Jaké jsou typy lékáren

Lékárny se mezi sebou mohou lišit velikostí i vybavením. Obojí závisí na tom, jaké činnosti poskytují. Vybavení a výměry ploch jednotlivých místností a prostor lékárny jsou dány vyhláškou. Z ní také vyplývá označení jednotlivých typů lékáren, byť se v podstatě jedná o Lékárnu, která musí splňovat podle prováděných činností určité parametry. Některé prostory jsou povinné pro všechny lékárny, jiné pouze pro určitá pracoviště.

Základním typem je Lékárna. Dříve označovaná také jako lékárna základního typu či veřejná lékárna. Zajišťuje veškeré běžné činnosti v ambulantní sféře, především příjem, skladování a výdej léčiv pacientům, přípravu individuálně připravovaných léčiv, poradenskou a osvětovou činnost.

Její součástí může být Odloučené oddělení výdeje léčiv (OOVL), které má nižší požadavky na prostory a vybavení pro přípravu léčiv. Ta jsou pro pacienty zajišťována prostřednictvím mateřské lékárny. OOVL slouží k zajištění poskytování lékárenské péče v místech, kde je potřebná a přitom je provoz klasické lékárny nerentabilní. Odloučeným oddělením výdeje léčiv se někdy říká také „výdejny“ a nejčastěji je můžeme najít na venkově či sezónních turistických centrech.

Lékárna s odbornými pracovišti má stejné základní prostory jako Lékárna. Její prostory jsou doplněny v souladu s požadavky vyhlášky o odborná pracoviště, například pro přípravu sterilních léčivých přípravků, radiofarmak a další. Tato lékárna zajišťuje širší spektrum služeb, zejména pro lůžková zdravotnická zařízení.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek