Doporučení České lékárnické komory pacientům

Dne 5.9.2016 informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti léků, které jsou užívány běžně k léčbě akutních i chronických onemocnění. Stahují se až z úrovně pacientů. Prostou výměnu za nezávadný přípravek nepovažuje Česká lékárnická komory za dostačující nápravu vzniklé situace. Pacientům, kteří závadné šarže užívali, doporučuje návštěvu lékaře.

Dne 5.9.2016 informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti léků, které jsou užívány běžně k léčbě akutních i chronických onemocnění. Léky se stahují až z úrovně pacientů - Atram 12,5, Neurol 0,25, Neurol 0,5, Oxazepam a Prednison 20 mohou obsahovat jiný lék. Jako řešení zvolil výrobce, firma Zentiva, výměnu závadných šarží v lékárnách za šarže nezávadné.

Česká lékárnická komora doporučuje pacientům, kteří užívali některý ze závadných léčivých přípravků, aby dbali na závažná zdravotní rizika, která mohla vzniknout záměnou účinných látek.
Nekontrolované nasazení nebo vysazení léčivých látek, které jsou obsažené ve stahovaných léčivých přípravcích pro ně představuje významné riziko. Například nechtěné vysazení hormonálního přípravku s obsahem prednisonu může vést až k ohrožení života.
V případě, že jste užívali některých z těchto léků, doporučujeme Vám neodkladnou návštěvu lékaře. Prostá výměna za nezávadný přípravek nemusí být pro nápravu vzniklé situace dostačující.

PharmDr. Lubomír Chudoba
Česká lékárnická komora

Odkaz na Avízo SÚKL ze dne 5.9.2016: http://www.sukl.cz/sukl/avizo-sukl-5-9-2016-upozorneni-na-opatreni-v-souvislosti-s


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek