Jak správně použít léčiva pro ústní dutinu a krk

Léčiva aplikovaná do ústní dutiny a krku mohou mít účinek lokální (místní) nebo systémový (celkový). Obecně se doporučuje po jejich aplikaci ½ hodiny až 1 hodinu nejíst a nepít, aby se prodloužil kontakt účinné látky se sliznicí. Dále je doporučováno vyhnout se okamžitému polykání, vyplachování úst (pozor! netýká se inhalátorů, které obsahují kortikosteroidy, zde se naopak vyplachování úst doporučuje, aby se předešlo možným nežádoucím účinkům) a čištění zubů. Před aplikací léčivých přípravků, které mohou barvit (např. přípravky s obsahem jódu, genciánová violeť) se doporučuje vyjmout zubní protézy. U malých dětí je vhodné aplikovat tekuté léčivé přípravky pro zevní účinek pomocí vatové tyčinky.

Pastilky

Postup: Nepolykat, nekousat, nežvýkat, nechat zvolna rozplynout v ústech. Pastilky se nehodí pro děti do 3 let. Pastilky mohou obsahovat cukr (opatrnost u diabetiků).

Sublinguální spreje (spreje aplikované pod jazyk)

Postup: Hluboce nadechnout, zadržet dech, vstříknout dávku do úst (nejlépe pod jazyk), neinhalovat, zavřít ústa, ihned nepolykat. Pokud je sprej používán poprvé nebo po dlouhé době, doporučuje se odstříknout 1-2 dávky do vzduchu (pozor! zamezit vniknutí do oka).

Orální spreje (ústní spreje)

Postup: Počet vstřiků a intervaly mezi jednotlivými dávkami jsou individuální dle konkrétního léčivého přípravku (obvykle se aplikuje 2-6x denně). Po nasazení aplikátoru na lahvičku několikrát (2-3x) stříknout do vzduchu (pozor! je třeba zamezit vniknutí do oka), aby se naplnila pumpička, konec aplikátoru vložit do úst a při zavřených ústech stisknout tlačítku ventilu a tím aplikovat dávku (při zadrženém dechu), obvykle 1 vstřiknutí vlevo i vpravo nebo přímo na postižené místo. Snažit se dát jazyk dolů, aby nestál v cestě léčivu. Rozprášený roztok nevdechovat a ihned nepolykat. Použitý aplikátor omýt.

Kloktadla, koncentráty pro přípravu kloktadel, prášky pro přípravu kloktadel, čaje pro použití jako kloktadla

Postup: Naředit vlažnou vodou/neředit - dle doporučení výrobce, 1-2 polévkové lžíce (dávka dle doporučení výrobce) kloktat po dobu 30-60 sekund. Někdy se doporučuje při kloktání vyslovit hlasitě ,,a" - zabrání se tím vdechnutí kloktadla a uvolní se ústní dutina. Po použití nepolykat, ale vyplivnout!

Orální roztoky, roztoky pro ústní výplachy

Postup: Naředit vlažnou vodou/neředit - dle doporučení výrobce, 1 polévkou lžíci (nebo dle doporučení) vyplachovat ústa 30-60 sekund, možno vyplivnout a výplach opakovat. Po použití nepolykat, ale vyplivnout!

Orální gely, gely na dásně

Postup: Malé množství gelu (0,5-1,5 cm) nanést čistým prstem na postižené místo a lehce vmasírovat. Postup lze opakovat několikrát denně. Prsty poté důkladně omýt.

Orální pasty, pasty na dásně

Postup: Pasta se nevmasírovává, nanáší se tenká vrstva vatovou tyčinkou nebo čistou špičkou prstu na pokud možno předem vysušenou ránu. Pokud je doporučeno výrobcem, po aplikaci se postižené místo uhladí mokrým prstem nebo se vypláchnou ústa - na sliznici se vytvoří přilnavý ochranný film.

Roztoky na dásně, tinktury

Postup: Používat neředěné, aplikovat 1x denně večer po vyčištění zubů pomocí vatové tyčinky.

Zubní gel

Postup: K prevenci zubního kazu nanést 1x týdně 1-2 cm gelu na zubní kartáček a roztírat po povrchu zubů po dobu 2 minut, nadbytek gelu vyplivnout, nepolykat, ústa u dospělých nevyplachovat, u dětí nad 6 let lehce vypláchnout.

Perorální žvýkací gumy

Postup: Např. nikotinovou žvýkačku žvýkat přerušovaně v průběhu 30 minut, žvýkat do pocitu silné chuti nebo mravenčení, poté zastavit žvýkání a žvýkačku umístit ke tváři do doby, než mravenčení ustane, pak možno opětovně pomalu žvýkat.

PharmDr. Stanislav Gregor


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek