Nebojte se zachránit život

Letos vám lékárníci také poradí, jak správně postupovat při otravách

Světový den první pomoci se každoročně koná druhou sobotu v září. Počtvrté se ke kampani „Nebojte se zachránit život“ připojují také lékárníci z celé ČR. Letos je zapojeno rekordních 850 lékáren. Od 7. do 13. září si mohou zájemci z řad veřejnosti v zapojených lékárnách osvojit základy první pomoci, přičemž letošní ročník je tematicky rozšířený o první pomoc při otravách. Nejčastějšími příčinami otrav jsou léky, chemikálie v domácnosti či na pracovišti a dále pak také rostliny, živočichové a houby. Ve většině zúčastněných lékáren bude pacientům k dispozici praktická brožurka s radami a základními postupy kardiopulmonální resuscitace i první pomoci při otravách.

Kardiopulmonální resuscitace – její vyslovení může být pro někoho obtížné, ale v realitě se jedná o laikem zvládnutelný výkon, který zachrání lidský život

Z poskytnutí první pomoci v situacích ohrožujících život může mít mnoho lidí strach. Jde však o činnost, kterou lze zvládnout. První minuty před příjezdem záchranářů jsou nejdůležitější a mohou rozhodnout o následné kvalitě života zachraňovaného. Pro poskytnutí první pomoci je důležité si zapamatovat několik jednoduchých zásad a v daný okamžik nepanikařit. Instrukce jsou k dispozici v každé ze zapojených lékáren v podobě praktického letáčku nebo videa.

První pomoc není jen srdeční masáž, ale také například zvládnutí náhodné nebo úmyslné otravy

„V předchozích ročnících kampaně ‚Nebojte se zachránit život‘ se Česká lékárnická komora i všichni zapojení lékárníci soustředili na edukaci široké veřejnosti v oblasti základních technik kardiopulmonální resuscitace. Letošní ročník je obohacen o nové téma, lékárníci veřejnosti poradí, jak správně postupovat při otravách. Jednou z nejčastějších příčin otrav jsou totiž léky,“uvádí ke čtvrtému ročníku kampaně prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Aktivní uhlí by nemělo chybět v žádné domácí a cestovní lékárničce

V případě otrav je ve většině případů první pomoc podobná. Nejprve by měl zachránce volat linku 155 zdravotní záchranné služby a zjistit příčinu či zdroj otravy. Je potřeba zamezit dalšímu toxickému účinku dané látky na organismus. Dále už je nejvhodnější postupovat dle pokynů záchranáře či toxikologa.„Ve většině případů otrav se podává postiženému aktivní uhlí, nejlépe do jedné hodiny po požití. Je nutné podat velké množství. U dospělého je správná dávka 25–50 g (odpovídá 80–170 tabletám), u dětí 1g/1kg. Nebojte se podat postiženému celé balení aktivního uhlí, které máte v domácí lékárničce. Tablety je možné před podáním rozpustit ve vodě,“vysvětluje k první pomoci při otravách viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. a dále dodává: „Zvracení ale vyvolejte pouze po dohodě se záchranáři nebo toxikology, protože nemusí být vždy vhodné. Nikdy nevyvolávejte zvracení například při otravě saponáty, žíravinami, nebo otravě diefenbachií.“

Praktické semináře první pomoci už navštívilo více než 2 400 lékárníků a farmaceutických asistentů

I v letošním roce spolupracuje ČLnK na kampani se společností Teva Pharmaceuticals CR a pro své členy a farmaceutické asistenty připravila praktické semináře první pomoci, za čtyři roky jich je celkem 180 a proškolených účastníků více než 2 400. „První pomoc patří mezi základní dovednosti všech zdravotnických povolání, tedy i lékárníků. Je součástí nejen jejich vzdělávání pregraduálního i postgraduálního, ale také celoživotního v rámci kurzů garantovaných Komorou,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

„Vážíme si toho, že společnost Teva Pharmaceuticals CR už čtvrtý rok podporuje kampaň ‚Nebojte se zachránit život‘. V tyto dny apelujeme na veřejnost, že poskytnutí první pomoci v situacích ohrožujících život je i laikem zvládnutelný výkon. Jsme rádi, že i touto formou můžeme přispět nejen k edukaci lékárníků, ale zejména k záchraně toho nejcennějšího, čímž život jako takový je. Věříme, že čtvrtý ročník kampaně přinese potřebnou osvětu i v oblasti, jak správně postupovat při otravách. Jsme rádi, že se na této kampani můžeme opět podílet,“ doplňuje Ing. Beáta Melichová, tisková mluvčí společnosti Teva Pharmaceuticals CR.

Další články - čtěte, jak postupovat při různých situacích a jak správně pomoct

Jak postupovat při otravě houbami?

Otrava organismu - pozor na léky!

Když paracetamol, tak ve správné dávce

Nepřímá srdeční masáž


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek