Farmaceuti se s tímto problémem setkáváme v lékárně skoro každý den. Zákazníci, pacienti, kteří si přichází do lékárny pro nosní přípravky si často neuvědomují rizika léčby a bagatelizují je. Tyto přípravky s dekogescenčním účinkem (xylometazolin, nafazolin, oxymetazolin, tramazolin) nejenže nejsou vhodné pro každého, ale nevhodná aplikace může vést k závislosti na těchto přípravcích a až k poškození nosní přepážky. Kvalifikovaný a vzdělaný personál lékárny je tu proto, aby Vám pomohl nastavit efektivní léčbu a upozornil na nebezpečí plynoucí z nevhodného užívání.
Jak působí nosní dekongescentia a v čem spočívá jejich nebezpečí?
Nosní dekongestiva díky svému mechanismu účinku působí na nosní sliznici vazokostrikčně. Vasokonstrikční účinek spočívá v zúžení místních cév, což vede ke snížení prokrvení této oblasti, a tím ke snížení otoku a zánětu nosní sliznice. (Při nachlazení je nosní sliznice překrvená a sliznice oteklá, může na ní probíhat zánětlivá reakce ). Zmenšení otoku nosní sliznice vede k otevření nosních cest, čímž se usnadní dýchání, což pacient ocení.
Otázka každého laika může znít: Proč tedy nemohu přípravek užívat dlouhodobě, když konečně krásně dýchám nosem? Dlouhodobé užívání těchto nosních přípravků vede k tzv. rebound fenoménu, konkrétně k rozvoji "rhinitis medicamentosa" – po vysazení přípravků sliznice oteče, a příznaky ucpaného nosu jsou většinou horší než před nasazením léčby. Dochází k tomu z důvodu, že sliznice začne na jejich účinek reagovat, a sliznice zůstává zduřená, oteklá. Otok sliznice je větší. Pacient nemůže volně dýchat nosem. K úlevě dochází opětovnou aplikací léku. Tomu se říká "začarovaný kruh závislosti,"
Dlouhodobé užívání dekongescentů může vést k následujícím potížím, které přinesou pacientovi výrazný diskomfort – ucpání nosu, omezení dýchání nosem:
Zánět nosní sliznice: opakované zúžení a roztažení cév poškodí sliznici a vede k dlouhodobému zánětu a zvýšené produkci hlenu.
Rebound kongesce: sliznice se přizpůsobí působení dekongescentu a reaguje opačným účinkem – sliznice oteče.
Atrofie sliznice: tyto přípravky snižují prokrvení oblasti. Dlouhodobé snížení prokrvení vede k ztenčení (atrofii) a oslabení nosní sliznice. Toto ztenčení cév vede k častému krvácení z nosu.
Riziko infekcí: poškozená nosní sliznice ztrácí svoji přirozenou obranyschopnost před viry a bakteriemi, a to vede k snadnějšímu rozvoji infekcí.
Psychická závislost: byly popsány i stavy kdy pacienti mají potřebu si přípravek aplikovat při každém pocitu ucpaného nosu, a cítí psychickou úlevu po jejich aplikaci.
Suchá nosní sliznice: poškození nosních buněk snižuje produkci ochranného hlenu, která zvlhčuje a chrání nosní sliznici.
Jak předcházet závislosti na nosních přípravcích – dekongescenciích?
Dodržování doporučeného dávkování včetně délky léčby – Toto je asi to nejdůležitější. Doporučená doba léčby těmito přípravky je 5-7 dní (u dětí je tato doba ještě kratší – obvykle 3 dny).
Použití alternativních forem úlevy: Mezi bezpečné alternativy vhodné na i na dlouhodobé užívání patří mořská voda. Při ucpaném nosu volíme hlavně hypertonické mořské vody (s vyšším obsahem soli ). Zvýšená tonicita přípravku pomůže od ucpaného nosu snížením otoku sliznice. Za tímto efektem stojí jednoduchý fyzikální proces, kdy hypertonická voda obsahuje více soli než krevní plazma má tendenci vytahovat vodu ze sliznice a tím i uvolnit nos. Na trhu jsou dostupné i mořské vody s obsahem bylinek – aromaterapie. Obsažené bylinky posílí žádaný účinek a přinese lepší úlevu od ucpaného nosu. Tyto složky mají i protizánětlivé a antibakteriální účinky. Dále jsou na trhu k dispozici i aromatické bylinné inhalátory – obsahují mentol a další byliny. Tyčinka se doporučuje přiblížit k nosu a zhluboka se nadechnout nosem.
Porada s odborníkem: Jak už jsem zmínila výše, doporučuji se poradit s odborníkem v lékárně nebo u lékaře. Odborně edukovaný personál, Vám totiž může poskládat Vaši léčbu kompletně včetně doplňků stravy na posílení imunity a přípravků na uvolnění nosních dutin.
Co mi může pomoci v léčbě závislosti na nosních dekongescenciích aneb jak se jich zbavit?
Pokud již dojde ke vzniku závislosti není snadné se ji zbavit. Je to "běh na delší dobu", ale určitě důležitý pro kvalitu vašeho zdraví. Je důležité si uvědomit, že máte tento problém a chcete ho řešit. Vaše kroky by pak měly vést do lékárny a objednat ke specialistovi ORL. Tyto lékaři bohužel závislosti tohoto tipu řeší denně. V současné době existující spousty metod, léčivých přípravků, které Vám pomohou. V nejzávažnějších případech je potřeba chirurgického zákroku.
Postupné snižování dávky: Vhodné je zvolit slabší koncentraci účinné složky a postupné snižování frekvence použití. Ideálně se doporučuje kombinace dekogescencia a mořské vody. Do 1 nosní dírky aplikovat mořskou vodu a do druhé dekongescens a střídat to. Postupem času přejít pouze na používání mořské vody.
Použití sprejů s kortikosteroidy: Odborník Vám může doporučit výměnu dekongescentia za spreje s kortikoidy. Tyto spreje mají protizánětlivý účinek a tím krásně potlačí záněty na nosní sliznici, k němuž dochází často na základě dlouhodobého užívání dekongescencií (vysvětlení výše). Tyto přípravky se používají někdy i dlouhodobě. Účinně pomáhají snížit otok sliznice včetně produkce nosního sekretu.
Použití nosních sprejů s obsahem solí: Tyto spreje jsou bezpečnou alternativou vhodné k dlouhodobému používání, udržují nosní sliznici vlhkou a odstraňují i nosní hlen. Dosažený účinek závisí na koncentraci solí. Hypertonický roztok volíme při pocitu ucpaného nosu, isotonický roztok pak při suché nosní sliznici. Vyzkoušet můžete také výplach nosu pomocí speciálních konviček. Tyto konvičky nabízí šetrný a snadný způsob odstranění hlenu, prachu a alergenů. K výplachům nosních dutin pomocí konvičky můžete použít i roztok připravený rozpuštěním kuchyňské soli ve vodě (půl čajové lžičky soli na půl litru převařené vody).
Pára a inhalace páry: vdechování páry z teplé vody může pomoci uvolnit nosní průchody a zmírnit ucpání. Lze to praktikovat jednoduše nad nádobou s horkou vodou a nebo za použití sofistikovaných inhalátorů. Do roztoků můžete přidat éterické oleje, které účinek posílí. Pára pomáhá zvlhčovat sliznici a éterické oleje mohou mít antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Zvlhčování vzduchu: Použití zvlhčovače v domácnosti může pomoci udržovat vlhkost vzduchu, což je také prospěšné pro nosní sliznici, zejména pokud máte doma velmi suchý vzduch. Zvlhčovače vzduchu mohou být užitečné zejména v zimních měsících, kdy je nejčastěji vzduch v interiérech suchý. Udržování optimální vlhkosti vzduchu pomáhá předcházet vysoušení a podráždění nosní sliznice, čímž snižuje riziko ucpání nosu.
Podpora imunitního systému: Posílení imunitního systému vhodnými doplňky stravy pomáhá předcházet vzniku nachlazení a tím i potřebě používání přípravků na ucpaný nos.
Autor: Mgr. Veronika Hřivnáčová, Dr. Max Lékárna, Opava
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.