Proč po mě chtějí u některých léků průkaz totožnosti?

Stalo se Vám, že po Vás v lékárně požadoval lékárník průkaz totožnosti při výdeji léku na nachlazení? V České republice totiž existuje speciální kategorie léků bez lékařského předpisu s omezením, do které právě některé léky na nachlazení patří. Konkrétně se jedná o léky s obsahovou látkou pseudoefedrin, která pomáhá k potlačení příznaků chřipkových onemocnění.

Nemusíte si kvůli nim opatřovat lékařský předpis, stačí zajít do lékárny. Povinností lékárníka je prověřit, že Váš zdravotní stav umožňuje jejich užití. Zároveň Vás důkladně poučí o jejich správném užívání. U těchto přípravků je stanoveno zároveň maximální množství léčiva s obsahem pseudoefedrinu, které můžete za měsíc v lékárně získat. Tyto léky jsou bezpečné, ale je důležité, aby je pacient užíval správným způsobem a jejich zařazení do kategorie léků bez lékařského předpisu s omezením omezuje dostupnost pseudoefedrinu pro výrobu drogy pervitin.

Pokud lékárník shledá, že Váš zdravotní stav není vhodný k bezpečnému užívání těchto léků, nesmí Vám lékárník lék vydat.

Mgr. Eva Procházková

Lékárna Galenika


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek