Otázky a odpovědi

Jak se jmenuje test, který je možno koupit v lekárně k orientační zkoušce na kolorektální karcinom?

Test, který máte na mysli, je tzv. test na okultní krvácení (ze stolice). Test zakoupený v lékárně je orientační a detekuje pouze krev ve stolici, nelze na jeho základě diagnostikovat žádné onemocnění. Při pozitivním testu (nebo jakýchkoli obavách či podezřeních) určitě kontaktujte svého lékaře, který doporučí vhodná odborná vyšetření.

Další informace naleznete ZDE.

Mgr. Monika Mikulková


Poslední týden mám jasně červenou krev na papíře po stolici. Před. 8 lety kolonoskopie (též pro krev po stolici na papíře) - pouze hemeroidy, nyní v březnu test na okultní krvácení - negativní. Prosím o radu co mám dělat, zda nelze zakoupit něco v lékarně, abych zmírnila příznaky a abych k lékaři nechodila zbytečně a neobtěžovala.

Krev ve stolici bývá obvyklým příznakem různých onemocnění, který by rozhodně neměl být bagatelizován. Čerstvá červená krev, odkapávající na stolici (nacházející se na toaletním papíru) pochází vždy z dolní části trávicího traktu - z tlustého střeva nebo konečníku. Nejčastěji bývá příčinou opravdu hemoroidální onemocnění nebo trhlina v řitní oblasti (může být způsobeno průjmy nebo naopak zácpou). Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanálu, při výrazném zvětšení se mohou projevovat např. bolestí, tlakem i zakrvácením z konečníku. Na vzniku hemoroidů a jejich komplikací má vliv především sedavý způsob života (sedavé zaměstnání např.), nadváha a neméně genetická predispozice. Vhodnými hygienickými návyky, úpravou stravování, popř. léčbou můžete zamezit vzniku komplikací (bolestivost, svědění konečníku, krvácení), které hemoroidy způsobují. Určitě doporučuji kontaktovat praktického lékaře - diagnózu bude muset stanovit on (popř. specialista, ke kterému Vás doporučí). V lékárně si můžete sama zakoupit některý z přípravků na ošetření hemoroidů, kolegové v kterékoliv lékárně Vám s jejich výběrem určitě ochotně poradí. Přípravky jsou nejčastěji ve formě čípků nebo rektálních mastí, mezi často používané patří např. léčivé přípravky PROCTO-GLYVENOL®, DOBEXIL H UNG®, PREPARATION H®, zdravotnický prostředek Alfalex®a další.

Nyní Vám doporučím, abyste především upravila stravování (a tím i konzistenci stolice tak, aby nedocházelo k zácpě ale ani k průjmu) - důležité je zvýšit příjem vlákniny (zeleniny, ovoce) a tekutin (2,5 - 3l neperlivé vody/čaje denně), omezit konzumaci alkoholu a potravin, které vyvolávají zácpu (např. vařená mrkev, borůvky, čokoláda, rýže, banány). Také je vhodné vyhnout se příliš ostrým kořeněným jídlům - strava by měla být lehká, nedráždivá. Pokud je to možné, doporučuji omezit sezení (pokud sedíte např. v zaměstnání, snažte se alespoň nesedět na tvrdé židli - např. pořídit si vhodný polštářek /podložku a práci prokládat krátkými přestávkami na chůzi) a zařadit do denního režimu více pohybu. Neméně důležité je dodržovat zvýšenou hygienu v řitní oblasti (po každé stolici omýt vodou), nosit volnější oblečení.

PharmDr. Kateřina Ondrušová


Chtěla bych se zeptat, když jsou hraniční hodnoty testu na stolici , co to znamená?

Pravděpodobně máte na mysli test okultního (neboli skrytého - tedy očima neviditelného) krvácení ve stolici. Běžně se stolicí ztrácí 0,5–2,5 ml krve denně. Vše se přepočítává na průměrnou koncentraci hemoglobinu (krevního barviva) v krvi a množství stolice za 24 hodin (průměrně 300–450 g u dospělého člověka). Pokud se ve stolici nachází více krve (přepočítáváno na množství krevního barviva hemoglobinu 1,3mg /1 g stolice a vyšší), lze považovat nález za pozitivní a pacient je vždy odeslán na endoskopické vyšetření střeva (jako prevence pro vyloučení závažnějšího onemocnění). Přítomnost krve ve stolici může být z mnoha příčin - např. hemoroidy, trhlinky v řitní oblasti, nezhoubné polypy střevní sliznice ale i závažnější nádorová onemocnění, které je třeba vyloučit nebo alespoň včas zachytit. Pokud hodnoty Vašeho testu byly hraniční, znamená to, že test není pozitivní, ale bylo by vhodné ho ještě zopakovat nebo odebrat více vzorků pro přesnější vyhodnocení. Jisté malé množství (množství dosahující přesně hranice, která je považována ještě za běžnou hodnotu) krve ve stolici máte, není třeba se výsledkem nijak znepokojovat. Váš lékař by měl určit, zda-li bude vhodné test podstoupit znovu.

PharmDr. Kateřina Ondrušová


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek