Radioterapie a péče o pokožku

Radioterapie je léčba zářením, která se používá zejména v onkologii. Uplatňuje se při léčbě až poloviny nádorů, protože se jedná o poměrně úspěšnou metodu, která nezatěžuje celé tělo. Častým a velmi obtěžujícím nežádoucím účinkem radioterapie je podráždění kůže. Péči o pokožku před a po radioterapii se věnuje následující článek.

Radioterapie

Radioterapie má vysokou úspěšnost u nádorů, které ještě nemetastazovaly (nerozšířily se) do dalších tkání. Radioterapie se dělí jednak podle uložení zdroje záření na zevní a vnitřní, jednak podle cíle léčby, které se mohou lišit, na radioterapii léčebnou a paliativní (odstraňuje potíže způsobené nádorem – např. bolest, krvácení nebo se snaží těmto potížím předejít). Bez ohledu na druh a způsob radioterapie dochází během léčby k nežádoucím účinkům záření na naše tělo. A to i přesto, že jsou v dnešní době postupy v radioterapii na vysoké úrovni a lze dosáhnout rozdílného účinku na zdravou a nádorovou tkáň. Jedním z nejčastějších nežádoucích účinku ozařování je poškození zdravých buněk kůže a tím způsobené změny na kůži.

Nejčastější změny na kůži:

  • Zarudnutí – připomíná spálení od slunce a může se objevit na kterémkoliv ozařovaném místě.
  • Svědění – objevuje se v místě ozáření a často nutí ke škrábání.
  • Pigmentace – výrazně tmavší pokožka v místě ozáření než v okolí (může se objevit na obou stranách těla).
  • Suchost a olupování kůže – kůže je v místě ozařování sušší než na ostatních částech těla a může se olupovat; podobně jako po spálení sluncem.
  • Mokvání – nejčastěji se objevuje na místech, kde jsou záhyby kůže (pod hýžděmi, pod prsy, za ušima). Kožní buňky se po ozáření pomalu obnovují a na kůži tak můžou vznikat boláky nebo vředy.

K podráždění kůže může dojít u citlivějších pacientů již druhý den po zahájení radioterapie. Většinou ale dochází ke změnám na kůži druhý až čtvrtý týden po zahájení ozařování. Tyto potíže většinou vymizí během několika týdnů po skončení radioterapie, ale v některých případech přetrvávají dlouhou dobu nebo nezmizí nikdy.

Jak pečovat o ozařovanou kůži?

Rady ohledně péče o pokožku se mohou mezi jednotlivými nemocnicemi lišit, a tak je vhodné se vždy řídit radou ošetřujícího lékaře. V průběhu radioterapie je důležité věnovat ozařované kůži vyšší pozornost a péči.

  • Kůži jemně myjte, nedřete, neškrábejte, nedrhněte ani nepoužívejte peeling nebo parfémovaná mýdla.
  • Nepřikládejte na kůži příliš teplé ani studené pomůcky – např. nahřívací polštářky, ledové zábaly apod.
  • Sprchovat se můžete denně, koupání by se mělo omezit. Koupel si můžete dopřát nejčastěji obden (pobyt ve vaně by neměl být delší než 30 minut). K mytí je vhodná vlažná voda a kůži nejlépe osušujte jemným ručníkem (spíše poklepáváním než třením). Při mytí dávejte pozor, abyste nesmyli z kůže zakreslené místo pro ozařování.
  • Vaší pokožce může během ozařování vyhovovat pobyt v chladném a vlhkém prostředí. Lze použít zvlhčovače vzduchu nebo nádobu pověšenou na topení (dbejte na pravidelnou výměnu vody a na mytí nádoby).
  • Oblečení a ložní prádlo by mělo být z jemných látek, preferujte bavlnu. Dávejte pozor na to, aby v místě ozařování nebyly drsné švy nebo lístečky od oblečení, které by mohly kůži podřít. V případě ozařování v oblasti krku, nenoste kravaty a těsné límečky. V případě ozařování v oblasti hrudníku nenoste oblečení na ramínka, která mohou podráždit pokožku. Choďte bez klasické podprsenky – místo ní zkuste bezešvou nebo sportovní podprsenku (lepší je o něco větší velikost než nosíte).
  • Chraňte kůži před sluncem. Používejte opalovací krémy s vyšším SPF faktorem (30 a vyšší) a mažte se i když je venku zataženo nebo jdete ven jen na chvíli. Neopalujte se a nechoďte do solária. Oblékejte si oblečení s dlouhým rukávem a noste pokrývku hlavy. Tato opatření dodržujte aspoň rok po skončení radioterapie.
  • Nelepte na ozařovanou kůži žádné náplasti ani nepoužívejte bandáže. Pokud musíte používat krytí na ozařované místo, používejte přesně to, které vám poradil váš ošetřující lékař nebo zdravotní sestra. Lepidlo z klasických náplastí by mohlo pokožku velmi podráždit.
  • Na holení ozařované kůže je vhodnější používat elektrický holicí strojek, ale vždy se poraďte se svým lékařem.
  • Chodíte-li na ozařování oblasti konečníku, která je velmi citlivá, mohou se objevit potíže po vyprázdnění stolice. Po použití toalety používejte jemné vlhčené ubrousky nebo se omyjte vlažnou vodou. Poraďte se s ošetřujícím lékařem o používání sedacích koupelí.

Jak ozařovanou pokožku chránit?

HydratacePokožku je dobré chránit již od zahájení radioterapie. Je potřeba ji udržovat neustále hydratovanou a promaštěnou. Mokvající kůže se ošetřuje obklady, ne mastí. Přípravky k ošetření kůže se většinou aplikují 1 – 3x denně (v akutní fázi až 5x denně). Stačí je natírat v tenké vrstvě na ozařované místo.

I tyto přípravky však můžou mít nežádoucí účinky. Pozor byste měli dávat na alergii u obsahových látek některých z nich (např. heřmánek, měsíček a další). Pokud se u vás objeví příznaky přecitlivělosti jako jsou svědění, zčervenání, pocity pálení, vyrážka či jiné neobvyklé projevy, přerušte aplikaci a obraťte se na vašeho ošetřujícího lékaře nebo lékárníka.

Přípravky k ošetřování kůže

  • Přípravky s kyselinou pantothenovou – zmírňují podráždění pokožky po ozařování a napomáhají hojení kůže. Masti, krémy, tělová mléka a gely jsou lehce vtíratelné a několik minut po nanesení se samy vstřebávají. Spreje jsou vhodnější u bolestivých postižení, protože se nemusí vtírat a samy se vstřebávají. Jedná se například o tyto přípavky: Calcium panthotenicum® mast, Bepanthen® krém/mast (mastnější), Panthenol® gel/tělové mléko/sprej.
  • Ochranný film Cavilon® - přípravek ve formě spreje, který se aplikuje 1x za 2 - 3 dny. Je vhodný pro ochranu míst s vyšší zapářkou (např. objemnější prsa). Film je průhledný, bezbarvý a dobře jím prostupuje jak kyslík, tak i vlhkost. Po zaschnutí filmu můžete pokožku promastit sádlem nebo olivovým olejem.
  • Přípravky obsahující vitamíny - vitamín E chrání pokožku před působením volných radikálů, které vznikají při radioterapii. Navíc podporuje hojení a tvorbu nové pokožky (např. přípravky RevitGal®, Vitamín E krém 2%®). Kyselina listová přináší úlevu ozařované pokožce a zmírňuje svědění (např. Xray Liposubtilium®). Regeneraci kůže dále podporuje také vitamín A a vitamín D. Jsou vhodné k péči o spálenou pokožku a k promazávání suché, až popraskané kůže (např. Infadolan® mast).
  • Přípravky k promaštění pokožky - neobsahují léčivo a jsou vhodné k promazávání a zvláčnění suché pokožky (např. olivový olej, nesolené vepřové sádlo)
  • Přípravky připravované v lékárně - v případě předepsání na recept jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, ale dají se koupit také bez receptu. Chladivý efekt má polysan se slunečnicovým olejem. Jarishův roztok hydratuje a zvláčňuje kůži. Díky kyselině borité má i mírný protizánětlivý účinek.
  • Další přípravky - existují přípravky, které podporují hojení, tvorbu nové kůže a zároveň v místě aplikace vytvářejí prostředí nevhodné pro růst bakterií (např. Dermochlorophyl® gel/krém). Speciálně pro léčbu kůže po ozařování byl uveden na trh přípravek Linola Radio-derm®. Působí chladivě a rychle ulevuje od svědění. Protizánětlivý a protisvědivý účinek má dále např. octanový krém nebo měsíčková mast.[4] Hojivě působí také přípravky s heřmánkem (např. Dermazulen® mast).

Pokožku je potřeba udržovat stále hydratovanou a promaštěnou i po ukončení radioterapie. Použít můžete jak výše uvedené přípravky, tak i jiné přípravky určené pro regeneraci a hydrataci kůže. Ke snížení rizika pozdních následků radioterapie přispívá preventivní užívání betakarotenů, vitamínu E (nedoporučuje se užívat dlouhodobě) a selenu (stopový prvek) ve formě tablet nebo tobolek. Vitamíny se doporučují užívat až po skončení celé radioterapie nebo až po ukončení onkologické léčby. Jejich užívání během terapie by mohlo zhoršit výsledky celé léčby (mohly by napomáhat regeneraci nádorových buněk).

Ozařování může na kůži trvale zanechat tmavší pigmentaci. Po delší době se mohou v místě ozařování objevit velmi drobné popraskané žilky. Tmavší pigmentaci i popraskané žilky lze překrýt make-upem.

Věnujte během radioterapie zvýšenou pozornost své pokožce a od počátku léčby ji promašťujte. Hovořte s ošetřujícím lékařem a ošetřovatelským personálem. Některé kožní potíže mohou mít závažný průběh. V případě jakýchkoli kožních změn se neváhejte obrátit na ošetřujícího lékaře, zdravotní sestry nebo lékárníka.

Pokorová Jana, Mgr.

Nemocniční lékárna FN, Hradec Králové

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek