Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Postkoitální antikoncepce

Dobrý den, měla jsem nechráněný pohlavní styk 4 dny před menstruací. Raději jsem hned na druhý den šla pro pilulku "po". Je možné, že bych i přesto mohla být těhotná?

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste měla nechráněný pohlavní styk 4 dny před menstruací (tedy již po ovulaci) a následně jste navíc do 72 hodin užila postkoitální (nebo-li nouzovou) antikoncepci obsahující účinnou látku levonorgestrel (tzn. 2 tablety přípravku Postinor®, Egianti® nebo 1 tabletu přípravku Escapelle®, Navela®, Nulsora®) či do 120 hodin nouzovou antikoncepci obsahující účinnou látku ulipristal-acetát (tabletu přípravku EllaOne®), pravděpodobnost otěhotnění je minimální. Pokud se poté dostavila menstruace v obvyklém termínu, není žádný důvod se selhání užité antikoncepce obávat. Pokud se Vaše menstruace zatím nedostavila, nebo chcete-li mít 100 %ní jistotu, kupte si v lékárně těhotenský test z moči (doporučuji provést po ránu - z první ranní moči).

Po použití nouzové antikoncepce je třeba při každém dalším pohlavním styku používat až do začátku dalšího menstruačního cyklu některou z lokálních bariérových metod antikoncepce (např. kondom, cervikální pesar, spermicidní gely, poševní pesar). Opakované použití nouzové antikoncepce v rámci 1 menstruačního cyklu není vhodné a významně snižuje její účinnost.

Více informací o nouzové antikoncepci naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/postkoitalni-antikoncepce-kdy-a-jak-ji-spravne-pouzit.html

Tým poradny

Onkologické onemocnění v rodině

Dozvěděla jsem se, že můj tatínek má rakovinu slinivky, chodí na chemoterapii. Mám ho u sebe doma a velmi špatně to snáším. Nedaří se mi spát více jak 4 – 5 hodin a v práci jsem unavená. Nedokážu zastavit pláč a stále uvažuji nad tím, co bude dál.

Odpověď

Dobrý den,

situace, kterou procházíte, pro Vás musí být nesmírně náročná. Důležité však je, abyste nyní mohla být tatínkovi oporou a tedy, abyste dokázala myslet i sama na sebe a svoje zdraví, svoji psychiku. Vyhledejte dobrého psychologa, ke kterému budete pravidelně docházet a který Vám pomůže zátěž, která je na Vás nyní naložena, lépe zvládat. Určitě doporučuji pro více informací navštívit webové stránky České onkologické společnosti: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/

Pro Vás budou velmi důležité informace pro pečující rodinu: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/kdyz-nam-nekdo-blizky-onemocni/

a dále doporučuji i využít online psychologickou poradnu: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/psychoonkologicka-poradna/vsechny-prispevky-z-psychoonkologicke-poradny/#search=1&discussion_post_category=2&p=1

V lékárně si můžete zakoupit pro zmírnění úzkosti, stresu např. volně prodejné přípravky Novo-Passit ® roztok (obsahuje bylinné extrakty třezalky tečkované, kozlíku lékařského, mučenky, hlohu, chmelu a guaifenezin; obvykle dospělí užívají 5ml 3x denně), Lavekan® (obsahuje levandulovou silici; užívá se 1 měkká tobolka 1x denně vždy ve stejnou dobu) nebo Persen forte® (obsahuje kozlíkový, meduňkový i mátový extrakt; užívá se 1 tobolka 2x - 3x denně při úzkosti, popř. 1x denně hodinu před spaním při nespavosti). Všechny výše uvedené vícesložkové přírodní přípravky uklidňují a přispívají k navození duševní rovnováhy. Lze je užívat jak nárazově, tak i dlouhodobě bez rizika vzniku závislosti.

Více informací o mírnění stresu a možnostech léčby naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-proti-stresu.html nebo zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-na-uklidneni-pomuze-klasicka-lekarna-i-prirodni-leky.html.

Tým poradny

Bradavice na trupu

Kolem celého trupu, na břiše, zádech a bocích se mi udělalo větší množství plochých bradavic. Nejprve jsem si myslela že jsou to pihy, v létě asi zahnědly. Jsou lehce vystouplé a hrubší. Několik jsem si jich odstranila perem na bradavice. Zajímala by mě hlavně příčina a jestli je možné se jich zbavit užíváním nějakého léku nebo doplňku. Už se stydím do dvoudílných plavek, ty fleky jsou vidět.

Odpověď

Dobrý den,

bradavice jsou výrůstky na kůži virového původu. Přenášejí se přímým i nepřímým kontaktem – z člověka na člověka nebo u jedince z jedné části těla na jinou. Inkubační doba bradavic je poměrně dlouhá až několik měsíců. Nemusí se ale jednat pouze o bradavice, podobně vypadají i jiné výrůstky na kůži (např. fibromy, některá pigmentová znaménka, aj.) . Za některé tyto výrůstky bývá odpovědná hormonální nerovnováha (např. v těhotenství, dospívání aj.). Doporučuji navštívit kožního lékaře, který posoudí všechny kožní výrůstky jako celek a doporučí Vám nejvhodnější další postup ( při větším množství bradavic či výrůstků by pro Vás bylo jistě pohodlnější využít ošetření laserem v ordinaci kožního lékaře).

Tým poradny

Užívání kloktadla

Jak se používá kloktadlo Kutvirt?

Odpověď

Dobrý den,

Kutvirtovo kloktadlo se užívá při bolestech v krku, angínách a zánětech nosohltanu. Je určeno ke kloktání nebo k výplachům úst. Obvykle se kloktá 3 - 5x denně (15 - 20 kapek rozpuštěných v 200 ml vody). Kloktadlo je nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Po otevření jej lze používat maximálně 3 měsíce.

Tým poradny

Zubní náhrada

Mám zubní náhradu na pevno a otekly mi dásně. Potíže začaly cca po dvou měsících. Co mám dělat?

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte fixní zubní náhradu a bolestivou oteklou dáseň, určitě se co nejdříve obraťte na svého zubaře! Příčinou by mohla být špatně padnoucí náhrada (může se projevit až po čase, kdy dáseň dlouhodobě nerovnoměrně zatěžujete), ale také by se mohlo jednat o zánět způsobený nevhodnou či nedostatečnou péčí o zubní náhradu. Naše poradna řeší především dotazy týkající se správného užívání léků, jejich dávkování a nežádoucích účinků, lékových interakcí.

Akutně si můžete ulevit aplikací volně prodejných léčivých přípravků - např. gelů s dezinfekčním, protizánětlivým a znecitlivujícím účinkem - např. Mundisal® (účinná látka cholin salicylát), Kamistad sensitiv® (účinné látky lidokain, heřmánkový extrakt) (obvykle se nanáší malé množství gelu (0,5 - 1 cm) na bolavé místo 3x denně před jídlem, popř. ještě na noc před spaním). Dále doporučuji šalvějový roztok k výplachům úst (popř. stejně může posloužit odvar ze šalvěje či řepíku). S výběrem konkrétních přípravků a bylin Vám jistě pomohou kolegové ve Vaší blízké lékárně.

Tým poradny

Krev při močení

Trápí mě krev na toaletním papíře po močení. Něco jako špinění. Není to však vždy. O co se může jednat?

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte opakovaně krev v moči (respektive krev na toaletním papíru po vymočení se), určitě navštivte svého praktického lékaře a tyto problémy nepodceňujte. Příčinou může být infekce, nachlazení, drobné trauma, či stav po intenzivní fyzické zátěži, aj. Lékař na základě vyšetření a znalosti Vašeho celkového zdravotního stavu doporučí další vhodný postup, případně Vás odešle ke specialistovi.

Tým poradny

Puchýř

Jak rychle zahojit strženy puchýř?

Odpověď

Dobrý den,

stržený puchýř omyjte čistou vodou. Pokud se do rány dostala nečistota, opatrně ji odstraňte, ránu (stržený puchýř) vydezinfikujte a poté překryjte náplastí. Hojení puchýřů probíhá rychleji, pokud se na nich nevytvoří strup - jedná se o tzv. vlhké hojení.  Na puchýř se aplikuje vrstvička gelu na hojení ran (např. Hemagel®, BepanGel hojivý gel®, Actimaris gel ®, aj.), která se poté překryje (po 2-3 dnech se stará vrstva gelu opatrně setře a aplikuje nová). Můžete také použít tzv. hydrogelové náplasti určené přímo na puchýře (např.  Compeed náplast na puchýře®, Urgo Hojení puchýřů®, Cosmos Na puchýře®, aj.), které ulevují od bolesti, zmírňují tlak na postižené místo a vytváří optimální prostředí pro obnovu kůže. Hydrokoloidní náplast neodlepujeme, dokud se sama nezačne uvolňovat. Více informací o prevenci vzniku a ošetření již vzniklých puchýřů naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/lecba-puchyru.html

Tým poradny

Užívání ženšenu a dalších léků

Dobrý den, může ženšen extrakt 5mg za den ovlivnit léky na vysoký tlak a na cukrovku?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jste neuvedla ve svém dotazu všechny konkrétní užívané léky tak, abych Vám mohla přesně odpovědět. Nicméně jednorázové podání extraktu ženšenu v dávce 5mg Vámi užívané léky neovlivní. Z hlediska možných nežádoucích účinků se ženšen nedoporučuje vůbec užívat u pacientů se srdečním onemocněním, se stavy krvácení, nespavostí, schizofrenií.

Tým poradny

Ošetřování kůže po radioterapii

Je vhodný olivový olej na kůži po radioterapii?

Odpověď

Dobrý den,

ozařování (neboli radioterapie) je poměrně úspěšnou metodou v léčbě nádorů, mezi její vedlejší účinky ale bohužel patří podráždění kůže, které se může projevovat jako zarudnutí, svědění, pigmentace, suchá a olupující se kůže nebo mokvání. Obvykle se podráždění kůže objevuje 2. - 4. týden po zahájení léčby a několik týdnů po jejím ukončení u větší části pacientů kožní obtíže mizí. O ozařováním namáhanou kůži je třeba pečovat, jak v průběhu radioterapie, tak i po jejím ukončení - vhodné je udržovat pokožku neustále hydratovanou a promaštěnou. Péče o ozařovanou kůži by měla začít hned od prvního ozáření - na promaštění můžete použít olivový nebo slunečnicový olej, nejlepší však bývá nesolené vepřové sádlo, které je složením lidské kůži nejbližší. Kůži je vhodné promazávat 2x - 3x denně nebo vícekrát podle aktuálního stavu kůže. Speciálně pro léčbu kůže po ozařování byly vyvinuty krémy Linola® Radio-derm nebo Radioxar®.

Více informací o radioterapii a péči o pokožku naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/radioterapie-a-pece-o-pokozku.html

Tým poradny

Léky na úzkost

Mohu požádat o doporučení nějakých volně dostupných léku na úzkost? Cítím neustálý svíravý pocit na hrudi, motáni hlavy a celkově se cítím nekomfortně.

Odpověď

Dobrý den,

pro zmírnění úzkosti, stresu doporučuji vyzkoušet např. přípravky Novo-Passit ® roztok (obsahuje bylinné extrakty třezalky tečkované, kozlíku lékařského, mučenky, hlohu, chmelu a guaifenezin; obvykle dospělí užívají 5ml 3x denně), Lavekan® (obsahuje levandulovou silici; užívá se 1 měkká tobolka 1x denně vždy ve stejnou dobu) nebo Persen forte® (obsahuje kozlíkový, meduňkový i mátový extrakt; užívá se 1 tobolka 2x - 3x denně při úzkosti, popř. 1x denně hodinu před spaním při nespavosti). Všechny výše uvedené vícesložkové přírodní přípravky uklidňují a přispívají k navození duševní rovnováhy. Lze je užívat jak nárazově, tak i dlouhodobě bez rizika vzniku závislosti. Více informací o mírnění stresu a možnostech léčby naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-proti-stresu.html nebo zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-na-uklidneni-pomuze-klasicka-lekarna-i-prirodni-leky.html . Před použitím přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták! V případě, že nebudete pociťovat během prvního měsíce výraznou úlevu, obraťte se na svého praktického lékaře, který na základě znalosti Vašeho celkového zdravotního stavu určí další vhodný postup.

Pro zmírnění úzkosti je vhodné také dodržovat jistá režimová opatření - upravit stravu a pitný režim (omezit cukry, těžká jídla, kofein, alkohol), omezit kouření, najít si v průběhu každého dne alespoň 30 minut na pohyb (chůze, jogging, plavání, apod.), zařadit relaxační cvičení (např. dechová cvičení), dostatečně spát (doporučeno je alespoň 7hodin denně)

Nejdůležitější však pro Vás bude zaměřit se na řešení příčiny Vašeho napětí a s ním spojenou úzkostí (kterou může být např. nedostatek spánku, nadužívání kofeinových nápojů, komplikované mezilidské vztahy, pracovní prostředí, rodinné obtíže, těžká finanční situace, aj.) . Pokud Vás úzkosti provází delší dobu, doporučuji obrátit se co nejdříve na psychoterapeuta. Dobrý psychoterapeut Vám může při pravidelné spolupráci výrazně pomoci, někdy i ulevit dlouhodobě.

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek