Farmaceut, profesionál po celý život

Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život“. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nová léčiva a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

Studiem na vysoké škole vše začíná, ale rozhodně nekončí...

Vystudovat farmaceutickou fakultu opravdu není jednoduchou záležitostí. Jde o velmi náročné studium, na jehož konci získají absolventi nepřeberné množství znalostí nejen o samotných léčivech, jejich složení, účincích, ale také například o lékových interakcích či legislativě ve zdravotnictví. V České republice lze tento obor vystudovat pouze na dvou farmaceutických fakultách, v Brně a v Hradci Králové. Absolventi získají titul Magistr (Mgr.). Ve studiu však mohou pokračovat a získat další tituly například PharmDr. nebo Ph.D. Po nástupu do praxe si farmaceuti stále rozšiřují své znalosti v oboru, většinou se zapojí do specializačního vzdělávání k získání atestace. Po jeho absolvování mohou například vést lékárnu, zajišťovat klinickofarmaceutickou péči pro hospitalizované či pro ambulantní pacienty nebo samostatně připravovat zvláště náročné lékové formy jako cytostatika či radiofarmaka. Farmaceut může najít uplatnění také mimo lékárny, například pokračovat ve výzkumné práci na fakultě, ve farmaceutickém průmyslu nebo jako kvalifikovaná osoba v distribuci léčiv.

Povinné vzdělávání dané ze zákona

Farmaceuti se musí ze zákona povinně vzdělávat i po ukončení vysokoškolského studia. Systém celoživotního vzdělávání lékárníků vypracovala Česká lékárnická komora a na jeho plnění dohlíží. Široká škála vzdělávacích akcí zahrnuje různě tematicky zaměřené prezenční i online semináře, přednášky či kurzy, jejichž plnění je bodově ohodnoceno. Česká lékárnická komora navíc nabízí devět tzv. garantovaných kurzů. Díky nim mohou lékárníci pacientům poskytovat speciální poradenství a rozšířené konzultace přímo v lékárnách. Tyto lékárny jsou označeny specifickým logem příslušného garantovaného kurzu. Tato služba pomáhá pacientům v případě, když nemají možnost objednat se k praktickému lékaři během krátké doby. S vaším lékárníkem můžete probrat:

 • Lékové interakce

 • Odvykání kouření

 • Screening kardiovaskulárních onemocnění

 • Screening diabetu a péče o diabetické pacienty

 • Základy poskytování odborných konzultací včetně řešení lékových problémů

 • Léčivé rostliny

 • Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou

 • Hojení ran

 • Zásady správné životosprávy se zaměřením na snižování hmotnosti

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ ČLÁNKY O STUDIU FARMACIE A CELOŽIVOTNÍM VZDĚLÁVÁNÍ


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

 • 224 919 293
 • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek