Sortiment přípravků v lékárně

Při příchodu do lékárny vás obvykle zaplaví množství barevných krabiček. Logicky vás napadne, že v lékárně se prodávají léky. Zjednodušeně se to tak dá říci, nicméně při bližším prozkoumání zjistíte, že sortiment lékárny zahrnuje mnohem širší spektrum produktů. Není tudíž divu, že mnohdy bývá pro pacienty obtížné vyznat se v záplavě nabízených přípravků. Pojďme se tedy společně podívat, s jakými produkty se v lékárně můžeme potkat.

Sortiment lékárny rozdělujeme do následujících kategorií:

Léčivé přípravky

Léčivé přípravky prochází registračním řízením, během něhož je hodnocena jejich kvalita, bezpečnost a účinnost. Registraci uděluje Státní ústav pro kontrolu léčiv – každý registrovaný léčivý přípravek má na svém obalu uvedené registrační číslo.

Léčivé přípravky vydávané na lékařský předpis

Pro tyto léky chodíme do lékárny s receptem od lékaře.

Léčivé přípravky vydávané bez lékařského předpisu = volně prodejné léčivé přípravky

Mají pořád statut léku, ale můžeme si je koupit volně – nemusíme pro recept k lékaři.

Zdravotnické prostředky

Jejich škála je velmi pestrá – zahrnuje jak spotřební materiál (např. obinadla), tak složitější přístroje (např. tlakoměry). Od léčivých přípravků se liší tím, že své hlavní zamýšlené funkce v lidském těle nedosahují farmakologickým, imunologickým ani metabolickým účinkem.

Lze je koupit volně, nebo je může předepsat lékař na poukaz.

Doplňky stravy

Doplňky stravy patří mezi potraviny, které doplňují běžnou stravu s cílem pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav. Zjednodušeně můžeme říci, že doplněk stravy je obohacenou potravinou – například koncentrovaný zdroj vitamínů a minerálů. Je důležité si uvědomit, že doplňky stravy nejsou určeny k prevenci a léčbě konkrétních onemocnění.

Před uvedením na trh výrobce doplňku stravy oznamuje Ministerstvu zemědělství, že vstupuje na trh s novým produktem. Spolu s oznámením zasílá český text doprovázející daný doplněk. Pozor – účinky, které uvádí výrobce, nejsou ověřovány (jinými slovy u doplňků stravy se účinnost nekontroluje).

Od roku 2012 může výrobce k popisu svého produktu používat k popisu účinků pouze povolená zdravotní tvrzení EU a na obalu doplňku je povinné uvádět označení „doplněk stravy".

Ostatní (kojenecká strava, kosmetika aj.)

Vidíte, že sortiment lékárny je pestrý. Vyznat se v něm není vždy jednoduché. Proto mluvte s odborným personálem lékáren o svých přáních a potřebách – společně vyberete produkt vhodný přímo pro Vás.

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek