Co je vlastně lékárna

Lékárna je zdravotnické zařízení, patří tedy do systému zdravotnictví stejně jako nemocnice, polikliniky nebo ordinace lékařů. Toto zařazení je dáno nejen právními předpisy, ale především náplní práce, tedy poskytováním zdravotní péče, zejména v oblasti léčiv.

V lékárně se pacientům věnují lékárníci, jejichž vzdělání je srovnatelné s lékaři a farmaceutické asistentky, které absolvují VOŠ (Vyšší odborná škola) příslušného zaměření.

Zdravotní péče poskytovaná v lékárnách spočívá především v obstarávání léčiv ambulantním pacientům a lůžkovým zařízením, včetně podávání informací o jejich správném a bezpečném užívání. Jedná se o hromadně vyráběná i individuálně připravovaná léčiva. Požadavky na provoz lékárny jsou velmi přísné, neboť musí zajišťovat všechna léčiva tak, aby byla zajištěna jejich kvalita a bezpečnost léčby pacientů.

Lékárny zajišťují také vzdělávání ostatních zdravotníků, klinickofarmaceutickou péči a osvětu mezi obyvatelstvem.

Desatero pro pacienty aneb na co máte v lékárnách právo

Na slušné, ohleduplné a příjemné chování personálu, na respektování vašeho handicapu. Na přiměřené soukromí. Nikdo Vás nemůže nutit mluvit o citlivých otázkách za blízké přítomnosti dalších osob. Znát jméno zdravotníka, který se Vám věnuje. Každý lékárník i farmaceutická asistentka musí být označen jmenovkou s pracovním zařazením. Na vydání či objednání léku dle lékařského předpisu nebo vašeho přání, pokud je to možné. Na návrh dalšího postupu (náhradní lék, odeslání zpět k lékaři apod.) v případě nedostupnosti Vámi či lékařem požadovaného léku (např. v případě ukončení výroby, registrace, výpadku apod.). Na ověření a doplnění neúplného receptu, je-li to možné (ověření předepsaného medikamentu podle záznamů lékárny, vašeho nálezu či konzultací s lékařem), abyste nemuseli absolvovat další cestu do ordinace a lékárny. Na automatické poskytnutí základní informace o léku, který kupujete či vyzvedáváte na recept. Na srozumitelnou a přiměřenou odpověď v případě dotazu na účinek, složení, užívání, nežádoucí účinky či vzájemné ovlivňování se léků. Na zhotovení nebo zajištění individuálně připravovaného léku (dle předpisu lékaře), případně informaci, která lékárna toto léčivo připraví. Pokud se k Vám v lékárně nechovají podle těchto pravidel, vyberte si jinou, je to Vaše právo. V žádném případě nejste nuceni respektovat nasměrování do určité lékárny. Mohlo by vás zajímat: Jak vzniká doplatek na lék? lékárníci

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek