Více než 99 % české populace má nedostatek vitamínu D z přijímané stravy. Lékárníci poradí se způsoby jeho správného doplnění

Česká lékárnická komora (ČLnK) u příležitosti Světového dne osteoporózy poukazuje na toto postupující onemocnění kostry, jímž v České republice trpí více než půl milionu osob. Nemoc je spojená s nedostatkem vápníku a vitamínu D. Ten drtivá většina Čechů nezvládá přijímat v dostatečném množství z každodenní stravy. Lidé v každém věku by tak měli věnovat zvýšenou pozornost prevenci. O nejvhodnějších způsobech zvýšení příjmu vitamínu D se mohou celoročně poradit se svým lékárníkem.

Tisková zpráva ČLnK – Osteoporóza, známá také jako řídnutí kostí, je charakterizována úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kostí s následným zvýšením jejich křehkosti a vyšším rizikem zlomenin. „Onemocnění bývá často dlouhou dobu bezpříznakové a projevit se může až s první zlomeninou. Je proto důležité zaměřit se především na prevenci, se kterou pomáhají svými konzultaci také lékárníci,“ uvádí prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba a zdůrazňuje, že nejohroženější skupinou jsou ženy starší 50 let a mezi rizikové faktory patří například nízká hmotnost, nedostatečný příjem vápníku, kouření či konzumace nadměrného množství alkoholu.

Nejlepší prevence – pravidelný pohyb a dostatek vápníku i vitamínu D

Odborníci odhadují, že řídnutím kostí v ČR trpí asi 600 tisíc pacientů. „Základem prevence i léčby osteoporózy je vápník v kombinaci s vitamínem D, který pomáhá při jeho vstřebávání,“ vysvětluje viceprezident ČLnK a praktikující lékárník Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Dostatek tohoto vitamínu přitom podle dat Státního zdravotního ústavu dokáže z běžné stravy přijmout necelé 1 % dospělých. „Předcházet osteoporóze je důležité již od dětství. Základem je pravidelný pohyb a dodržování vyváženého jídelníčku. V takovém případě je lidské tělo schopné získat dostatečné množství vitamínu D i vápníku přirozeně přímo ze stravy,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s ohledem na fakt, že takových jedinců není v naší populaci mnoho.

Vitamínu D vzniká na podzim a v zimě málo

Vitamín D přirozeně vzniká v kůži díky slunečnímu záření. Především v podzimních a zimních měsících je však jeho tvorba nedostatečná. Často je proto důležité doplnit tento vitamín jiným způsobem, s čímž pacientům pomohou také lékárníci. „Příjem vitamínu D je vhodné zvýšit například častější konzumací mořských ryb. Doplnit jej lze také pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy. S volbou správné formy pomůže odborný personál v lékárnách,“ uzavírá tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová s tím, že nedostatek vitamínu D stojí nejen za vznikem osteoporózy, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek