Vybavení lékáren

Podobně jako se od sebe liší vybavení ordinace praktického lékaře a lůžkové oddělení v nemocnici, liší se od sebe také jednotlivé lékárny. Každá z nich je ale povinně vybavena na veškeré činnosti, které může poskytovat. Prostory pro pacienty je vybaven lékárenskou tárou, s výdejními místy pro výdej léčivých přípravků. Každé takové místo je vybaveno počítačem, bez něj si provoz lékárny v současné době nejde ani představit. Slouží především k podrobné evidenci léků a jejich objednávání. Léky na recept jsou uloženy zpravidla ve velkokapacitních zásobnících, léčivé přípravky dostupné bez receptu a další doplňkový sortiment je přehledně seřazen dle logických skupin (nachlazení, dětská výživa, kosmetika atd.). Mezi povinné vybavení lékáren patří chladničky k uskladnění přípravků za snížené teploty. Ve veškerých provozních prostorách lékárny musí být pravidelně kontrolována teplota, aby byly zajištěny optimální skladovací podmínky pro uchování léčiv. Samozřejmým vybavením oficíny jsou židle pro možnost odpočinku pacientů.

A jak vypadá vybavení dalších prostor lékárny, kam se už pacient zpravidla nemá možnost podívat?

K uchovávání návykových látek slouží nepřenosné kovové trezory. Léky v nich uskladněné podléhají speciální evidenci, která zahrnuje pravidelné měsíční inventury a následně pak podrobné roční hlášení příjmů a výdejů.

Místnost pro přípravu léčiv (laboratoř) je vybavena množstvím stojatek (zásobníků) s léčivými látkami, z kterých se připravují léčiva dle individuálních receptur. K tomu je zapotřebí široká paleta lékárenského laboratorního vybavení a případně také přístrojů na míchání mastí, lisování tablet, přípravu kapslí. V lékárně se nepoužívá při přípravě běžná pitná voda, ale voda čištěná. Jednou z možností jejího zajištění je výroba tzv. reverzní osmózou a nebo destilací přímo v lékárně.

Nejnákladnější vybavení je potřeba pro přípravu sterilních léčiv. V laminárním boxu umístěném v laboratoři se připravují oční kapky. Přibližně 50 lékáren v ČR má speciálně vybavená oddělení pro přípravu sterilních léčiv – nitrožilně aplikované výživy, léků užívaných k léčbě nádorových onemocnění, případně radiofarmak (léčiva obsahující radionuklidy).

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek