Příprava léků

Některé léky nejsou pro pacienty dostupné jako tzv. hromadně vyráběné. To znamená, že je nevyrábí žádná firma ve velkém. Pro pacienty jsou tak připravovány přímo v lékárnách. Všechny lékárny v České republice musí splňovat podmínky pro přípravu léčiv, která se nevyrábí tzv. hromadně, tedy přímo ve farmaceutických firmách, ale výhradně v lékárně. Tato příprava v lékárnách je označována jako individuální, neboť je daný lék připraven pro konkrétního pacienta dle předepsaného složení jednotlivě, tedy individuálně.

V lékárnách je připravována celá řada lékových forem. Celý proces přípravy je kontrolován a jednotlivé postupy jsou nastaveny tak, aby byly pro pacienty individuálně připravované léky bezpečné a kvalitní. Nejčastěji se pacienti v lékárnách setkávají s přípravou mastí, tobolek a různých kapek. Každá jednotlivá příprava má svůj technologický postup, který nelze bez zhoršení kvality připravovaného léku zkrátit či jinak upravit. Jinými slovy – všechno chce určitý čas. Lékárníci se však podílejí i na přípravě některých léčiv pro vážně nemocné pacienty. Zpravidla se jedná o cytostatika (léky pro onkologicky nemocné) a parenterální (nitrožilní) výživu. Tyto léky jsou připravovány na specializovaných pracovištích ve špičkově vybavených laboratořích. Součástí studia každého lékárníka je i znalost těchto velmi náročných postupů.

Individuální příprava léčiv zůstává i nadále jednou z hlavních součástí práce lékárníků a farmaceutických asistentek. Někdy je obtížné některé suroviny pro tuto přípravu sehnat, běžné přípravky by však měla být schopna pacientům připravit jakákoli lékárna. Je to součást komplexní lékárenské péče a bezpochyby je také jedním z kritérií, podle nichž by si pacienti lékárnu měli vybírat.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek