Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Osteoporóza

Bylo mi sděleno že mam osteoporózu. Jak bych měl postupovat a jak se léčit?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Vhodnou léčbu osteoporózy prosím nastavte se svým ošetřujícím lékařem, který zná Vaši anamnézu a aktuální zdravotní stav. Základem léčby bývá současné podávání vápníku a vitaminu D3 ve snaze omezit riziko pádů a zlomenin. Vitamin D3 a vápník doporučuji užívat ideálně večer před jídlem. U starších mužů je doporučováno 1500 mg vápníku a až 2000 IU vitaminu D3 denně. Přínosná je kombinace vitaminu D3 a K2, jejich funkce v organismu se vzájemně doplňují a pracují v důležité synergii. S výběrem konkrétních léčivých přípravků nebo doplňků stravy a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtěte příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.V článcích níže naleznete seznam rizikových faktorů a preventivních opatření, které by bylo dobré zavést do běžného života (základem je zdravá strava a dostatečná pohybová aktivita).

https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/osteoporoza.html

https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/osteoporoza-jake-leky-a-cviky-vas-ji-zbavi.html

https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/vapnik-a-vitamin-d-v-prevenci-osteoporozy.html

Tým poradny

Herpes a přetrvávající bolest

Po vyléčení Herpes zoster přetrvává bolest zasaženého místa. Kromě vitamínů na posílení imunity jsem dosud bral proti bolesti na noc lék Nalgesin. Užívám ho již ale více než 10 dní a dále s ním podle příbalového letáku není možné pokračovat. Prosím o tip na nějaký jiný volně dostupný lék na bolest, který výrazněji nezatěžuje organismus a lze ho dlouhodobě (pouze na noc) užívat.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Bolesti mohou trvat i 3 měsíce nebo dokonce déle. Jejich léčba bývá obtížná a zdlouhavá. Probíhá jak lokálně, tak celkově v závislosti na závažnosti projevů, bolestivosti a celkovém stavu a věku. Měla bych však vždy probíhat pod dohledem lékaře, který zhodnotí stav a určí ty nejvhodnější léčivé přípravky či doplňkové preparáty. Analgetika (ani volně prodejná) prosím neužívejte dlouhodobě bez konzultace s lékaře.

Další užitečné informace naleznete zde (doporučuje se např. kromě vitaminu C navýšit i příjem zinku): https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/jak-lecit-opary.html.

Tým poradny

Alergická reakce

Po včerejším barvení vlasů (ač jsem si předem vzala Zodac) se mi objevila nepříjemná svědivá reakce červených fleku na uších a na krku. Mohu něco učinit, aby reakce rychle odezněla?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. S výběrem konkrétního léčivého přípravku určeného ke zmírnění projevů alergické reakce a jeho správným a bezpečným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování. Nicméně je důležité upozornit, že tato léčiva nemusí být dostatečně účinná a je potřeba se stejnému kosmetickému produktu (resp. značce) příště vyhnout. Pokud se potíže nebudou zlepšovat, vyhledejte prosím lékaře.

Tým poradny

Krev ve stolici

Ráno po snídani jsem měl normální stolici. Po obědě už jsem měl stolici červenou, a to velmi sytě červenou, kdy při utření toaletním papírem byla pouze červená barva. Nemám žádné bolesti a cítím se normálně. Trošku kašlu. Stolice byla i odpoledne normální. Pouze mě znepokojila ta barva. Žádné potraviny, které zbarvují jsem neměl. Pouze jím více kečupu, ale nemyslím si, že by to až tak mohlo zbarvit.

Odpověď

Dobrý den,

krev ve stolici bývá obvyklým příznakem různých onemocnění, který by rozhodně neměl být bagatelizován. Čerstvá červená krev, odkapávající na stolici (nacházející se na toaletním papíru) pochází vždy z dolní části trávicího traktu - z tlustého střeva nebo konečníku. Nejčastěji bývá příčinou opravdu hemoroidální onemocnění nebo trhlina v řitní oblasti (může být způsobeno průjmy nebo naopak zácpou). Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanálu, při výrazném zvětšení se mohou projevovat např. bolestí, tlakem i zakrvácením z konečníku. V některých případech mohou za výskytem krve ve stolici stát i nezhoubné výrůstky na sliznici střeva (tzv. polypy). Pokud by se krvácení opakovalo, současný stav se nelepšil nebo se dostavily další obtíže, doporučuji obrátit se na lékaře, který stanoví další vhodný postup, případně Vás odešle na vyšetření ke specialistovi (do proktologické ambulance).

V lékárně si můžete sám zakoupit některý z přípravků na ošetření hemoroidů - v případě vnějších hemoroidů je vhodné použít mast nebo krém. Kolegové v kterékoliv lékárně Vám s jejich výběrem určitě ochotně poradí. Mezi často užívaná antihemoroidalia patří např.: léčivé přípravky PROCTO-GLYVENOL® rektální čípky nebo mast, DOBEXIL H UNG® rektální mast, PREPARATION H® rektální čípky nebo mast, FAKTU ® rektální čípky nebo mast, popř. zdravotnický prostředek Alfalex® rektální čípky nebo mast. Čípky se zavádí do konečníku obvykle 2x denně, mast se nanáší na postižená místa a dle potřeby vmasíruje 2x – 3x denně (neurčí-li výrobce jinak). Obvyklá délka užívání uvedených antihemoroidalií bývá 2-3 týdny; pro samoléčbu však užívejte maximálně 2 týdny, poté je vhodné zkonzultovat další postup s lékařem. Před použitím přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták!

Při léčbě hemoroidálního onemocnění je neméně důležité dodržovat jistá opatření a dietní omezení tak, aby mohlo dojít ke zlepšení (a naopak nedocházelo ke komplikaci bolesti, svědění a krvácení) z konečníku. Na vzniku hemoroidů a jejich komplikací má vliv především sedavý způsob života (sedavé zaměstnání např.), nadváha a neméně genetická predispozice. Určitě se zaměřte na úpravu stravování (a tím i konzistenci stolice tak, aby nedocházelo k zácpě ale ani k průjmu) - důležité je zvýšit příjem vlákniny (zeleniny, ovoce) a tekutin (2,5 - 3l neperlivé vody/čaje denně), omezit konzumaci alkoholu a potravin, které vyvolávají zácpu (např. vařená mrkev, borůvky, čokoláda, rýže, banány). Také byste se měl nyní vyhnout ostrým, kořeněným jídlům - strava by měla být lehká, nedráždivá. Pokud je to možné, doporučuji omezit sezení (pokud sedíte např. v zaměstnání, snažte se alespoň nesedět na tvrdé židli - např. pořídit si vhodný polštářek /podložku a práci prokládat krátkými přestávkami na chůzi) a zařadit do denního režimu více pohybu. Neméně důležité je dodržovat zvýšenou hygienu v řitní oblasti (po každé stolici omýt vodou), nosit volnější oblečení.

Více informací o léčbě hemoroidů naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/hemoroidalni-onemocneni.html

Tým poradny

Hemoroidy

Mám vnější hemeroidy, jak se jich mohu zbavit a čím je vhodné je mazat? Dá se použít indulona?

Odpověď

Dobrý den,

hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanálu, rozlišujeme vnější a vnitřní hemoroidy. Vnější hemoroidy se nachází především na povrchu konečníku, v okolí řitního otvoru. Při výrazném zvětšení se mohou projevovat např. bolestí, tlakem i zakrvácením z konečníku. Na vzniku hemoroidů a jejich komplikací má vliv především sedavý způsob života (sedavé zaměstnání např.), nadváha a neméně genetická predispozice. Vhodnými hygienickými návyky, úpravou stravování, popř. léčbou můžete zamezit vzniku komplikací (bolestivost, svědění konečníku, krvácení), které hemoroidy způsobují. Určitě doporučuji kontaktovat praktického lékaře, který Vás vyšetří a  určí nejvhodnější postup léčby, případně Vás doporučí dále ke specialistovi - vývoj onemocnění bude záležet na stádiu (velikosti hemoroidů) a délce trvání onemocnění a také na způsobu ošetřování hemoroidů.

V lékárně si můžete sama zakoupit některý z přípravků na ošetření hemoroidů - v případě vnějších hemoroidů je vhodné použít mast nebo krém. Kolegové v kterékoliv lékárně Vám s jejich výběrem určitě ochotně poradí. Mezi často užívaná antihemoroidalia patří např.: léčivé přípravky PROCTO-GLYVENOL® rektální čípky nebo mast, DOBEXIL H UNG® rektální mast, PREPARATION H® rektální čípky nebo mast, FAKTU ® rektální čípky nebo mast, popř. zdravotnický prostředek Alfalex® rektální čípky nebo mast. Čípky se zavádí do konečníku obvykle 2x denně, mast se nanáší na postižená místa a dle potřeby vmasíruje 2x – 3x denně (neurčí-li výrobce jinak). Obvyklá délka užívání uvedených antihemoroidalií bývá 2-3 týdny; pro samoléčbu však užívejte maximálně 2 týdny, poté je vhodné zkonzultovat další postup s lékařem. Před použitím přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták! Mazání hemoroidů Indulonou® vhodné není.

Doporučuji, abyste také upravila stravování (a tím i konzistenci stolice tak, aby nedocházelo k zácpě ale ani k průjmu) - důležité je zvýšit příjem vlákniny (zeleniny, ovoce) a tekutin (2,5 - 3l neperlivé vody/čaje denně), omezit konzumaci alkoholu a potravin, které vyvolávají zácpu (např. vařená mrkev, borůvky, čokoláda, rýže, banány). Také je vhodné vyhnout se příliš ostrým kořeněným jídlům - strava by měla být lehká, nedráždivá. Pokud je to možné, doporučuji omezit sezení (pokud sedíte např. v zaměstnání, snažte se alespoň nesedět na tvrdé židli - např. pořídit si vhodný polštářek /podložku a práci prokládat krátkými přestávkami na chůzi) a zařadit do denního režimu více pohybu. Neméně důležité je dodržovat zvýšenou hygienu v řitní oblasti (po každé stolici omýt vodou), nosit volnější oblečení.

Více informací o léčbě hemoroidů naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/hemoroidalni-onemocneni.html

Tým poradny

Rehabilitace po cévní mozkové příhodě

Jsem po mozkové mrtvici. Učím se chodit a chtěl bych se informovat, jak mam postupovat. O dvou francouzských holích mi chůze jde. Mohu jít i bez holí, pokud mám okolo sebe předměty, kterých se mohu přidržet. Bez pomůcek je to ale velmi těžké. Jak bych měl postupovat?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Rehabilitace po cévní mozkové příhodě by měla začít co nejdříve, ovšem ve spolupráci s rehabilitačním lékařem (případně fyzioterapeutem, logopedem a dalšími) je potřeba stanovit individuální plán podle Vašeho zdravotního stavu. Pokud tomu tak není, kontaktujte prosím svého praktického lékaře. Další užitečné informace naleznete zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/rehabilitace-po-cevni-mozkove-prihode.html.

Tým poradny

Užívání antibiotik a průjem

Za celý život sem měla antibiotika asi 6x. Tento rok mám už ale podruhé antibiotika se stejnou účinnou látkou. V únoru na urea plasmu 14 dní a teď znovu na 14 dní na boreliózu. Je to už nadužívaní antibiotik? Může vadit že mám antibiotika se stejnou léčivou složkou v jednom roce? V tom únoru jsem snášela léčbu dobře, teď mám ale strašný průjem už od prvních dní užívání, a to užívám probiotika. Ráda bych věděla, jaký průjem je ještě normální a co je již na konzultaci s lékařem.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Určitě se ve Vašem případě nejedná o nadužívání antibiotik a nevadí, že máte stejné antibiotikum (nebo antibiotikum se stejnou účinnou látkou) v jednom roce. Ureaplazmová infekce i lymeská borrelióza jsou bakteriální infekce, které je potřeba přeléčit cílenými antibiotiky. Co se týká průjmu, jedná se bohužel o nežádoucí účinek antibiotické léčby, kdy dochází k narušení střevní mikroflóry. Antibiotickou léčbu bez souhlasu lékaře prosím neukončujte, ale kdyby se objevila horečka, nevolnost, bolesti břicha, krev ve stolici, kontaktujte prosím lékaře neprodleně.

Pro stabilizaci a harmonizaci střevní funkce doporučuji probiotika (již užíváte). Důležité je dodržovat minimálně 3 hodinový odstup od antibiotik (ideálně 6 hodinový). Vhodné by bylo užívat probiotika ještě minimálně 14 dní až měsíc po antibiotické léčbě a přípravky střídat, aby jste získala co nejširší spektrum probiotických kmenů. Prospěšné je denně užívat minimálně 10 miliard CFU (jednotek tvořících kolonie). Probiotický kmen doporučovaný k léčbě průjmu a obnovení přirozeného bakteriálního prostředí v tenkém střevě je Saccharomyces boulardii. Tato kvasinka je obsažena ve volně prodejném léčivém přípravku Enterol® tobolky/prášek pro perorální suspenzi. Nesmí se zapíjet příliš studeným nebo horkým nápojem. S výběrem konkrétních léčivých přípravků nebo doplňků stravy a jejich správným užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Další užitečné informace naleznete zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/probiotika-a-antibiotika.html.

Tým poradny

Urologické infekce

Užívám Nolpazu kvůli gastritidě, příznaky gastritidy už ustupují, ale zároveň se mi pomalu hojí zánět močového měchýře, na který jsem brala antibiotika. Ráda bych se zeptala, zda mohu podpořit doléčení močového měchýře pomocí lichořeřišnice, nebo jiné bylinky, abych si zase neuhnala gastritidu. Skoro všechny příznaky zánětu močových cest už zmizely, zbývá určitý diskomfort, nutkání na častější močení.

Odpověď

Dobrý den,

pokud se léčíte s gastritidou (zánět žaludeční sliznice), doporučuji lichořeřišnici neužívat. Z bylin je vhodné popíjení řepíku lékařského či heřmánku ve formě čaje. Doporučuji určitě upravit stravu - pokusit se dodržovat tzv. šetřící dietu, která by Vám mohla od zažívacích obtíží i bolestí ulevit. Jedná se o dietu určenou pro pacienty s různými zažívacími potížemi (včetně onemocnění žaludku, žlučníku, aj.). Strava musí být nutričně vyvážená, nedráždivá, optimálně rozdělená do 5-6 menších porcí za den. Důležité je omezit v jídelníčku všechna tučná a pálivá jídla. Měla byste se vyhnout všemu smaženému, tučnému a těžkým jídlům (včetně uzenin, sádla, másla, smetany, tučných sýrů, omáček a majonéz), česneku, cibuli, luštěninám a všem nadýmavým potravinám, pálivému a dráždivému koření (vhodné je dochucovat pouze solí a bylinkami), kakau a čokoládě, rajčatům a bobulovitému ovoce obsahující jadérka (rybíz, angrešt, jahody, borůvky, maliny, aj.). Dodržujte pitný režim (alespoň 1,5 l tekutin denně) - pijte nejlépe čistou vodu, neslazené čaje (vyhněte se všem syceným nápojům, kávě a kofeinovým nápojům, alkoholu).

Na podporu léčby zánětu močového měchýře (a prevenci opakování urologických potíží) můžete vyzkoušet např. užívání D-manózy, která na sebe Váže bakterie způsobující záněty močových cest a pomáhá je následně vyplavit močí z organismu. V nižších dávkách lze užívat i dlouhodobě (minimálně 6 měsíců). Doporučuji např. doplněk stravy Blokurima URO+ ® (ve formě sáčků pro přípravu roztoku) , který kromě manózy obsahuje bakteriální lyzát, který aktivuje imunitní systém, čímž se zvyšuje odolnost organismu proti infekcím způsobených bakterií Escherichia coli (nejčastější původce zánětů močových cest). Dlouhodobě lze užívat 1 sáček denně před spaním (1 sáček se rozpustí ve sklenici vody). Dále lze užívat probiotika určená přímo pro prevenci (či jako doplněk léčby) močových infekcí. S výběrem konkrétního přípravku Vám poradí kolegové ve Vaší blízké lékárně.

Více informací o prevenci a možnostech léčby urologických infekcí, naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/zanety-mocovych-cest.html

Tým poradny

Kombinace analgetik

Dnes večer jsem dopila svůj půl hrnek coldrexu. Celý den mě trápila silná bolest hlavy a bezmyšlenkovitě jsem si zapila ibalgin. Maximálně tak 10min po sobě. Jiné léky jsem v příběhu dne neměla. Vím, že se coldrex nemá kombinovat. Jen se chci ujistit, že v takovém množství to nemá nějak extra velké vedlejší účinky?

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna není určena pro urgentní dotazy jako je ten Váš - příště doporučuji obrátit se raději na kolegy ve Vaší blízké lékárně, případně na lékaře, event. v případě podezření na akutní předávkování či nevhodnou kombinaci léčiv na Toxikologické informační středisko.

Současné užívání volně prodejných léčivých přípravků Coldrex® horký nápoj (účinné látky paracetamol, fenylefrin) a Ibalgin® (účinná látka ibuprofen; dostupné jako tablety nebo měkké tobolky) je nevhodné. Pokud jste užila tuto kombinaci léčivých přípravků pouze nárazově, není třeba se obávat žádných vedlejších účinků. Samotný přípravek Coldrex® horký nápoj by Vám měl od bolesti hlavy ulevit (mírní příznaky nachlazení – uvolňuje ucpaný nos, snižuje horečku, zmírňuje bolest). Pokud byste poté chtěla ještě užít jakýkoliv další léčivý přípravek na zmírnění bolesti hlavy (např. Ibalgin®), je třeba dodržet rozestup mezi užívanými léky alespoň 6 - 8 hodin.

Tým poradny

Cukrovka

Jak snížit cukr v těle, abych se cítil lépe? Mám cukrovku druhého typu.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Dodržování “diety”, režimových opatření a pravidelné kontroly u lékaře považuji za zásadní. Obecně prospěje zdravá strava, základem by měla být výživově sytá hlavní jídla s dostatkem bílkovin, tuků a vlákniny, minimum průmyslově zpracovaných potravin zejména jednoduchých sacharidů (sladkosti, bílé pečivo, slazené nápoje a jiné slazené pochutiny např. slazené mléčné výrobky), více komplexních sacharidů (celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, v menší míře ovoce, dále lněné semínko, chia semínka), pitný režim založený na čisté vodě nebo neslazených čajích. Dostatek odpočinku a spánku, co nejméně nepohody a stresu, pravidelný pohyb (procházky, práce na zahradě, plavání…), snaha o dosažení zdravé optimální hmotnosti, vyloučení alkoholu a kouření. To vše vám může napomoci hladinu cukru stabilizovat a udržet na fyziologické hodnotě. A znovu zopakuji - pravidelné kontroly u lékaře. Další užitečné informace naleznete v následujících odkazech:

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/hladina-cukru-v-krvi.html

https://www.lekarnickekapky.cz/svetovy-den-monitoringu-diabetu/zasady-stravovani-pri-diabetu.html.

Vyhledat vhodnou lékárnu pro osobní konzultaci v místě Vašeho bydliště můžete prostřednictvím seznamu lékáren na webu České lékárnické komory. Věnovat se Vám budou erudovaní odborníci/lékárníci, kteří jsou absolventy Garantovaných kurzů České lékárnické komory: https://lekarnici.cz/screening-diabetu-a-pece-o-diabeticke-pacienty/.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek