Personál lékárny - kdo mi radí při výdeji léků a ostatního lékárenského sortimentu?

V lékárně nejčastěji potkáte vstřícný personál v bílém oblečení, ovšem mezi pravomocemi jednotlivých pracovníků lékárny existují rozdíly. Podobně jako mezi lékaři a zdravotními sestrami.

Léky na recept a léky v kategoriích s omezením (při jejich výdeji je třeba poskytnou identifikační údaje) vám může vydat pouze lékárník.

Lékárník

Lékárník je absolventem vysoké školy, magisterského oboru Farmacie. Mezi jeho povinnosti patří např. dohled nad správností léčby předepsané lékařem z hlediska možných nežádoucích účinků, vhodnosti kombinování s dalšími léky, potravinami nebo doplňky stravy. Odpovídá také za správnost léků, které pro Vás v lékárně připravují na základě Vaší individuální receptury.

Volně prodejné léky a další sortiment lékárny Vám může kromě lékárníka vydat také farmaceutický asistent.

Farmaceutický asistent

Farmaceutický asistent je absolventem vyšší odborné školy, obor Diplomovaný farmaceutický asistent.

Nedílnou součástí práce lékárníka a farmaceutického asistenta je informování pacienta o správném užívání léku. Proto vám při každém výdeji krabičky s lékem každý pracovník lékárny ochotně sdělí správné dávkování a upozorní na možné nežádoucí účinky nebo nevhodné kombinace s dalšími látkami. Patřičnou pozornost je třeba věnovat také správné aplikaci léků a jejich skladování.

Lékárník Vám tedy podává odborné informace o celém sortimentu lékárny. Farmaceutický asistent může podávat informace o volně prodejných lécích, doplňcích stravy, lékárenské kosmetice, zdravotnických pomůckách a dalším volně prodejném sortimentu lékárny, kromě přípravků na recept.

Dalším zaměstnancem lékárny je sanitář pro zařízení lékárenské péče, který je zodpovědný především za čistotu v lékárně.

Mgr. Eva Procházková

Lékárna Galenika


Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek