradna nemůže nahradit v lékařské ošetření).

Tým poradny

Nachlazení u kojence

Šestitýdenní syn je zahleněný, pokašlává a má plný nosík. Zatím to nejde odsát ,teplotu nemá. Jak mám postupovat? Jak odsát hlen a co mu dát na uvolnění?

Odpověď

Dobrý den,

u takto malého miminka doporučuji nachlazení nepodceňovat! Při výskytu horečky nebo většího zahlenění (tekoucí rýmy, kašle), určitě navštivte bez odkladu pediatra! I zdánlivě banální nachlazení by se mohlo u malého miminka rychle rozvinout a zkomplikovat.

Nyní doporučuji nosánek pravidelně čistit roztokem mořské vody (např. Sterimar®, Physiomer®), který rozvolní hlen a umožní Vám rýmu poté lépe odsát. Neméně důležité je rýmu pravidelně odsávat pomocí odsávačky (určitě vhodnější - výkonnější je odsávačka, kterou napojíte přímo na vysavač). Dále je vhodné zajistit synovi zvýšenou polohu v postýlce (např. podložení matrace klínem), zvlhčování vzduchu, časté a krátké větrání. Pokud by rýma začala zatékat, můžete používat (několik dní, maximálně týden) nosní kapky Nasivin® (účinná látka oxymetazolin) sensitive pro kojence 0,1mg/ml 2x - 3x denně 1 kapku do každé nosní dírky, aplikujte vždy až po důkladném vyčištění a odsátí nosu. Ještě doporučím kojit (nebo podávat mléko) spíše častěji (oproti doporučenému 3hodinovému rozestupu) - tzv. "na požádání" ale v menším množství (tak, aby se syn nepřepíjel) a vždy poté nechte syna důkladně odříhnout.

Více informací o léčbě rýmy u kojenců a malých dětí můžete načerpat např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/deti-a-maminky/ryma-u-kojencu-a-batolat.html

Tým poradny

Bolest v krku

Máme s přítelem bolesti v krku jakoby chrapot a knedlík hlenu co nejde úplně ven. Co s tím?

Odpověď

Dobrý den,

obtíže, které popisujete, značí na počínající zánět, který se projevuje bolestí, zarudnutím, otokem a také tzv. knedlíkem v krku, obtížným polykáním.

Ve většině případů stojí za lehkou oboustrannou bolestí v krku virová infekce. Doporučuji nyní dodržovat klidový režim a hodně pít (popíjet vodu, teplý čaj), zvlhčovat vzduch (krátce a často větrat), několikrát za den udělat (na 2 - 3 hodiny) tzv. Priessnitzův zábal (na krk nejdříve přiložte látku (např. látkový kapesník) namočenou ve studené vodě, na ni přiložte nepromokavou vrstvu (igelit), poslední vrstvu tvoří suchá látka, například šála nebo šátek).

Na zmírnění bolesti v krku lze v každé lékárně zakoupit množství přípravků k lokální aplikaci ve formě pastilek k pozvolnému rozpouštění v ústech (cucání), ústních sprejů či kloktadel. Přípravky působí lokálně antisepticky, některé i protizánětlivě (např. Tantum verde® ve formě pastilek, ústního spreje či kloktadla (účinná látka benzydamin hydrochlorid), Strepfen® ve formě pastilek či ústního spreje (účinná látka flurbiprofen)). Pokud je bolest silná, špatně se Vám polyká, jsou vhodné přípravky, které obsahují také složku tlumící bolest (lokálně anestetickou) - např. Orofar® (účinné látky benzoxonium chlorid a lidokain) ve formě pastilek či ústního spreje, Drill® ve formě pastilek (účinné látky chlorhexidin a tetrakain). S výběrem konkrétního přípravku Vám jistě poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně.

Pokud by se Vaše obtíže během následujících dnů nelepšily, nebo naopak pokud by se bolest zhoršovala a přidaly se další komplikace (horečka, neschopnost polykat, velké zahlenění, aj.), navštivte svého praktického lékaře.

Více o možných příčinách bolesti v krku naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/priciny-bolesti-v-krku.html

Tým poradny

Postcovidový kašel

Před měsícem jsem prodělala covid. Od té doby permanentně kašlu. Užívala jsem Levopront, Stodal. Když to nepomáhalo, zkoušela jsem Erdomed, ale kašel byl pak ještě horší. Ani léky k inhalaci od plícního doktora mi nepomáhají. Co byste mi doporučovali, aby kašel přestal? Musím už brát léky proti bolesti hlavy kvůli měsíc trvajícímu kašli.

Odpověď

Dobrý den,

kašel a dušnost mohou přetrvávat několik týdnů až měsíců po prodělání nemoci covid-19. V případě covidu-19 stojí za nepříjemným kašlem stojí pravděpodobně podráždění nervových drah v oblasti dýchacích cest a průdušek. Léčbu dále konzultujte s plicním lékařem (pokud se u něj léčíte), dále doporučuji dostatečnou hydrataci organismu (pijte pravidelně vodu, čaj, popř. cucejte pastilky či bonbony tak, aby sliznice byla dostatečně hydratovaná), pravidelně větrejte, vyhýbejte se prašnému a zakouřenému prostředí (nekuřte), suchému vzduchu. Nepřetápějte místnosti.

Bohužel nevím, zda Vás trápí suchý nebo vlhký kašel. Na suchý kašel by můžete užívat např. léčivý přípravek Stoptussin® (účinné látky butamirát a guaifenezin) ve formě kapek, sirupu či tablet, Sinecod® (účinná látka butamirát) ve formě kapek či sirupu, aj. Na vlhký hlenovitý kašel lze užít např. ACC long® (účinná látka acetylcystein) ve formě šumivých tablet, tobolek či sirupu, Erdomed® (účinná látka erdostein) ve formě sáčků granulátu pro přípravu roztoku, či Mucosolvan® (účinná látka ambroxol) ve formě tablet, tobolek s prodlouženým uvolňováním, roztoku či sirupu - tyto přípravky přechodně mohou kašel zhoršit (tak, jak jste zaznamenala u Erdomedu®) tím, že podporují vykašlávání. S výběrem konkrétních přípravků Vám jistě ochotně poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně. V léčbě vytrvejte, pravděpodobně Vás kašel ještě několik týdnů potrápí, nicméně vhodné přípravky Vaše problémy zmírní.

Více informací o tzv. postcovidovém syndromu naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/aktuality/postcovidovy-syndrom.html

Více informací o možných příčinách a léčbě kašle naleznete zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/leky-na-kasel.html

Tým poradny

Osteoporotická zlomenina

Prosím o radu. Mamka má z ničeho nic zlomeniny v oblasti pánve, poznali to na rentgenu, přitom vůbec nespadla a má i těžší kytozu páteře. Muže to být způsobeno řídnutím kostí? A jaká je léčba a vhodné cviky?

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především správným užíváním léků, jejich dávkováním, případně jejich nežádoucími účinky. Doporučuji obrátit se na lékaře Vaší maminky (praktického lékaře, popř. ortopeda či jinéholékaře, který odhalil zlomeniny pánve), kteří Vám sdělí podrobnosti týkající se jejího zdravotního stavu a doporučí i vhodná režimová opatření. Bohužel nemám k dispozici kompletní informace (včetně hodnot laboratorních vyšetření, osobní a rodinné anamnézy) tak, abych Vám mohla poradit konkrétně a stejně hodnotně jako ošetřující lékař.

Pokud zlomenina pánve vznikla spontánně bez úrazu či zranění, jedná se pravděpodobně o tzv. osteoporotickou křehkou zlomeninu, která by běžně u zdravého pacienta nikdy nevznikla. Většina těchto zlomenin vzniká po 50. roce věku a jedná o zlomeniny způsobené nízkou hustotou kosti (tedy osteoporózou). Základem léčby osteoporózy je pravidelný pohyb a vyvážená strava s dostatečným množstvím vápníku, vitaminu D, hořčíku, fosforu, vitaminu C a K2. Důležité je omezit kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Mezi vhodné potraviny, které by měly patřit pravidelně do maminčina jídelníčku patří např. listová zelenina, brokolice, kapusta, mléčné výrobky (především tvarohy, tvrdé sýry), tučné ryby, mandle a ořechy, luštěniny a kvalitní živočišné bílkoviny. Naopak nadměrné množství vlákniny ve stravě (např. v cereáliích) může omezit vstřebávání vápníku, proto je potřeba konzumovat tyto odděleně od potravin s vysokým obsahem vápníku. Vstřebávání vápníku ze stravy také narušují oxaláty, jejichž zdrojem je např. ve špenát, červená řepa, rebarbora - tyto potraviny by měla Vaše maminka konzumovat jen v omezené míře.

Dále bývá vhodné navýšit denní pohybovou aktivitu (i to může mít vliv na vstřebávání vápníku v organismu) - doporučuje se alespoň 30 min pohybové aktivity denně, vhodná je např. svižnější chůze, turistika, jogging (aktivity, při kterých dochází k zatížení vlastní hmotností) více se může Vaše maminka inspirovat např. zde:

https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/osteoporoza.html
https://www.lekarnickekapky.cz/leky/vapnik-a-vitamin-d-v-prevenci-osteoporozy.html
https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/osteoporoza-jake-leky-a-cviky-vas-ji-zbavi.html

Zcela jistě bude u Vaší maminky nutná i dlouhodobá medikace, kterou ovšem Vaší mamince doporučí (předepíše) lékař až na základě vyšetření a znalosti jejího celkového zdravotního stavu.

Tým poradny

Měření teploty

V oblasti bederní páteře jsem si naměřil teplotu 38,4, na čele mám 36,4. Je to vnitřní zánět?

Odpověď

Dobrý den,

nejvyšší teplota bývá ve středu našeho těla a směrem k povrchu klesá, při měření teploty na různých místech těla zjistíte skutečně velké rozdíly, je to obvyklé. Pro účel stanovení zvýšené tělesné teploty nebo horečky v případě onemocnění se využívá měření v oblasti čela nebo spánkové kosti (bezkontaktním teploměrem), případně v podpaží či v ústech, konečníku nebo v uchu. V oblasti bederní páteře bude teplota vždy jiná, vyšší než na čele. Více informací o správném měření tělesné teploty a následně jejím případném snižování naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/zvysena-teplota-tela-kdy-ji-snizova

Tým poradny

Bolest ucha / nachlazení

Jsem nemocná, mám rýmu a bolest v krku. Od rána se k tomu přidala podává bolest levého ucha. Prosím o radu, co by mi mohlo pomoc a čím bych to začala léčit. Trpím na záněty středního ucha, ale dlouho jsem ho neměla. Zatím hnis z ucha nevytéká, jen ta hrozná bolest. Děkuji za radu a odpověď.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Bolest ucha trvající déle jak 2-3 dny by měla být řešena s lékařem, nejlépe ORL specialistou. Navštívit lékaře doporučuji i v případě, že se přídá horečka. Na bolest ucha můžete užít volně prodejná analgetika např. léčivý přípravek s obsahem ibuprofenu (Ibalgin® aj.) nebo paracetamolu (Paralen® aj.). Na očistu, dezinfekci a zvlhčení nosní sliznice můžete aplikovat izotonickou nebo hypertonickou mořskou vodu (hypertonická navíc zmírňuje otok), na ucpaný nos jsou určené uvolňující nosní kapky nebo spreje. Další možností, která by mohla pomoci při opakovaných virových infekcích horních cest dýchacích je konvička na výplach nosu. Konvičku zakoupíte v lékárně, fyziologický solný roztok lze jednoduše připravit doma. Konvičkování by mohlo zrychlit a zmírnit průběh rýmy a předejít do budoucna zánětům středního ucha. Nyní při bolesti ucha nepoužívejte. Na bolest v krku můžete podat lokální přípravky (kloktadla, spreje, pastilky), které dezinfikují ústní sliznici nebo působí protizánětlivě. Při silnější bolesti pomáhají místně znecitlivující látky (při potížích s polykáním). Vyzkoušet se dá také Priessnitzův zábal – namočíme kapesník do studené vody, vyždímáme, přiložíme na krk a překryjeme igelitem (lze i bez igelitu). Zábal připevníme dalším kapesníkem nebo ručníkem/látkovou plenou. Až zábal zteplá, zábal vyměníme. Důležitý je odpočinek, dostatek tekutin (ideálně bylinkový čaj), odlehčená strava bohatší na zeleninu a ovoce, zvýšíme přísun vitaminu C, D3, zinku, omega 3 mastných kyselin. S výběrem konkrétních léčivých přípravků nebo doplňků stravy a jejich správným a bezpečným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Tým poradny

Podpora imunity po antibiotické léčbě

Po zjištění výtěru z krku dcerka užívá antibiotika, má je užívat deset dni, je opravdu nutná desetidenní léčba nebo by stačilo 7dni? Proč těch 10 dni? Měla antibiotika na konci listopadu, v obou případech neměla kromě bolesti v krku žádné obtíže. Čím ji mohu podpořit imunitu?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Konzultujte prosím délku antibiotické léčby s ošetřujícím lékařem Vaší dcery. Délka léčby závisí na odpovědi pacienta na léčbu a na aktuálním klinickém obrazu, který je charakteristický pro dané onemocnění tzn. jestli jsou přítomné objektivní i subjektivní příznaky typické pro danou nemoc. Takže pokud si přejete léčbu zkrátit, je třeba, aby lékař dceru vyšetřil a na základě tohoto vyšetření a pohovoru s ní a s Vámi, je na rozhodnutí lékaře délku léčby upravit.

Co se týká posilování imunitního systému, doporučuji navýšit příjem vitaminu D3 (ideálně v kombinaci s vitaminem K2), vitaminu C, zinku příp. omega 3 mastných kyselin. Imunitní systém dobře podporují tzv. medicinální houby např. hlíva ústřičná, která je vhodná i pro děti. Imunitě prospívá pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a slunci, zdravá pestrá a vyvážená strava, dostatečný spánek. Pro obnovu střevní funkce při a po antibiotické terapii, která též souvisí s imunitou a jejím správným fungováním, doporučuji probiotika. Důležité je dodržovat minimálně 3 hodinový odstup od antibiotik (ideálně 6 hodinový). Vhodné by bylo užívat probiotika ještě minimálně 14 dní až měsíc po antibiotické léčbě a přípravky střídat, aby dcera získala co nejširší spektrum probiotických kmenů. S výběrem konkrétních léčivých přípravků nebo doplňků stravy a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek