Postcovidový syndrom

Po prodělané infekci covid-19 může pacienty potrápit nejen kašel a bolesti, ale i zapomnětlivost. Potíže přetrvávají i více než 12 týdnů.

Začátkem roku se pravidelně zvyšuje počet pacientů, kteří navštíví lékárnu. V současné době lékárníci často poskytují rady pacientům, doporučují a vydávají vhodné léčivé přípravky právě v souvislosti s onemocněním covid-19, i se stavy po prodělané infekci covid-19. Jedná se o různorodé zdravotní potíže, jako jsou kašel, únava, bolesti svalů, dušnost, zapomnětlivost či úzkost a další, které pacienti pociťují i po více než 12 týdnech po prodělané infekci covid-19. Před zahájením samoléčby by se měl pacient poradit se svým lékárníkem, který individuálně zohlední vhodnost vybraných léčivých přípravků dle konkrétních obtíží pacienta, přičemž osobní konzultací může lékárník zabránit i případným lékovým chybám. Například pokud se jedná o chronicky nemocného pacienta, který užívá jiné léky nebo i doplňky stravy určené k podpoře imunity.

Postcovidový syndrom[1] potrápí každého jinak. Zato pěkně dlouho

Málokteré akutní onemocnění dokáže znepříjemnit život pacientovi tak dlouho, jako právě covid-19. „Příznaky, které přetrvávají po prodělané infekci covid-19 jsou různé. Nejčastěji pacienti s lékárníky řeší únavu, bolesti svalů, kašel, dušnost, zapomnětlivost či úzkost. Během konzultace se lékárník snaží vybrat vhodné léčivé přípravky, které tyto potíže zmírní, přičemž je opravdu velmi důležitý individuální a komplexní přístup ke každému pacientovi,“ popisuje své zkušenosti z lékárny Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).

Při samoléčbě zvolte registrované léky a lékárníkovi popište své potíže

S ohledem na široké spektrum zdravotních potíží neexistuje univerzální rada pro všechny pacienty. O to důležitější je konzultovat svůj zdravotní stav se svým lékárníkem. Zároveň je však nutné podotknout, že ověřených dat v souvislosti s infekcí covid-19 je stále málo, a proto lze doporučit to stejné, jako u podobných prodělaných nemocí, zejména viróz. „Z léků při postcovidovém kašli lze doporučit přípravky s obsahem tymiánu a břečťanu, v případě suchého kašle vhodná antitusika - léky na tlumení kašle. Jako pomocná léčiva při bolesti svalů a kloubů může pacient užívat hořčík v dávkách 300 mg denně, případně lze pro zklidnění předrážděného nervového systému užívat extrakt z levandule. Léčivem, které je přímo indikováno k podpůrné léčbě únavy, je například extrakt z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea),“ vysvětluje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. Pacienty po prodělaném onemocnění covid-19 také mohou trápit poruchy paměti a koncentrace, či depresivní nálada. K těmto symptomům jsou indikovány přípravky z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), vzhledem k potenciálním interakcím je však vhodné se před jejich užíváním poradit s lékárníkem, který individuálně zohlední vhodnost užití u daného pacienta. Vždy je však vhodné volit registrovaný lék, který je dostupný i bez lékařského předpisu. Pokud symptomy ani po zavedení těchto doporučení a samoléčbě neustupují, je vhodné navštívit lékaře.

Nepodceňujte řádnou rekonvalescenci, nabádají lékárníci pacienty

Tak jako je vhodné po prodělané chřipce dodržet dobu rekonvalescence asi 14 dní, měli bychom s podobným opatřením počítat i po onemocnění covid-19. „Je třeba mít na paměti, že rekonvalescence trvá týdny, není vhodné a obvykle ani možné okamžitě naskočit do plného pracovního nebo tréninkového režimu. Mezi režimová opatření, která jsou základem terapie a rekonvalescence lze doporučit mírné pohybové aktivity, jako například dechová cvičení, strečink, jógu či chůzi,“ říká závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Jak na postcovidový syndrom při samoléčbě?[1] Přetrvávání symptomů, jako je únava, bolesti svalů, dušnost, tachykardie, generalizované bolesti, zvýšená teplota, neurokognitivní potíže (zmatenost, zapomnětlivost) a psychiatrické symptomy (úzkosti, nespavost…), které nejsou vysvětlitelné jinou diagnózou, po dobu delší než 12 týdnů, označuje National Institute for Health and Care Excellence (NICE) jako postcovidový syndrom.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek