Jak podpořit erekci? Existuje několik způsobů.

Erektilní dysfunkce je poměrně častým jevem. Mezi muži nad 50 let se vyskytuje u více než poloviny populace, ale není vzácná také u mladších mužů. Životní styl hraje při vzniku ED důležitou roli. Kouření, nadměrné užívání alkoholu, nedostatek pohybu, nevhodná strava, obezita, ale i narušená psychika - problémy v práci, nebo špatná situace ve vztahu, dlouhodobý stres či úzkost - to vše může vyvolat poruchy s erekcí, stejně tak i některá léčiva (např. některá antipsychotika, antidepresiva, antihypertenziva).

Podobně jako u jiných nemocí je lépe erektilní dysfunkci předcházet. Nejdůležitější je vyvarovat se výše zmíněných rizikových faktorů, zejména kouření, obezitě a dalším faktorům, které vedou k ateroskleróze.

Náhlá ztráta schopnosti erekce může být příznakem jiného, závažného onemocnění (ischemické choroby srdeční, cukrovky, cévní mozkové příhody, apod.), proto místo samoléčby je vždy lepší vyhledat odborníka.

Základem léčby jsou léky, které jsou schopny zvýšit přívod krve do topořivých těles. Jedná se o účinné látky sildenafil, tadalafil, vardenafil a avanafil a jejich výdej je vázán na lékařský předpis.

Volně prodejné preparáty na zkvalitnění erekce jsou řazeny pouze mezi doplňky stravy. Jejich účinky nejsou nikým ověřovány. Nelze říci, že by byly neúčinné, ale oproti lékům není jejich účinnost nikým posuzována. U pacientů s lehčí formou erektilní dysfunkce mohou tyto látky najít uplatnění, u těžších forem je potřeba konzultovat stav s lékařem. Muži s onemocněním srdce by užívání preparátů na zlepšení erekce měli konzultovat s lékařem vždy.

Co obsahují doplňky stravy na zkvalitnění erekce nejčastěji?

 • L-arginin - aminokyselina, je zdrojem oxidu dusnatého způsobujícího rozšíření cév, což se příznivě projevuje na prokrvení v pánevní oblasti a prokrvenosti pohlavního údu, a tím na zlepšení erekce.
 • Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) - jedná se o oblíbenou bylinu podporující erekci a chuť na sex, včetně samotného prožitku. Vyrovnává a případně doplňuje tvorbu mužského pohlavního hormonu testosteronu. Jeho hladina se postupem času u mužů může snižovat, proto je kotvičník velmi vhodný u mužů nad čtyřicet let. Uplatní se však v případě potřeby u všech věkových kategorií. Jeho dlouhodobé užívání navíc snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí příznivě na prostatu. Využití najde rovněž u sportovců, neboť podporuje nárůst svalové hmoty.
 • Crocus (Šafrán) – napomáhá zvyšovat libido.
 • Selen, zinek - pro správnou funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem (selen navíc - pomáhá stimulovat spermiogenezi a tvorbu semene).
 • Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) - zlepšuje průtok krve celým organismem, včetně pánevní oblasti, a tím může zlepšovat i erekci
 • Panax ginseng (ženšen) - patří mezi takzvané adaptogeny, tj. látky všestranně zvyšující odolnost organismu. Má příznivý vliv na duševní stav a fyzický výkon. Působí proti únavě, podporuje imunitní systém a jeho posilující funkce se projevuje i v kvalitě erekce.
 • Schisandra chinensis (Kustovnice čínská) neboli goji - také adaptogen.
 • Maca - zvyšuje libido, působí příznivě na erekci a harmonizuje hormonální systém. Zároveň posiluje psychickou i fyzickou odolnost jedince a zmírňuje příznaky stárnutí.

Většina doplňků stravy je určena pro dlouhodobé užívání. Aby se dostavil požadovaný účinek, výrobci udávají nutnost užívat přípravek několik týdnů. Jedná se např. o tyto preparáty:

 • Clavin Platinum – 4 tobolky denně
 • Eregma Max Power – 1 tableta 2x denně
 • Argin-IN pro muže – 3 tobolky denně
 • ArginMax forte - 3 tobolky denně, po prvním týdnu užívání snížit dávku na 2 tobolky denně
 • Brainway L-arginin – 1 kapsle 2x - 3x denně

Existují ale i přípravky pro užití před pohlavním stykem:

 • Clavin Original – 4 tobolky najednou, nejlépe 1-4 hodiny před pohlavním stykem.
 • Brainway L-arginin - 1 - 2 kapsle asi 60 minut před stykem

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr