Co dělat, když se v moči objeví krev?

Objeví-li se krev v moči, neváhejte a vyhledejte svého lékaře. Krev v moči může mít mnoho příčin a není dobré tento příznak podceňovat.

Přítomnost krve v moči může být příznakem závažných onemocnění a měla by být vždy vyšetřena lékařem. V jednotlivých případech se liší množství krve v moči a její vzhled. Moč může být lehce až sytě červená, dokonce může mít barvu „černého čaje“ nebo se v ní mohou objevit krevní sraženiny. V některých případech je možné krev v moči detekovat pouze pomocí mikroskopu. Krev v moči často doprovází další příznaky, jako je bolest v nadbřišku, pálení při močení, křeče, zvýšená teplota nebo horečka.

Barva moči se může změnit i bez přítomnosti krve, např. po konzumaci červené řepy, ostružin nebo rebarbory se může zabarvit dorůžova, barvu moči mohou změnit i některé léky (v tom případě by vás měl při výdeji takového léku informovat lékárník).

Příčin krve v moči je několik. Od těch méně závažných, až po velmi závažné diagnózy. Krev v moči může pocházet z ledvin, kde vzniká moč, ale může se do moči dostávat také z močových cest (z močovodů, močového měchýře nebo močové trubice). Dále se krev do moči může dostat při poranění zevního genitálu (u žen), konečníku nebo při hemoroidech. Mezi příčiny přítomnosti krve v moči se řadí:

  • Záněty močových cest – vznikají, když bakterie (nejčastěji se jedná o bakterii Escherichia coli z konečníku, kde se přirozeně vyskytuje) proniknou močovou trubicí do močového měchýře a začnou se množit. Další příznaky zahrnují nutkavou potřebu močit, zápach moči, bolest a pálení při močení (někdy se další příznaky vůbec nedostaví a může dojít k zanesení infekce až do ledvin). Krev v moči lze jednoduše vyšetřit indikačním papírkem, který rozpozná přítomnost krve a bílkovin (známka zánětu) v moči a lze ho zakoupit v lékárně.
  • Infekce ledvin – bakterie mohou do ledvin vniknout buď z krevního řečiště, nebo močovody z močového měchýře. Příznaky jsou často obdobné jako u zánětu močových cest, ale bývají intenzivnější a častěji je přítomna horečka a bolest lokalizovaná na zádech v oblasti ledvin.
  • Ledvinové nebo močové kameny – vznikají vysrážením minerálů z velmi koncentrované moči. Časem se tyto krystalky mohou zvětšovat a mohou utvořit kameny. Kameny samy o sobě nebolí a člověk ani nemusí vědět, že kameny má. Ovšem jen do okamžiku, než se začnou pohybovat (většinou po zátěži) nebo zablokují úzké vývody močových cest. Častým příznakem je nesnesitelná bolest (ledvinová kolika). Ledvinové nebo močové kameny mohou způsobit jak velké, tak jen mikroskopické krvácení do moči.
  • Zvětšená prostata – prostata se nachází pod močovým měchýřem (u mužů) a obklopuje močovou trubici. Jsou-li k tomu dispozice (nejčastěji dědičné), začne se u mužů středního věku zvětšovat. Když se prostata zvětší, stlačí močovou trubici a znesnadňuje odvod moči z močového měchýře. Příznakem jsou potíže s močením – častá potřeba močit a malý objem vyloučené moči. Krev v moči může být viditelná, ale často je pouze mikroskopická. Podobné příznaky má také zánět prostaty.
  • Onemocnění ledvin – mikroskopické krvácení do moči může být příznakem tzv. glumerulonefritidy (zánětu filtračního systému ledvin). Glomerulonefritida může být součástí systémového onemocnění (ovlivňuje celé tělo), jako je cukrovka, virové nebo streptokokové infekce, onemocnění cév, nebo autoimunitní nemoci (imunitní systém těla poškozuje vlastní buňky). I další onemocnění ledvin mohou způsobit přítomnost krve v moči, např. cysty.
  • Zranění ledvin – k poranění ledvin může dojít během nehody nebo při kontaktním sportu. Může souviset s poraněním bederní oblasti nebo podbřišku.
  • Nádorové onemocnění – viditelné krvácení může být příznakem pokročilého nádoru ledvin, močového měchýře nebo prostaty. Bohužel krvácení není přítomno v počátečních stádií onemocnění, kdy je nádor lépe léčitelný.
  • Léky – některé léky mohou způsobit přítomnost krve v moči. Jedná se například o léčivo používané k léčbě nádorových onemocnění (cyklofosfamid) nebo antibiotikum penicilin. Krev v moči se může objevit při užívání léčiv proti shlukování krevních destiček nebo léčiv na ředění krve. Pozor však na zabarvení moči např. po některých projímadlech, po celkové anestezii a některých antibioticích.
  • Namáhavé cvičení – únik krve do moči při nadměrném cvičení není příliš častý a ani není jasná příčina, proč k tomu dochází. Únik krve do moče je často spojen s dehydratací, poškozením červených krvinek nebo poškozením močového měchýře. 1 U zdravých osob bez jakékoli léčby odezní.
  • Vrozené příčiny – krev v moči se může objevit u srpkovité anémie, kdy mají červené krvinky tvar srpku, nebo u vrozených onemocnění filtrační membrány glomerulů (filtračního systému ledvin).

Krev v moči se může vyskytnout u každého, ale větší riziko je obecně u žen, protože častěji trpí na infekce močových cest. Je to způsobeno tím, že mají kratší a širší močovou trubici než muži, a tak bakterie snadněji proniknou z vnějšího prostředí do močového měchýře. Dále se krev v moči vyskytuje častěji u mužů nad 50 let z důvodu zvětšení prostaty. Vliv má také rodinná anamnéza – často se vyskytující ledvinové kameny nebo onemocnění ledvin. Krev v moči se může objevit po virových nebo bakteriálních infekcích anebo při užívání léčiv, která byla zmíněna výše.

Čtěte také:
Zánět močových cest: Prevence a léčba
Co jsou ledviny a k čemu slouží?

Jak se připravit na návštěvu lékaře?

Neváhejte sepsat seznam příznaků, které vás trápí, a také seznam léků, které užíváte. Vhodné je přinést vzorek moči. Před odběrem je dobré alespoň dvě až tři hodiny nemočit (nejlepší je vzorek odebrat z první ranní moči) a odebrat „střední proud moči“ – to znamená vymočit malé množství moči do toalety a až následně močit do nádobky, ze které se potom odebere vzorek.

Mezi základní vyšetření u lékaře patří zjištění anamnézy (např. prodělané nemoci, užívané léky) a rozbor moči. Dále se může lékař rozhodnout provést potřebná doplňující vyšetření – ultrazvuk, biopsii, CT vyšetření (počítačová tomografie), magnetickou rezonanci nebo cystoskopii (jedná se o zavedení malé kamery do močového měchýře a močové trubice tak, aby se zjistila příčina nemoci). U mužů by se nemělo zapomínat na vyšetření prostaty a u žen zase na gynekologické problémy.

Jak se zbavit krve z moči?

Léčbaje v naprosté většině případů zaměřena na příčinu, která tento stav způsobila. Jen výjimečně je nutné nahradit ztráty krevního objemu (např. po závažných úrazech). Léčba může zahrnovat terapii antibiotiky na zvládnutí infekce močových cest. Dále může lékař předepsat léky na zvětšenou prostatu nebo se léčba může zaměřit na odstranění močových kamenů.

V lékárně je možné zakoupit léky nebo doplňky stravy, které jsou vhodné při prvních příznacích infekcí močových cest, na doléčení po antibioticích, případně jako prevence opakujících se infekcí (např. Urinal®, Uroval®, Urosept® kapsle nebo Mega Brusinky®). Mohou obsahovat brusinky, probiotika nebo D-manosu, což je cukr, který zabraňuje přichycení bakterií na stěnu močového měchýře. Některé přípravky obsahují pouze D-manosu (např. URO-Manosa®, BlokUrima®) a lze je užívat jak při akutních potížích, tak i dlouhodobě. K léčbě infekcí močového měchýře je vhodná také lichořeřišnice a podpůrně působí diuretické čajové směsi (např. Urcyston®, Leros® Species urologicae Planta, Megafyt® Urologická čajová směs, Leros® Natur Ledviny, močové cesty nebo Urosept® bylinný čaj). Tyto čajové směsi by se neměly pít dlouhodobě. Dráždí totiž ledviny k větší produkci moči a při dlouhodobém užívání by mohly ledviny poškodit. Důležitý je však pitný režim a další režimová opatření, jako je teplo, nedráždivé potraviny a nápoje.

Na zvětšenou prostatu existují léčiva nebo doplňky stravy, které obsahují extrakty z palmy Serenoa repens neboli Saw palmetto (např. Prostamol uno®, Prostakan forte®, Prostenal®). Dále čaje s vrbovkou (např. Epilobin®, vrbovková nať), olej z dýňových semínek (např. MedPharma® Prostata formula, Swiss® Prostata) nebo extrakt z kopřivového kořene.

Prevence krve v moči sice není stoprocentně možná, ale spočívá v prevenci jednotlivých příčin krve v moči:

  • prevence infekcí močových cest – pít hodně tekutin (pozor však na kávu, zelený a černý čaj a koncentrované džusy – zhoršují nedostatečný pitný režim a mohou zvyšovat riziko zánětu), močit vždy, když máte potřebu (moč „čistí“ močové cesty). Utírat se po stolici ve směru zepředu dozadu (zejména u žen). Chránit oblast zad a močového měchýře, nesedat na studené. Vyhnout se přípravkům pro ženskou hygienu, které dráždí.
  • prevence ledvinových kamenů – pít dostatek tekutin, omezit sůl, bílkoviny a potraviny, které obsahují šťavelany (např. špenát nebo rebarboru). Neužívat nadměrné množství vitaminu C v potravních doplňcích.
  • prevence karcinomu močového měchýře a ledvin – preventivní doporučení: přestat kouřit, dostatečně pít a snažit se vyhnout kontaktu s toxickými chemickými látkami.

Krev v moči je příznakem mnoha závažných nemocí, a proto ji nepodceňujte. Pokud se u vás objeví, vyhledejte co nejrychleji svého praktického lékaře nebo urologa. Na vyšetření je dobré přinést vzorek moči. Lékař pak na základě vyšetření rozhodne o následující léčbě.

Mgr. Jana Pokorová

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek