Paracetamol léčí bolest, ne zánět

Paracetamol je látka běžně užívaná k léčbě bolesti nebo na snížení teploty u horečnatých stavů. Účinně působí proti bolesti hlavy, zubů, kloubů a zad, při tlumení menstruačních bolestí nebo k snížení zvýšené teploty a horečky. Bývá považován za velmi bezpečný lék s minimem nežádoucích účinků.

Paracetamol je látka běžně užívaná k léčbě bolesti nebo na snížení teploty u horečnatých stavů. Na farmaceutickém trhu se objevila již v polovině 20. století a postupně v 80. letech 20. století předstihly přípravky s paracetamolem do té doby nejužívanější aspirin. Patří k nejčastěji užívaným léčivům, je součástí mnoha přípravků dostupných bez lékařského předpisu na volný prodej ale i v léčivých přípravcích proti bolesti předepisovaných lékaři.

Máte jaterní onemocnění? Nejste si jisti ohledně dávkování léků s paracetamolem?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Účinně působí proti bolesti hlavy, zubů, kloubů a zad, při tlumení menstruačních bolestí nebo k snížení zvýšené teploty a horečky. Bývá považován za velmi bezpečný lék s minimem nežádoucích účinků.

Paracetamol působí do 30 minut po podání, pouze však tlumí bolest, neléčí zánět. Je tedy vhodný především pro akutní podání. Lze ho podávat při léčbě bolesti či chřipky i v maximální denní dávce, ne však déle než několik dnů. Nehodí se pro dlouhodobé užívání vyšších dávek u chronických bolestivých stavů, kde bolest bývá často způsobena zánětem (např. zánětlivé stavy pohybového aparátu – kloubů, vaziva). Pro tyto pacienty jsou vhodnější léčebnou alternativou léky s obsahem tzv. nesteroidních protizánětlivých látek (NSAID, nesteroidní antiflogistika), např. přípravky s obsahem ibuprofenu, diclofenaku, naproxenu aj. Ohledně správného výběru léku pro léčbu bolesti je vhodné se vždy poradit s lékárníkem či lékařem.

Paracetamol lze užívat samostatně (ve formě tablet, čípků, sirupů) nebo v kombinaci s dalšími látkami v tzv. analgetických směsích (tablety, granuláty, aj.).

Humánní léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu obsahující paracetamol:

  • Paralen® - tableta, šumivá tableta, perorální suspenze, prášek/granule pro perorální roztok v sáčku, čípky;
  • Panadol® - tableta, šumivá tableta, perorální suspenze, čípky;
  • Paramax rapid® - tableta;
  • a další...

Kombinované humánní léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu:

  • Ataralgin® - tableta;
  • Valetol® - tableta;
  • a další…

Před užitím léčivých přípravků s obsahem paracetamolu doporučujeme nejprve přečíst příbalovou informaci a přípravek užívat v souladu s ní, případně se řídit doporučeními lékaře nebo farmaceuta.

Výhodou paracetamolu je především jeho dobrá snášenlivost – lze ho podávat již malým dětem od kojeneckého věku (nejčastěji ve formě sirupu či čípků) i starším nemocným pacientům, kteří mají potíže se zažíváním (tito nemohou proto užívat léky na zmírnění bolesti ze skupiny NSAID – nesteroidních antiflogistik). Lze ho doporučit i nemocným, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem či jiným onemocněním srdce a cév (v zásadě se jedná o bezpečné analgetikum vhodné pro seniory, v malých dávkách lze užívat i chronicky). To však neplatí pro kombinované přípravky s paracetamolem, které obsahují např. kofein!

Paracetamol je možné podávat na zmírnění bolesti, případně teploty i těhotným ženám (a to v průběhu celého těhotenství, má být ovšem užíván v co nejnižší účinné dávce, po co nejkratší možnou dobu a s co nejnižší možnou frekvencí).

Obvyklé dávkování paracetamolu u dospělého pacienta je 500 – 1000 mg v jedné dávce (= 1-2 tablety např. Paralenu®/Panadolu®/Paramaxu rapid® s obsahem 500mg paracetamolu v jedné tabletě). Jednotlivé dávky lze podávat v 6 hodinových intervalech. Maximální denní dávka paracetamolu u dospělého je 3 – 4 g paracetamolu/den (= 6 - 8 tablet). U dětí pak standardní dávka bývá přibližně 10 -15 mg/1 kg hmotnosti v jednotlivých dávkách (max. 60 mg/1 kg hmotnosti na den). Do celkové denní dávky se započítává paracetamol z různých současně užívaných přípravků a lékových forem! Mezi vnímavostí jednotlivých pacientů k účinkům paracetamolu (a zrovna tak k jeho toxicitě) jsou však značné rozdíly.

Hlavním nežádoucím účinkem paracetamolu je jeho hepatotoxicita – tzn. paracetamol může při předávkování způsobit závažné jaterní poškození (až akutní selhání jater). Současná konzumace alkoholu pak ještě jaterní poškození stupňuje. Zvláště opatrní při užívání léčivých přípravků s paracetamolem by měli být pacienti, kteří prodělali jaterní onemocnění nebo se s ním léčí (pro ně není paracetamol vůbec vhodný).

Paracetamol je bezpečný a dobře snášený lék. Je vhodný pro léčbu akutní bolesti a pro snižování zvýšené teploty. Pomáhá zmírňovat bolesti, ale neléčí zánět. Při jeho užívání je potřeba dodržovat doporučené dávkování, vyhýbat se současné konzumaci alkoholických nápojů a respektovat kontraindikace (jaterní onemocnění, chronické střevní záněty).

Autor:

PharmDr. Kateřina Ondrušová

Lékárna MEDIFIN, Praha

Revize (květen 2024):

PharmDr. Lucie Malečová

Ústavní lékárna IKEM, Praha

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek