Bylinka, která z jarního trávníku udělá zlatě žlutý koberec, vůbec není tak obyčejná, jak se zdá. Od nepaměti patří pampeliška k hojně užívaným rostlinám v lidovém léčitelství a skvěle doplňuje i jídelníček.
Pampeliška neboli smetánka lékařská z čeledi Hvězdnicovitých je vytrvalá bylina typická přízemní růžicí listů, žlutým květenstvím a nepřehlédnutelnými plody. Vždyť kdo by neznal nažky s bílým padáčkovitým chmýřím, které se po fouknutí rozletí? Mezi další poznávací znaky patří často poměrně mohutný kořen, který stejně jako stonek i listy po poranění vypouští bílé hořké mléko.
Čím je pampeliška prospěšná?
Pampeliška lékařská je rozšířena prakticky po celém světě. Roste od velice nízkých nadmořských výšek až po úpatí vysokých skal. Je bohatým zdrojem fenolových kyselin, flavonoidů, terpenů, neboli hořčin, vitaminů A, C, E, K a B a také minerálních látek jako jsou vápník, sodík, hořčík, železo, měď, křemík, zinek či mangan.
Kořen pampelišky, v závislosti na ročním období, obsahuje 20-40 % inulinu. Inulin je rozpustná vláknina a velmi hojně se ho využívá nejen v lidovém léčitelství. Podporuje totiž střevní mikroflóru, zlepšuje trávení a má vliv na snížení krevního cukru.
Pampeliška prokazatelně působí na snížení cholesterolu v krvi a její antioxidační účinek chrání kardiovaskulární systém, například snížením krevního tlaku či zlepšením stavu cév.
Významný se také ukázal dietetický (odpovídající zásadám správné výživy, pozn. red.) efekt pampelišky: její užívání pomáhá při redukci hmotnosti i střevních potížích, především díky inulinu.
Velice zajímavá je také schopnost pampelišky „ředit krev“.
Článek našeho autora o této bylince vyšel i v Deníku, kde se dočtete o dalších účincích, sběru a využití pampelišky, včetně receptů.
Mgr. Filip Škarda
Votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory se dlouhodobě zabývá bylinami a houbami, jejich účinnými látkami a jejich použití v klasické i alternativní medicíně.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.