Studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Zajímá vás, jaké je studium a Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové? Nabízíme vám slova děkana doc. PharmDr. Jaroslava Roha, Ph.D.

Zdroj: Farmaceutická fakulta, Univerzita Karlova

Jaké je studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové?

Studium farmacie přibližuje doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D., děkan Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové:

„Absolventi oboru farmacie získávají komplexní znalosti o jednotlivých lécích. Vědomosti farmaceutů zahrnují znalosti chemické struktury, fyzikálně-chemických vlastností léčiv, absolventi vědí, jak se lék v těle chová, jak a kam je doručován, jak tam účinkuje a jaké může mít nežádoucí účinky. V neposlední řadě také vědí, jak konkrétní léky interagují s jinými léčivy nebo se stravou či nápoji, a také jak se léky vyrábí. Jejich znalost léků je komplexní, bez ohledu na to, zda jde o přípravky na předpis nebo bez něj. Proto jsou nezbytnou součástí zdravotní péče. Farmaceuti musí své znalosti i po ukončení vysokoškolského studia neustále doplňovat, protože se vyvíjí stále nové léky, stejně tak jako poznatky o těch stávajících.“

Na otázku, čím je studium Farmacie výjimečné, odpovídali studenti:

„Jako studenti farmacie jsme se učili zhodnotit účinnost farmakoterapie nemocného a zabránit nežádoucím účinkům léčiv.“

„Během studia farmacie jsme poznávali a určovali význam nejen léčivých, ale také pomocných látek v lékových formách, například tabletách, mastech, čípcích.“

„Studium farmacie nás připravilo na návrh receptur pro individuální léčbu nemocných, což můžeme uplatnit v případě výpadků obchodovaných léků.“

„Studium nás naučilo poznávat nejen léky a zdravotnické prostředky, ale také doplňky stravy a kosmetiku. A také poznat, v jakých situacích který z těchto produktů pacientovi doporučit.“

Zdroj: Farmaceutická fakulta, Univerzita Karlova


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek