Zuzana Neckářová: Regenerace v cyklistické sezóně? To je u mě jeden velký průšvih

Minulý týden jsme vám představili lékárnici z Kraslic, Zuzanu Neckářovou, která kromě své praxe v lékárně aspiruje na mistryni světa v silniční cyklistice. V tuto chvíli je Zuzka už za oceánem, kde se připravuje na zatím největší závod svého života. "Na každý závod vždycky jedu vyhrát, proč bych tam jinak jezdila?" směje se v druhé části rozhovoru s Michalem Hojným a my držíme palce, aby jí to vyšlo.

zuzana neckářová

Tvojí parťačkou na MS bude několikanásobná mistryně světa a olympijská vítězka Martina Sáblíková. Znáte se z předchozích akcí, jste sehraná dvojka, anebo vás to teprve čeká?

S Martinou jsem již na několika závodech byla. Na jednom etapovém závodě jel celý náš tým na ni a povedlo se to, skončila na 2. místě. Je hrozně důležité, jaký profil závodu jedete. Někdy jste lídr, někdy vozíte vodu, jindy chytáte úniky, aby váš lídr mohl na konci závodu zaútočit. Takže jak to bude na MS, určí Tomáš Konečný, náš reprezentační trenér pro MS.

S jakými ambicemi odjíždíte na MS?

Zůstávám nohama na zemi. Chtěla bych s holkama dojet v balíku až do cíle. Silnici dělám dvě sezóny a zázraky se nedějí. Ale pravda je, že já na každý závod vždycky jedu vyhrát, proč bych tam jinak jezdila, že? A navíc nikdy nevíte, můžete se ocitnout v pravý čas na pravém místě…

V silničním závodě budete startovat v národním dresu jen dvě, což bude asi v závodě s hromadným startem hendikep. Dá se vůbec nějak ve dvojici spolupracovat, realizovat nějakou společnou taktiku?

Hendikep to určitě je. Co jsem zatím viděla, bude to závod hlavně o pozicích, kopce by měly být hodně prudké, ale krátké, jsou tam kostky, velkou roli může hrát i vítr na rovinách. Není to navíc etapový závod, ale mistrovství světa, takže jak moc bude každý národ taktizovat, to netuším. Každopádně si pomůžeme, jak jen to půjde. Hodně nám řekne i Tomáš Konečný.

zuzana neckářováSilniční kolo je hodně o odříkání, dlouhých trénincích, jaký máš sama recept na doplnění energie v tréninkovém období a co se ti osvědčilo v závodní sezóně?

Musím se přiznat, že když jsem odstartovala přípravu na tuto sezónu, byli jsme s trenérem domluveni, že se do toho vrhneme na 100%. Vůbec jsem ale netušila, jak moc odříkání to bude obnášet. Letos prakticky existuje jen práce a kolo. Od začátku sezóny mě pořád nabíjely výsledky a motivace do Baku. Když někdo mluvil o MS, tak jsem se tomu smála, ale těšilo mě to a já si říkala, proč to nezkusit.

Zranění v Baku mě pak dostalo až na samé dno. Strašně jsem trénovala, stálo mě to strašně sil a najednou z výborné formy nezbylo skoro nic. O to víc jsem si začala uvědomovat, jak je to moc náročné, kloubit takovéto ježdění s prací bez regenerace, jak fyzické, tak i psychické. Na konci srpna jsem se ale dozvěděla o nominaci na MS a elán byl zas na světě.

Velkým motorem jsou také moji fanoušci. Od rodičů a známých po úplně cizí lidi. Nikdy jsem netušila, kolik lidí mi fandí. Když stojím za tárou a každý druhý „Krasličák“ mi řekne, jak mi gratuluje a fandí, je to krásný pocit. Ráda si také sednu na kolo jen tak, „zastavit se“ a jen někam jet, nebo jet s kamarády na kafe a dort, nebo třeba zkusit trhnout nějaký ten rekord do kopce.

Jak regeneruješ a odpočíváš? Závodníci mají volno, ale ty chodíš do práce, do lékárny. Jak to tedy děláš?

Regenerace je u mě jeden velký průšvih. Vím, že bez regenerace dobře závodit nejde, ani efektivně trénovat. A nemluvím jen o fyzické. Snažím se na tom pracovat, ale tím, že pracuju a jsem ke všemu člověk, který neumí moc sedět v klidu, prakticky neregeneruju. Od začátku roku jsem byla čtyřikrát na masáži, u fyzioterapeuta vůbec, hlava pracuje pořád. Do budoucna s tím ale budu muset něco udělat.

Dokážeš zúročit svoje získané zkušenosti ohledně výživ také při poradenské činnosti v lékárně, anebo v bílém plášti změníš roli a cyklistika jde úplně stranou?

Myslím, že dokážu. Za tu chvíli, co jezdím na kole, jsem se naučila, jak a kdy správně jíst. Naučila jsem se, jaké potraviny jíst, jaké gely, tyčinky nebo nápoje používat. Jsem moc ráda, když přijde pacient a já mu v tomto směru můžu maximálně poradit.

Máš už několikaletou zkušenost z práce v lékárně, co tě na ní přitahuje a co by si naopak změnila, kdyby si měla tu možnost?

Moje povolání mě strašně baví a naplňuje. Moc ráda naše pacienty poslouchám, radím jim. Snažím se pro ně udělat maximum, aby se cítili dobře. Když pak přijdou a řeknou, jak jsem jim pomohla, řeknu si, že ta práce má smysl. Baví mě i pracovat s vystavením, řešit objednávky.

A co bych změnila… Strašně mě mrzí přístup a nespolupráce lékařů, batůžkaření, všelijaké levoty, které jsou schopni lékaři, často spolu s lékárnami dělat. Prodávání „krabiček“ v ordinacích. Respektuju vzájemnou konkurenci, ale snižování smyslu našeho povolání mě mrzí.

Na kole jsi objela kus světa. Kdyby si měla doporučit svým kolegům lékárníkům a našim pacientům jednu ideální lokalitu na silniční kolo a druhou na horské, jaká místa by to byla a proč?

Jednoznačně Itálie, Alpy. Na horské i na silniční kolo. Jestli jedete údolím, nebo vyjedete Passo a koukáte se dolů na spasené louky, horská jezera, ohromné masívy nebo ledovec, ten pohled je k nezaplacení. A každá vyjížďka má mít navíc cíl. S kávou a dortem v Itálii nikdy neuděláte chybu.

Mgr. Michal Hojný

Ústavní lékárna IKEM

foto: Rob Trnka


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek