Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Zdravotnická dokumentace

Jak zjistím, jestli jsem v dětství absolvovala očkování proti žloutence?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Informujte se prosím u svého ošetřujícího praktického lékaře, který by měl mít (velmi pravděpodobně v digitalizované podobě, ale není to pravidlo) Vaši kompletní zdravotnickou dokumentaci převzatou od Vašeho pediatra.

Tým poradny

Infekce močových cest a průjem

V říjnu jsem byla v Egyptě a od té doby jsem měla střevní potíže, nejdřív zvracení a horečka, po příletu a pak už jen průjem a průjem. Trval asi měsíc a půl a pak další měsíc a půl se střídal průjem a pak to bylo zase v pohodě. Teď po těch 3 měsících už je to dobré. Ale ještě k tomu jsem měla 3x po sobě zánět močového měchýře, vrátil se mi i po antibiotikách. A pořad mám pocit, že potřebuji něco ještě vyčůrat a vždy taky vyčůrám. Co se se mnou děje?

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se zabývá především dotazy týkající se správného užívání léků, jejich dávkování a nežádoucích účinků, lékových interakcí. V dotazu nezmiňujete (uvádíte pouze užívání antibiotik na infekci močových cest), kdy jste navštívila lékaře a jaké léky jste na uvedené obtíže užívala. Pokud se stále necítíte dobře, doporučuji opakovaně návštěvu lékaře.

Na podporu léčby močových cest (a prevenci opakování urologických potíží) můžete vyzkoušet z volně prodejných přípravků např. užívání D-manózy, která na sebe Váže bakterie způsobující záněty močových cest a pomáhá je následně vyplavit močí z organismu. V nižších dávkách lze užívat i dlouhodobě (minimálně 6 měsíců). Doporučuji např. doplněk stravy Blokurima URO+ ® (ve formě sáčků pro přípravu roztoku), který kromě manózy obsahuje bakteriální lyzát, který aktivuje imunitní systém, čímž se zvyšuje odolnost organismu proti infekcím způsobených bakterií Escherichia coli (nejčastější původce zánětů močových cest). Dlouhodobě lze užívat 1 sáček denně před spaním (1 sáček se rozpustí ve sklenici vody). Dále lze užívat probiotika určená přímo pro prevenci (či jako doplněk léčby) močových infekcí. S výběrem konkrétního přípravku Vám poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně. Více informací o prevenci a možnostech léčby urologických infekcí, naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/zanety-mocovych-cest.html

Tým poradny

Dieta při diabetu 2. typu

Při preventivní prohlídce mi byla zjištěna hladina cukru v krvi 6,9. Obvodní lékař mi dal doporučení k diabetoložce. Po odběru krve mi paní doktorka zjistila HbA1c 47 a předepsala mi na ráno Stadamed 500 a na večer Molado prolog 500. Jak musím s touto diagnózou dodržovat přísnou dietu a případně si dát pivo? Jsem pivař, jiný alkohol nepiji.

Odpověď

Dobrý den,

určitě je třeba zaměřit se dlouhodobě na zdravější stravování a současně dbát na pravidelné kontroly u Vašeho ošetřujícího lékaře, správné užívání předepsaných léků a pravidelný pohyb. S ohledem na Vaši hodnotou tzv. BMI – body mass indexu (ukazatel toho, jak na tom jste se svou váhou vzhledem k výšce) byste se měl zaměřit na úpravu jídelníčku s cílem snížit celkový kalorický příjem tak, aby došlo k redukci hmotnosti (postačí o 5 - 10 %; tzn. 4 - 8 kg hmotnosti v průběhu následujících 3 měsíců).

Vhodné by bylo omezit veškeré přidané cukry ve stravě (sladkosti, bílé pečivo, slazené nápoje a jiné slazené pochutiny např. slazené mléčné výrobky). Základem stravy by měla být výživově sytá hlavní jídla s dostatkem bílkovin, tuků a vlákniny, více komplexních sacharidů (celozrnné obiloviny, luštěniny). Pitný režim by měl být založený na čisté vodě a neslazených čajích. Velký význam ve stravě diabetiků má vláknina, kterou najdete např. v luštěninách, ovoci, zelenině, celozrnných obilovinách. Věnujte se pravidelně pohybu (vhodná je rychlá chůze, jogging, plavání, turistika, sportovní lezení, jóga, aj.). Alkohol je nutné u diabetiků omezit. Všechna uvedená opatření Vám pomohou lépe dosáhnout optimální hladiny glukózy v krvi a zdravé hmotnosti.

Konzumace piva (a alkoholu vůbec) není u diabetiků vhodná z několika důvodů - obsahuje mnoho energie, hodně cukru (např. 0,5l Plzně 12° obsahuje cca 890 kJ a 25 g cukrů) a dále také zvyšuje chuť k jídlu. Samozřejmě pivo není jed, zlepšuje trávení a občas si ho dát v rozumné míře můžete, nicméně je třeba si hlídat celkový energetický příjem a cukry v pivu započítat do celkového množství zkonzumovaných sacharidů a odpustit si je poté jinde. Pokud si pivo příležitostně dáte, pak nepřekračujte doporučené denní množství alkoholu (pro muže, tj. asi 0,7 litru piva, případně 3 dcl lehkého vína). Existují i speciální DIA piva se sníženým obsahem cukru, která by pro Vás byla mnohem vhodnější než klasické pivo (i zde platí doporučené denní množství alkoholu).

Podrobnější přehled s doporučeními pro stravování při diabetu naleznete zde:

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/zasady-stravovani-pri-diabetu.html

Více se můžete poradit s některým z kolegů v lékárnách, které jsou zapojeny do péče o pacienty s diabetem: https://lekarnici.cz/seznam-lekaren-a-lekarniku/?textVeJmenu=&obec=&psc=&sdruzeni=-1&druh_hledani=lekarna&podrobnaFiltraceLekaren=10453#tabulka

Další užitečné informace naleznete zde:

https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/hladina-cukru-v-krvi.html.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek