Když pálí žáha

K pocitu pálení žáhy dochází při zpětném návratu žaludečních šťáv do jícnu. Kyselé žaludeční šťávy dráždí jícen a dochází tak k nepříjemnému pocitu. Pálení žáhy může doprovázet i zápach z úst a bolest žaludku. Důvodem bývá nedostatečná funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem. Často se pálení žáhy objevuje u těhotných žen a to převážně v posledním trimestru těhotenství. Tyto problémy obvykle samovolně po porodu odezní a není třeba léčby.

Dalším možným rizikovým faktorem pro pálení žáhy je nadváha. Pokud redukce (snížení) hmotnosti nepomůže ke zmírnění těchto projevů, je vhodné zvážit i další možné příčiny.

Pálení žáhy často způsobuje také nezdravý životní styl. Pro celkovou úpravu tohoto problému se doporučuje vyhýbat se nezdravým jídlům, jako jsou jídla tučná, kořeněná, smažená, ale také silné kávě, kyselým nápojům, alkoholu a tabáku.

Pálení žáhy se může projevovat také jako vedlejší nežádoucí účinek některých pravidelně užívaných léků. Další příčinou může být dlouhodobý stres, kdy dochází ke stažení žaludku a průniku žaludečních šťáv do jícnu. V neposlední řadě se může jednat o jiný neřešený zdravotní problém.

Pro nastavení optimálních opatření a případně i léčby je důležité v první řadě pátrat po příčině problému. Pokud se objeví pálení žáhy jen v ojedinělých případech po dietní chybě, jsou v lékárně volně dostupné léky na neutralizaci žaludečních kyselin. Tyto léky slouží k navození rychlé úlevy a užívají se jen v případě potřeby, nikoliv preventivně. Může to být i několikrát denně, dostupné jsou ve formě žvýkacích tablet, sirupů nebo třeba suspenze. Druhou významnou skupinu léků zahrnují přípravky, které slouží k delšímu, pravidelnému užívání a pomáhají proti pálení žáhy přímým mechanizmem snížení tvorby žaludečních kyselin. Podávají se však pouze tehdy, má-li pálení žáhy dlouhodobější a opakující se charakter. Do této skupiny léků patří zejména přípravky obsahující tzv. blokátory protonové pumpy, mezi nimiž jsou asi nejznámějšími látkami omeprazol, pantoprazol a další od nich odvozené. Tyto léky se často užívají jen v jedné denní dávce a to nejlépe ráno 20-30 minut před snídaní. Díky delšímu poločasu působí i během celého dne. Pravidelně užívání těchto léků je ale potřeba konzultovat s lékařem, protože mohou mít stejně jako všechny ostatní léky svá omezení, nežádoucí účinky (okamžité nebo pozdní) nebo lékové interakce s jinými užívanými léky.

Před užitím jakýchkoliv léků na pálení žáhy se doporučuje vyzkoušet režimová opatření. Vhodné jsou spíše menší porce jídla, častěji během dne. Po jídle je lepší odpočívat spíše v sedě než vleže. Často navodí úlevu také omezení mastných a špatně stravitelných jídel, zejména večer. Poslední večerní jídlo se doporučuje absolvovat několik hodin před usnutím, pro spaní zvolit polohu se zvýšenou hlavou. Je vhodné upravit dietní návyky i směrem k omezení jídel podporujících větší tvorbu žaludečních šťáv (kořeněná jídla, káva, alkohol). Do jídelníčku je naopak potřeba zahrnout více ovoce a zeleniny, které obsahují velké množství vlákniny. Neléčené pálení žáhy může způsobit až vznik žaludečního vředu a zvýšit riziko zhoubného nádoru jícnu, proto se doporučuje tento zdravotní problém nepodceňovat a při opakovaných potížích konzultovat s lékařem.

Mgr. Martina Urbánková


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek