V lékárnách se můžete setkat s farmaceuty, kteří mají různé tituly před jménem nebo za jménem. Po úspěšném ukončení magisterského studia na farmaceutické fakultě, které se skládá ze státních zkoušek a obhajoby diplomové práce, vychází absolvent s titulem magistr, tedy Mgr. před jménem. Vzhledem k faktu, že systém přidělování titulů se v čase měnil, můžete se u farmaceutů setkat s různými dalšími tituly, například starší titul PhMr. pro vysokoškolsky vzdělaného magistra farmacie.
Rigorózní řízení, titul PharmDr.
Absolvent farmacie má možnost projít rigorózním řízením, jež zahrnuje vypracování rigorózní práce, její obhajobu a státní rigorózní zkoušku. Po úspěšném rigorózním řízení zní dosažený akademický titul doktor farmacie, uváděno PharmDr., před jménem. Farmaceut má možnost získat po složení státní rigorózní zkoušky z analytické chemie nebo biochemie akademický též titul doktor přírodních věd, ve zkratce RNDr. před jménem.
Doktorské studium, titul Ph.D.
Farmaceut, kterého zaujala během studia výzkumná práce, se může po ukončení magisterského studia na farmaceutické fakultě přihlásit do doktorského studijního programu. Cílem tohoto programu je připravit absolventa na samostatnou výzkumnou práci. Studium tedy není o absolvování povinných přednášek a zkoušek, ale probíhá podle individuálního studijního plánu a zahrnuje vlastní vědeckou práci pod vedením školitele. Studium je tedy skutečným vědeckým bádáním včetně jeho experimentální části, průběžné publikační činnosti v mezinárodní odborné literatuře, dále je vyžadována účast na stáži v zahraničí. Doktorand je finančně podporován stipendiem, postupně si prohlubuje znalosti v oboru, který ho zajímá a směřuje k vypracování disertační práce. Studium je zakončeno státní doktorskou zkouškou a obhajobou disertační práce. Absolvent doktorského studia obdrží titul Ph.D. za jménem a pokud chce, může pokračovat ve vědecké práci na univerzitách v Čechách či v zahraničí, případně uplatnit své zkušenosti ve výzkumné práci ve farmaceutickém průmyslu či na klinických pracovištích. Obvyklá délka studia je 4 až 8 let.
Specializační vzdělávání – ATESTACE
Pro některé činnosti v lékárně či v jiném zdravotnickém zařízení musí být farmaceut speciálně vzdělán a složit atestační zkoušku v příslušném oboru specializačního vzdělávání. Farmaceuti mají stejně jako lékaři zákonem daný systém postgraduálního specializačního vzdělávání. Specializační vzdělávání je garantováno ministerstvem zdravotnictví. Absolvent farmaceutické fakulty, který nastoupí do lékárny nebo na jiné odborné pracoviště, se obvykle hned po ukončení vysoké školy přihlásí do postgraduálního vzdělávání na IPVZ (Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví). Na počátku své odborné praxe získá školitele, jenž jeho odbornou praxi v lékárně či na jiném specializovaném pracovišti vede.
Školitel musí mít atestaci, to znamená, že musí mít v daném oboru ukončené specializační vzdělávání a odbornou praxi.
Pokud si vezmeme například práci v lékárně, absolvent se po škole zapíše do specializačního vzdělávání v oboru praktické lékárenství a dostane školitele, který již má tuto atestaci a tři roky odborné praxe v lékárně po atestaci. Školitel přímo řídí a dohlíží na odbornou praxi a na další rozšiřování znalostí farmaceuta.
Zákonem jsou dány specializační a nástavbové obory pro farmaceuty. Ministerstvo zdravotnictví přesně definuje náplň vzdělávacích programů specializačního vzdělávání a uděluje akreditaci pro pracoviště, kde probíhají odborné praxe.
Kromě již zmíněné specializace praktického lékárenství, kterou musí mít podle zákona o léčivech každý vedoucí lékárník ve veřejné lékárně, jsou dalšími specializačními vzdělávacími programy například klinická farmacie, radiofarmaka, příprava cytostatik či dalších zvlášť náročných lékových forem.
Pokud by farmaceut chtěl vést nemocniční lékárnu s odbornými pracovišti, musí mít zvláštní specializovanou způsobilost v oboru nemocniční lékárenství.
Mgr. Dagmar Dubská, odborný konzultant České lékárnické komory
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.