Za parazity považujeme živé organismy, které alespoň část svého života žijí na úkor jiného, většího organismu – hostitele. Parazité mohou svému hostiteli odebírat živiny, poškozovat orgány, způsobovat bolest, svědění, nespavost, nebo být přenašeči různých nemocí. Látky, které zabraňují nákaze parazity nebo léčí již vzniklou nákazu, se nazývají antiparazitika.

Toxoplasma

V následující tabulce je malý přehled parazitů, se kterými se může setkat člověk žijící v České republice:

Název nemoci a parazita, který ji způsobuje

Název parazita latinsky

Kde parazituje

Přenos/zdroj nákazy

Příznaky a projevy nákazy

Roup dětský

Oxyuriasis/oxyuria/enterobiasis

Enterobius vermicularis

Střevo

Nemytýma rukama.

Typické je noční svědění v oblasti konečníku.

Škrkavka dětská

Askarióza

Ascaris lumbricoides

Střevo, část vývoje probíhá i v plicích. Vajíčka se vylučují stolicí.

Kontaminovanou vodou, špatně omytým ovocem či zeleninou.

Průjmy, nechutenství, bolesti břicha, úbytek na váze, v průběhu vývojového stádia v plicích může škrkavka vyvolat kašel, dušnost nebo alergickou reakci.

Škrkavkla psí a kočičí

Larvální toxokaróza,

larva migrans

Toxocara canis, toxocara cati

Jedná se o parazity psů a koček. Nakazit se mohou ale i jiní obratlovci (hlodavci, drůbež) nebo člověk. Ten může být nakažen vajíčky s larvami, které migrují v těle, ale dál se nevyvíjí. Nejčastěji napadají plíce, játra, ledviny, mozek a oči.

Vajíčka s larvami se vyskytují v půdě zahrádek, v parcích, na hřištích a pískovištích. Přenos probíhá nemytýma rukama po práci/hře s kontaminovanou půdou, nemytým ovocem a zeleninou či nedostatečně tepelně upraveným masem.

Nejčastěji se infikují malé děti, zahrádkáři, zemědělci. Onemocnění probíhá většinou bez příznaků. Mohou se ale vyskytnout podobné příznaky jako u askariózy.

V případě napadení očí hrozí oslepnutí.

Tasemnice bezbranná

Tenióza

Taenia saginata

Střevo

Syrovým nebo nedostatečně tepelně upraveným masem.

Nejčastěji je nákaza bez příznaků nebo se projevuje jen nespecifickými trávicími obtížemi (např. bolestmi břicha, nevolností, slabostí, hubnutím, průjmem, zácpou či svěděním konečníku).

Měchožil zhoubný, Měchožil bublinatý

Echinokokóza, hydatidóza

Echinococcus granulosus,

Echinococcus multilocularis

Jedná se o parazity masožravců (lišky, psi, kočky), člověk je mezihostitelem.

Z polknutého vajíčka se v trávicím traktu vyvine larva, která projde stěnou střeva a putuje organismem. Echinococcus nejčastěji vytváří cysty v játrech. Postižen může být ale prakticky jakýkoliv orgán nebo tkáň.

Pozřením vajíček přítomných na neomyté zelenině a ovoci či nedostatečnou hygienou při práci s půdou.

V případě jater se nemoc projeví například bolestí v pravém podžebří, hubnutím či žloutenkou. Velmi nebezpečný je vznik echinokokové cysty v mozku.

Motolice jaterní

Fascilóza

Fasciola hepatica

Trávicí trakt přežvýkavců a výjimečně i člověka. Postihuje hlavně játra, ale i slinivku, žaludek či střevo.

Nedostatečně tepelně upraveným masem skotu, ovcí a rybího masa. Kontaminovanou vodou, či špatně omytým ovocem a zeleninou pěstovaných blízko pastvin nebo vodních reservoárů.

Bolesti břicha, tlaky v břiše, ztráta chuti k jídlu, výrazný úbytek na váze, anémie, silné průjmy nebo dlouhotrvající zácpa.

Lamblie střevní

Giardióza

Giardia lamblia/intestinalis

Tenké střevo

Kontaminovanou vodou nebo potravinami, nemytýma rukama.

Vodnaté průjmy se zvýšeným množstvím tuků a hlenu ve stolici.

Toxoplasma gondii

Toxoplazmóza

Toxoplasma gondii

V těle člověka vytváří toxoplasma tkáňové cysty, ve kterých v podstatě celoživotně přežívá. Toxoplasmu má ve svém těle až třetina Čechů.

Kontaminovanou vodou, konzumací kontaminovaného ovoce/zeleniny nebo syrového či nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Zvláště nebezpečný je přenos z matky na plod v průběhu těhotenství.

Často bez příznaků nebo jen se zvětšením lymfatických uzlin. Infekce je však nebezpečná pro pacienty s poruchou imunity (zde může nastat zvýšená únava, malátnost, bolesti hlavy, svalů, zduření mízních uzlin) a pro těhotné ženy v 1. a 2. trimestru těhotenství, kdy může vyvolat poškození plodu.

Zákožka svrabová

Scabies/Svrab

Sarcoptes scabiei

Samičky si v kůži člověka vytváří chodbičky, kam kladou vajíčka. Výskyt především tam, kde je tenká kůže: genitál, třísla, podbřišek, kolem pupku, kolena, podpaží, zápěstí, lokty, prsní bradavky, mezi prsty ruky, v podpažní jamce.

Svrab nejčastěji postihuje mladé lidi, děti, pacienty/personál v nemocnicích a léčebnách a bezdomovce.

Nákaza je možná přímo kontaktem s nemocným (i pohlavním stykem)

nebo častěji nepřímo přes lůžkoviny, oblečení v obchodě, které si zkoušel nemocný atd.

Svědění celého těla mimo hlavy a krku. Nejsilnější je svědění v noci, typicky po zahřátí pod pokrývkou.

Sarcoptes scabiei canis

Tento typ zákožky sice neprodělává u člověka pohlavní cyklus, ale chodbičky v kůži vrtá taky.

Jedná se o tzv. pseudosvrab, což je onemocnění přenesené na člověka z psa trpícího svrabem.

Klíště obecné

Ixodiasis/

Kousnutí klíštětem

Ixodes ricinus

Kůže, saje krev.

Pobytem v přírodě.

Většinou bez příznaků. Klíště je především možným přenašečem lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy.

Blecha obecná/lidská

Pulicosis

Pulex irritans

Kůže, saje krev.

Od domácích zvířat. Nejčastěji od koček (Ctenocephalides felis).

Svědivost v místě přisátí, možný přenašeč infekčních onemocnění (mor, lymeská borelióza, encefalitida).

Veš dětská

Pediculosis/

Zavšivení

Pediculus capitis

Kštice, saje krev.

Výskyt především v dětských kolektivech. K přenosu je třeba těsný, nikoliv pouze zběžný kontakt vlasů postiženého a zdravého člověka. Přenos probíhá i společným užíváním hřebenů, čepic, ručníků, ložního prádla.

Svědivost hlavy.

Diagnóza

Při podezření na nákazu některým z parazitů je nutno navštívit lékaře. Diagnóza střevních parazitů se provádí laboratorním vyšetřením stolice, případně i krve. Toxoplazmózu lze diagnostikovat z krve, vnější parazité jsou zpravidla rozpoznatelné okem, případně dle charakteristických potíží pacienta. Lékař následně stanoví vhodnou léčbu. Při potvrzení nákazy parazitem je lékař povinen hlásit tuto skutečnost Státnímu zdravotnímu ústavu. K hlášení infekčních nemocí v České republice (způsobených nejen parazity) slouží program EPIDAT, který je veřejně přístupný, a lze z něj vyčíst aktuální počty infikovaných osob.

Prevence

Nejvýznamnější prevencí je důsledné dodržování zásad osobní hygieny a hygieny stravování, tzn. dostatečně tepelně zpracovávat maso, před konzumací mýt ovoce a zeleninu, nekonzumovat syrové mléko a produkty z něj vyrobené, nepít vodu z pochybných zdrojů, nehnojit půdu lidskými výkaly. Pokud sdílíte domácnost s domácími mazlíčky, je potřeba i je chránit proti parazitům. U štěňat a koťat je potřeba odčervovat pravidelně, u dospělých jedinců se doporučuje provést parazitologické vyšetření, a teprve na jeho základě stanovit vhodnou léčbu. Zvířecí antiparazitika můžou působit:

  • Proti vnějším parazitům (proti blechám, klíšťatům) – např. FORESTO® obojek pro psy vhodný již od 7 týdnů nebo přípravky obsahující fipronil, látku účinnou jak proti blechám a klíšťatům, tak proti všenkám u psů a koček (např. Frontline®sprej, Fypryst® Spot-on).

Fipronil je vhodný pro psy a kočky starší 8 týdnů a/nebo vážící více jak 1 kg. Zvíře nesmí být nemocné a 2 dny po aplikaci se nesmí koupat. U preparátů obsahujících fipronil je nutno zmínit stále častější výskyt rezistence parazitů, a tím nižší účinnost. Na trhu ale existují i preparáty s jinými účinnými látkami, u kterých je účinnost zatím spolehlivá. Např. sprej Arpalit® NEO obsahující permethrin a phenoxycarb nebo Vectra® 3D spot-on obsahující dinotefuran a permethrin. Každopádně se ale doporučuje účinné látky střídat.

  • Proti vnitřním parazitům (na odčervení) – např. Drontal® Plus flavour tablety (proti oblým a plochým červům, škrkavkám, tenkohlavcům, měchovcům, tasemnicím), Dehinel®plus tablety (škrkavky, měchovci, tasemnice), Prazitel® Plus (hlístice, škrkavky, měchovci, tenkohlavci, tasemnice). Platí, že přípravky určené kočkám by se neměly podávat psům, a naopak.

Na závěr uvádím několik doplňků stravy přírodního charakteru, které lze doporučit jako preventivní, případně podpůrnou léčbu střevních parazitóz u člověka (nikoliv u zvířat). Uvedené doplňky stravy nejsou určeny k léčbě, ta zpravidla vyžaduje preparáty silnější, vázané na lékařský předpis. Při jakémkoliv podezření na nákazu parazity je potřeba navštívit svého praktického lékaře.

  • Wurm-Ex® tobolky – extrakt z listových pupenů ořešáku královského (Juglans regia), huminové kyseliny, kurkumin, vitamin B2, B5. Není vhodné pro děti do 3 let.

Wurm-Ex® plasma – extrakt z listových pupenů ořešáku královského (Juglans regia), kurkumin, vitamin B5. Není vhodné pro děti do 3 let.

  • Phyteneo Vermophyt® kapsle - tymián obecný (Thymus vulgaris), saturejka zahradní (Satureja hortensis), černucha setá (Nigella sativa), tykev obecná (Cucurbita pepo), hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum) a oman pravý (Inula helenium). Není vhodné pro děti do 5 let.
  • Parazit-EX® kapsle - Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula), výtažek z plodů papáji (Carica papaya), ořešák královský (Juglans regia), extrakt z kořeně kurkumy (Curcuma longa), extrakt z česneku (allium sativum), extrakt z kůry stromu Lapačo červené (Pau d´Arco), extrakt z květu pelyňku pravého (Artemisia absinthium), extrakt z poupěte hřebíčkovce vonného (Caryophyllus aromaticus), extrakt z listu tymiánu obecného (Thymus vulgaris). Není vhodné pro děti do 3 let.

Tůmová Nora, PharmDr.

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek