Lékárníci se opět zapojí do Mezinárodního dne antikoncepce

V sobotu 26. září se stejně jako v uplynulém roce uskuteční Mezinárodní den antikoncepce. Připojí se k němu i Česká lékárnická komora a lékárníci. Jejich hlavním cílem je opět vysvětlení pozitiv i negativ hormonální antikoncepce, která je jedním z velmi často vydávaných typů léčiv. Je také jednou z nejčastěji používaných a při správném užívání i nejúčinnějších antikoncepčních metod. Podle statistik ji v České republice užívá více než 40 % žen v plodném věku. Přináší celou řadu výhod, ale také rizik, která jsou někdy uživatelkami podceňována.

antikoncepce

Praha 21. září 2015 - Vhodnost užívání "klasické" hormonální antikoncepce by měl vždy na základě vyšetření posoudit lékař. Je sice velmi jednoduchá z hlediska užití a bezpečná z pohledu nízkého výskytu nežádoucích účinků i při dlouhodobém užívání. Jakkoli se zdá z tohoto hlediska běžná a široce aplikovatelná, přináší s sebou obdobně jako jiné léky i některá rizika a nutnost dodržování určitých pravidel.

U predisponovaných žen může totiž zvyšovat riziko vzniku tromboembolické nemoci, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody a arteriální hypertenze. Tato rizika jsou posílena v případě, že uživatelka hormonální antikoncepce současně kouří. Proto je velmi důležité, aby se tohoto zlozvyku zbavila. S tím jí pomohou ve specializovaných poradenských místech pro odvykání kouření zřízených v lékárnách. Lékárny se zaměřením na odvykání kouření najdete v aplikaci Lékárny v ČR.

V letošním roce se stala široce dostupnou také tzv. postkoitální antikoncepce. Jedná se o druh hormonální antikoncepce, která je určena především jako „první pomoc“ po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání jiné antikoncepční metody (protržený kondom, zapomenutá tableta perorální antikoncepce aj.). Tato metoda není vhodná k opakovanému užívání!

Postkoitální antikoncepce (nebo také „pilulka po“) nepřeruší již probíhající těhotenství, zabraňuje otěhotnění, proto je nutné užít daný přípravek co nejdříve po nechráněném pohlavním styku (do 72 hodin nebo 120 hodin dle typu pilulky). Pilulky také nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. Stejně jako jiné léky může způsobovat nežádoucí účinky a není vhodná pro každou uživatelku. Proto je třeba, aby pacientka správně a úplně informovala lékárníka při výdeji o svém zdravotním stavu.

Při výdeji v lékárně získají pacientky kromě bezpečného a schváleného léčiva také informace důležité nejen pro správné použití hormonální antikoncepce, ale také jak se zachovat například v případě výskytu průjmového onemocnění, zvracení a s jakými přípravky by neměla být kombinována. I to může být pro správný účinek velmi důležité. A právě s tím poradí nejen během Mezinárodního dne antikoncepce lékárníci.

Své znalosti v oblasti antikoncepce si může každý ověřit v krátkém kvízu (odkaz naleznete zde), který jsme u příležitosti Mezinárodního dne antikoncepce připravili. Hodně štěstí při jeho řešení přejí Vaši lékárníci.

TZ


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek