Střevní koliky u novorozenců a kojenců

Bolesti bříška u novorozenců a kojenců jsou jedněmi z nejčastějších problémů, které maminky řeší. Příčiny mohou být různé a ve většině případů není možné je objasnit. Také postupů, kterými je možné kolikám předcházet a při bolestech děťátku ulevit, je na výběr poměrně dost a každému může pomoci něco jiného.

Plačící dítě

Co je příčinou bolestí bříška u miminek? Kdy se jedná o koliku?

Koliky jsou bolestivé křeče v oblasti bříška, které jsou nejčastěji způsobené zvýšeným výskytem plynů a jejich tlakem na stěnu střeva. Většinou přicházejí zcela nečekaně v určitou denní dobu a mohou trvat 3 a více hodin. Postihují chlapečky i holčičky (a to nezávisle na pohlaví) od cca 3 týdnů do 4 měsíců věku. Vrcholem pak bývá období konce šestinedělí.

Příčinu je těžké určit, nejčastěji se však jedná o jednu z následujících:

  • Nezralost trávicího systému – zpracování přijímané potravy je pro novorozence něčím novým a jeho zažívací soustava si musí postupně zvykat na svou novou funkci, trávení může být proto provázeno nadměrnou produkcí a špatným odchodem plynů a s nimi spojenými břišními kolikami.
  • Osídlení střeva tzv. přátelskými bakteriemi – k osídlování střeva přirozenou mikroflórou, která příznivě ovlivňuje trávení, dochází postupně. Přirozeným porodem získává dítě tyto bakterie od matky jednak průchodem porodními cestami, jednak tak, že spolyká určité množství plodové vody. Problém s osídlením může nastat v případě, kdy se dítě narodí císařským řezem. Také tehdy, je-li dítě po porodu (ale i kdykoliv jindy) léčeno antibiotiky, dochází k narušení osídlování střeva a ideální volbou v tomto případě je doplnění střevních bakterií ve formě probiotik.
  • Polykání vzduchu při kojení – nesprávná poloha při kojení a krmení z láhve je častou příčinou spolykání velkého množství vzduchu, které pak následně tlačí v bříšku. Odříhnutí po nakojení je tedy také jednou z možností, jak kolikám částečně předejít. Při umělém dokrmování je dobré vybírat takovou láhev, která zabrání během krmení nadměrnému polykání vzduchu. Při výběru je dobré zvolit takovou láhev, která má tzv. anti-colic systém, tedy systém, který tomuto zvýšenému napolykání vzduchu v průběhu krmení brání. Např. láhev Avent, Medela, Mam apod.
  • Ublinkávání – může být také jednou z možných příčin vzniku kolik. Udává se, že se objevuje asi u 40 % novorozenců a kojenců (častěji pak u předčasně narozených dětí) a souvisí s nedostatečně vyvinutou oblastí trávicí soustavy mezi jícnem a žaludkem. Proto je obzvlášť důležité počkat na odříhnutí (alespoň 10 až 20 minut), případně zajistit po nakrmení v postýlce vyvýšenou polohu (o cca 20 až 30 stupňů) nebo ukládat dítě na bok, aby se minimalizovalo riziko vdechnutí vyzvraceného mléka.
  • Stres v rodině – narozené dítě citlivě vnímá napětí mezi rodiči, poporodní deprese matky i jiné negativní psychické působení kolem sebe, které se pak u něj projevuje podrážděností a může způsobit také bolesti bříška a častější sklon ke kolikám.
  • Nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka – bývá méně častou příčinou kolik (uvádí se asi do 5 %). Projevy, které ji provázejí, jsou v téměř polovině případů koliky. Na rozdíl od těch běžných kolik však dítě očividně strádá, nepřibývá na váze a i v období mimo záchvat bolestivé koliky nepůsobí spokojeně. V případě podezření na nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka se obraťte na dětského lékaře a poraďte se s ním o dalším vhodném postupu. Nikdy nenasazujte umělou výživu „preventivně“ jako možné řešení kolik.
  • Jiná příčina – ojediněle může být příčinou také jiné onemocnění (např. invaginace nebo neprůchodnost střev, metabolické poruchy), virové infekce, prořezávání zoubků, nevhodná strava kojící matky (nebo léčiva přecházející do mléka) apod.

Jak je možné kolikám předcházet?

  1. Podávání probiotik – probiotika, která se miminku podávají většinou ve formě kapek (např. Biopron® probiotické kapky, BioGaia® Protectis baby, Probio-fix® baby apod.), pomohou především u nekojených dětí, které nezískávají probiotika přirozenou cestou z mléka mateřského, udržet rovnováhu ve střevní mikroflóře. I u dětí kojených však mohou přispět k lepšímu osídlení střeva. Vhodné je podávání i v případech, kdy je dítě převáděno na příkrmy nebo užívá antibiotika. Fyziologické složení střevní mikroflóry je důležité nejen pro trávení, ale také pro správnou funkci imunitního střevního systému, který působí jako bariéra proti vniknutí nežádoucích mikroorganismů. Probiotika mohou užívat rovněž maminky, které kojí.
  2. Správné krmení – ať už je miminko kojeno, nebo krmeno z láhve, je potřeba dodržovat určitá pravidla, která v různé míře brání vzniku a hromadění plynů ve střevech. Samotné sání vede k rozpohybování trávicího traktu. Důležité je pak v přestávkách a po ukončení krmení nechat miminko odříhnout.
  3. Strava matky – kojící maminky by se měly vyhýbat nadýmavým potravinám, perlivým a kofeinovým nápojům, nedostatečně tepelně upravenému masu a rybám nebo jídlům, které i jim způsobují trávicí potíže. Máte-li podezření, že by potíže vašeho miminka mohly způsobovat mléčné výrobky ve vaší stravě, můžete po poradě s lékařem vyzkoušet i omezení těchto výrobků.
  4. Psychická pohoda – jak bylo již uvedeno výše, i tento faktor je potřeba jako příčinu vzniku koliky brát v úvahu. Pokud máte pocit, že situaci po příchodu miminka na svět nezvládáte, můžete vyhledat odbornou pomoc.
  5. Vhodná umělá výživa – u dětí, které jsou krmeny umělou dětskou výživou, je možnou prevencí speciální mléko (mléka s hydrolyzovanou bílkovinou, se sníženým obsahem laktózy, s probiotiky, hypoalergenní nebo mléka proti ublinkávání). Tato mléka by se však měla nasadit až po poradě s lékařem. Stejně tak není dobré libovolně střídat mléčnou výživu při podezření, že ta aktuálně používaná nesedí (způsobuje průjem, zácpu, nadměrnou tvorbu a hromadění plynů v bříšku), neboť jednotlivá mléka se svým složením liší a pokaždé trvá určitou dobu, než na něj trávicí trakt miminka přivykne. Proto vždy konzultujte případnou změnu i časový interval k nasazení jiného umělého mléka s lékařem nebo lékárníkem.

Jak můžete děťátku ulevit od bolestivých křečí?

MasážTygříkPoloha na bok

  • Masáží bříška – masáže se provádí krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček s pomocí dětského oleje nebo speciálních gelů s obsahem bylinných silic (např. Pupík®), které uvolní napětí v bříšku a umožní snadnější odchod plynů.
  • Úlevové polohy a cvičení s nožičkami – při kolice můžete miminku zkusit ulevit přitažením nožiček co nejblíže k hrudníku tak, aby stehna vyvíjela tlak na bříško (tzv. klubíčkování), chováním v náruči a rytmickým pohupováním jej uklidníte. Vyzkoušejte třeba gymnastický míč, který zároveň uleví vašim zádům a pažím. Odchod větrů můžete podpořit také v poloze na bříšku na vašem předloktí s hlavičkou volně položenou v ohybu lokte, druhou rukou přitom jemně masírujte záda. Jedná se o tzv. polohu na tygříka, která je vhodná také pro odříhnutí, pokud se nedaří podpořit odříhnutí v klasické poloze přes rameno. Další možností je miminko položit, vysvléct od pasu dolů, uvolnit plenku a nožičkama střídavě nebo současně stlačovat bříško.
  • Pokud máte již dítě rozbalené, můžete také vyzkoušet použití teploměru nebo rektální trubičky, což je gumová hadička, kterou zakoupíte v lékárně. Potřete ji dětským olejíčkem a opatrně zasuňte do konečníku. Pozor, při odcházení plynů může podrážděním konečníku odejít také stolice.
  • Čaje proti nadýmání – mohou se podávat jak dětem, tak maminkám. Obsahují byliny, které usnadňují odchod plynů (např. fenykl, anýz, kmín apod.). U miminek je vhodné použití BIO čajů, které se mohou podávat už od 1. týdne (např. Hipp BIO fenyklový čaj, Apotheke dětský bylinný fenyklový čaj, Babio biočaj fenyklový atd.), jiné čaje jsou pak vhodné pro děti od 4., 6. nebo 9. měsíce. S výběrem čaje se můžete obrátit na lékárníka.
  • Teplé obklady nebo koupel – některé děti uklidní teplá koupel, jiným stačí teplý obklad na bříško. Použít můžete nahřátou plenu nebo speciální polštářky plněné třešňovými peckami i termofor.
  • Doplňkové přípravky – s obsahem probiotik a prebiotik, simetikonu, který napomáhá odchodu nahromaděných plynů (např. Sab simplex®, Espumisan®), bylinné přípravky (BabyCalm, tento přípravek se však nesmí kombinovat s anýzovým čajem, dochází pak ke zvýšené únavě dětí nebo prodlouženému spánku) nebo přípravky s obsahem laktázy, enzymu, který usnadňuje trávení laktózy (ColiPrev®). Vyzkoušet můžete také homeopatika (Viburcol® čípky, Chamomilla 9CH, Colocynthis 9CH, Lycopodium 9CH atd.). Vhodný přípravek konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, u homeopatik je vhodné obrátit se na zkušeného homeopata.

Důsledkem kolik je nejen podrážděnost jak u miminka, tak u rodičů, ale z dlouhodobého hlediska mohou mít koliky vliv také na psychickou labilitu dítěte, nebo dokonce rozvoj hyperaktivity (tzv. ADHD).

Ve většině případů se stav zlepší, jakmile se z kojenců stanou batolata, začnou se více pohybovat a jejich střeva přivyknou na pravidelné přijímání stravy. Samozřejmě existují i výjimky, kdy se nadmuté bříško často objevuje také u dětí starších. V těchto případech, ale i v případě, že jsou koliky provázené dlouhodobým průjmem, urputnými bolestmi nebo horečkou, se obraťte na svého pediatra, který doporučí další postup.

Někdy zase stačí (pokud lékař vyloučí jakoukoliv závažnější příčinu) mít své miminko u sebe (třeba v šátku nebo nosítku), položit si jej bříškem na prsa a vnímat vzájemnou blízkost. Netrapte se nepořádkem, o každodenní starosti se podělte s rodinou a odpočívejte. Příchod děťátka na svět je velký zázrak, který změní život obou partnerů a celé rodiny, první měsíce bývají náročné, fyzicky i psychicky, přesto se snažte věnovat pozornost hlavně svému miminku. Užívejte si mateřství, šťastná budete vy i vaše děťátko.

PharmDr. Kateřina Dubská

Lékárna Dům zdraví Hodonín.

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek