Rosacea neboli růžovka

Rosacea (růžovka) je chronické zánětlivé onemocnění kůže, často nesprávně zaměňované s akné, které postihuje populaci nad 30 let věku života. Nejčastěji se pak objevuje ve věkové skupině 40 – 60 let, přičemž ženy jsou postiženy častěji než muži. Proč onemocnění vzniká, není dosud jasné. Přesto existuje několik rizikových faktorů, o kterých můžeme říci, že se na vzniku onemocnění podílí nebo ho zhoršují.

Rosacea

Rizikové faktory

  1. Genetické předpoklady – především neschopnost ovládat cévy v obličeji, konkrétně jejich rozšiřování a zužování (vazodilatace a vazokonstrikce). Vlivem různých příčin jsou cévky neustále rozšířeny.
  2. Trudník tukový (Demodex folliculorum) – roztoč, který žije v mazových žlázkách na obličeji, nosu, čele apod. Je jím nakaženo asi 10 % lidské populace. Jeho podíl na onemocnění je otázkou – mluví se o něm jako o spouštěči zánětu nebo v souvislosti s nepřiměřenou imunitní reakcí kůže.
  3. Hypertenze - vysoký krevní tlak je jednou z příčin překrvení obličeje.
  4. Onemocnění zažívacího traktu (chronická infekce bakterií Helicobacter pylori v zažívacím traktu, onemocnění slinivky břišní, žlučníku).
  5. Překrvení obličeje způsobené zevními vlivy:

- pití horkých nápojů a lihovin

- vliv výkyvů teplot, slunečního záření (UV záření), horké koupele nebo sauny,

- emoční stres, fyzická aktivita spojená s pocením,

- mechanické podráždění kůže (mnutí, tření, masáže, škrábání),

- užívání některých léků (např. léky se schopností rozšiřovat cévy a zvyšovat prokrvení, některé léky na vysoký krevní tlak),

- nevhodná kosmetika např. s obsahem alkoholu, acetonu, kyseliny sorbové, abrazivních a peelingových látek, laky na vlasy, mýdla s nízkým pH,

- potraviny jako jsou káva, kořeněná a aromatická jídla.

Příznaky a projevy

Růžovka je charakteristická tím, že postihuje zejména obličejovou část hlavy, konkrétně kůži nosu, tváře, střed čela a bradu. Méně časté je potom postižení za ušima, na krku a ve výstřihu. Nezasahuje oblasti okolo úst a očí.

Projevy jsou zpočátku nenápadné. Obličejová část má sklon rudnout, zejména při bouřlivých emocích, po slunění či požití alkoholu a horkých nápojů. Později se toto zarudnutí (erytém) vyskytuje i bez zjevných příčin. V kůži jsou patrné malé cévky (teleangiektasie), později se mohou objevit pupínky (papuly), jejichž obsah je buď sterilní, nebo je infiltrován bakteriemi. Pupínky se hojí bez jizev. Na rozdíl od akné se netvoří zánět mazových žláz (komedony). Doprovodným příznakem může být také otok v postižené oblasti.

Postupem nemoci začíná kůže hrubnout, ztlušťovat se, mazové žlázky se zvětšují. Dochází až ke zvětšení nosu, který připomíná zarudlý květák (rhinophyma).

U 30 - 50 % pacientů dochází k problémům s očima. Pacienti pociťují podráždění, bolestivost, řezání a pálení očí, zamlžené vidění, překrvení spojivek a často se objevuje se fotofobie (světloplachost). Na základě výše uvedeného, lze tedy rozeznat tři stadia růžovky:

  1. Vaskulární forma – první časné stadium s prchavým začervenáním (flushing), později se mění v zarudnutí trvalé s vystupujícími drobnými cévkami.
  2. Zánětlivá forma středně těžká – vznikají pupínky a neštovičky (papuly až papulopustuly) na již zarudlé kůži.
  3. Těžká (hyperplastická) forma – typický je rozsáhlý zánět, hrboly, kůže je pórovitá, zmnožuje se vazivo a mazové žlázy, kůže se ztlušťuje a dochází až ke květákovému zbytnění (rhinophyma).

Růžovka versus růže

Růžovka je díky podobnosti názvů často zaměňována s kožním onemocněním růže (erysipel). Tyto dvě kožní choroby se liší zejména vyvolávajícími faktory a hlavně rychlostí, jakou se rozvíjí celkové i lokální příznaky. Původcem růže jsou na rozdíl od růžovky bakterie ze skupiny hemolytických streptokoků skupiny A (Streptococcus pyogenes), méně často skupiny C, G a B (Streptococcus agalactiae). Vstupní bránou takové infekce je potom poškozená či poraněná kůže (u novorozenců to může být i pupečník). U nemocného se prudce rozvíjí horečka se zimnicí, bolest hlavy, někdy nauzea a celková vyčerpanost. Na nohou nebo v obličeji se pak po několika hodinách od vstupu infekce objevuje neohraničený zánět a začervenání, které se jazykově šíří. Zjednodušeně je možné říci, že růže má daleko razantnější vývoj s výraznými celkovými příznaky.

Léčba

Léčba je zacílená na potlačení zevních projevů. Z přípravků aplikovaných lokálně, přímo na obličej, se používají např. antibiotikum metronidazol, kyselina azelaová, antibiotikum klindamycin nebo erytromycin. Je možné použít také pasty s obsahem síry a retinoidů a přípravky s obsahem ichtamolu. Nově se využívá látka brimonidin tartrát k potlačení příznaků u dlouhodobě přetrvávajícího začervenání kůže. Kortikosteroidy se nepoužívají.

Celková léčba je pak vyhrazena pro těžší případy, které nereagují na lokální léčbu, zejména u druhého a třetího stadia. Předepisují se antibiotika ze skupiny tetracyklinů (doxycyklim a minocyklin) nebo metronidazol. U těžkých rezistentních forem rosacey je účinný celkově podávaný isotretinoin (derivát vitaminu A patřící mezi tzv. retinoidy). Délka terapie jsou týdny až měsíce.

Léčba růžovky je komplexní. Je ji možné doplnit plastickou chirurgií, popř. laserovým ošetřením pokožky. Pozitivní výsledky jsou např. s pulsním dye laserem.

Květákový tvar nosu je možné řešit pouze chirurgickou cestou, laserem či mechanickým vyhlazením horních vrstev kůže (dermabrazí). U pacientů, kteří současně trpí problémy se zažívacím traktem, je na zvážení likvidace (eredikace) bakterie Helicobacter pylori.

Léčbu určuje vždy ošetřující lékař. Samoléčbě při tomto onemocnění není příliš vhodná.

Prevence a preventivní opatření

Základem je vyvarování se vnějších faktorů, které onemocnění zhoršují.

Doplňkem léčby je pak pravidelná šetrná péče o pokožku. Pacienti s růžovkou mají velmi citlivou kůži reagující nadměrně na jakékoliv podráždění, proto by se měla jako doplněk léčby používat kosmetika určená k péči o citlivou pleť se sklony k červenání. Jedná se např. o dermokosmetické přípravky Rosaliac od La Roche-Posay, Avene Antirougeurs nebo Bioderma Sensibio AR krém. Tyto přípravky jsou vyrobeny z dobře tolerovaných aktivních složek, mají hydratační a ochranné vlastnosti. Většinou zde nenalezneme konzervační látky, barviva, parfémy – tedy vše, co by mohlo stav pokožky zhoršit.

Oblíbená je také „maskující“ kosmetika se zelenými pigmenty, které neutralizují červenou barvu pokožky, např. Eucerin Neutralizující denní krém Anti-REDNESS. K promazávání pleti na noc je možné použít např. LIPOBASE Repair cream 30 g.

U všech pacientů s růžovkou je důležitá ochrana kůže před slunečním zářením pomocí krémů s UV ochranným faktorem (SPF nad 25, UVB, UVA), neméně důležité je použití pokrývky hlavy a slunečních brýlí.

Z přírodní kosmetiky jako možné alternativy je možné použít přípravky s aloe vera, které mají protizánětlivé, antibakteriální, hojivé, regenerační a hydratační účinky. Dále je možno využít čerstvých šťáv z grapefruitu, řepíku a měsíčku, odvaru z lopuchu, arniky, heřmánku a vrbové kůry a studeného čaje rooibos. Řada pacientů také používá mast s chytrou houbou (Pythium oligandrum).

Z léčivých přípravků dostupných bez lékařského předpisu je možné potom užívat Ascorutin®.

Závěrem

Růžovka je časté dlouhotrvající onemocnění. Pacienti se s jejími příznaky potýkají po celý život. Správnou péčí o pokožku, a to i v klidových stadiích nemoci, lze projevy onemocnění udržovat ve snesitelné formě anebo dokonce i prodlužovat bezpříznakové období.

Nováková Martina, PharmDr.

Lékárna Dornych, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek