Jak správně aplikovat nosní přípravky, aby skutečně pomohly?

Přípravky určené pro aplikaci do nosu se nejčastěji používají k místní (lokální) léčbě (např. k léčbě rýmy, potlačení projevů alergie apod.). V ojedinělých případech lze touto cestou aplikovat i léčivé látky, které působí na celý organismus (systémová léčba). Správně a bezpečně však působí pouze při dodržování základních pravidel jejich aplikace.

Přípravky aplikované do nosu jsou pro mnoho lidí notoricky známou lékovou formou. Ne každý je však schopen vyjmenovat aspoň základní zásady jejich správného použití. Pro zajištění správného léčebného účinku je přitom velmi důležité zvládnout optimální způsob aplikace léku a dodržovat několik základních pravidel:

  • před aplikací si důkladně vyčistěte nos (volně se vysmrkejte), u dětí je vhodné použít nosní odsávačku
  • neuděláte chybu, pokud balení léku před aplikací protřepete (u suspenzních a emulzních nosních kapek je protřepání před aplikací nutností)
  • lék aplikujte v poloze těla vhodné pro aplikaci (v leže u kapek, v sedě nebo ve stoje u sprejů, gelů, krémů či mastí; upřesněno níže)
  • dodržte (nepřekračujte!) doporučené dávkování
  • balení léku nesdílejte s jiným pacientem, můžete si tím přenést onemocnění
  • lék uchovávejte při doporučené teplotě a nepoužívejte jej po uplynutí doby jeho použitelnosti (oba tyto údaje jsou uvedeny na obalu léku)

Nosní přípravky pro lokální léčbu

Výhodou místní aplikace je to, že se léčivé látky dostávají přímo na nosní sliznici, mají proto rychlý nástup účinku a je možné je aplikovat v nízkých dávkách, čímž se zamezí působení těchto látek na celý organismus.

  • Nosní kapky
    Suspenzní a emulzní kapky před aplikací vždy protřepte. Je-li nutné kapky uchovávat v lednici, je vhodné je před aplikací ohřát v dlani na pokojovou teplotu (zmírní se tím riziko nepříjemného pocitu v nose při aplikaci kapek).
    Kapky aplikujte (do nosu zbaveného sekretu) při záklonu hlavy nebo lépe v leže na zádech při mírném úklonu hlavy na jednu stranu (na stejnou stranu jako je nosní dírka, kam budeme kapky aplikovat). Kapátko nebo kapací nástavec zaveďte mělce do nosní dírky a aplikujte lék postupně do obou nosních dírek. Po aplikaci doporučeného počtu kapek jej vytáhněte z nosu stlačené (zamezí se tím zpětnému nasátí obsahu nosu) a očistěte čistým kapesníkem nebo opláchněte horkou vodou.
    U přípravků vybavených dávkovací pipetou (trubička, jež je součástí víčka) s ryskami odměříme množství kapek podle naplnění pipety po odpovídající rysku, např.: máme-li podat 1 kapku, je nasáto tolik roztoku, že hladina v pipetě zůstane na značce „1“. Při vyprázdnění pipety pouze na požadovaný objem je zachována jistota použití přesně zvoleného množství nosních kapek.
    Jsou-li nosní kapky rozplněny do jednotlivých ampulí, jednu ampuli oddělíme od ostatních, a kroutivým pohybem oddělíme vrchní část ampule, čímž ji otevřeme. Obsah ampule pak aplikujeme do vyčištěného nosu napůl do obou nosních dírek.
    Po aplikaci nosních kapek ihned předkloníme hlavu na 1 až 2 minuty, čímž zajistíme jejich působení v dutině nosní.
    U dětí do 1 roku není doporučeno používat nosní kapky (ev. lze nos kapkami pouze vytřít), jsou zde preferovány nosní spreje s vhodným aplikátorem. Starším dětem aplikujeme nosní kapky stejným způsobem jako u dospělých.
  • Nosní spreje
    Před prvním použitím spreje opakovaně stiskněte aplikační zařízení, dokud se neobjeví mlžina (sprej orientujte tak, aby aplikační tryska směřovala směrem vzhůru). Totéž je vhodné provést, pokud sprej delší dobu nepoužíváte. Před každou aplikací suspenze nebo emulze je rovněž nutné sprej protřepat.
    Zlehka nosem po vysmrkání vydechněte, nosní dírku, kam lék neaplikujete, stiskněte prstem, a do volné nosní dírky vsuňte aplikátor. Při mírném předklonu hlavy a nádechu zmáčkněte aplikační zařízení. Poté vydechněte ústy a stejným způsobem aplikujte lék i do druhé nosní dírky. Nosní nástavec poté důkladně očistěte.
  • Nosní gely
    Malé množství gelu aplikujte co nejhlouběji do každé nosní dírky. Přípravky ve formě nosních gelů mají často nosní aplikátor. Ten po vysmrkání zaveďte do nosní dírky, druhou nosní dírku uzavřete stisknutím prstem a prudce se nadechněte nosem. Tak se gel nanese na nosní sliznici co nejhlouběji. Aplikátor ihned po použití očistěte.
  • Nosní krémy a masti
    Po vysmrkání naneste malé množství přípravku pomocí vatové tyčinky nebo přímo aplikátoru (je-li součástí balení) do nosní dírky. Po aplikaci je vhodné jemně vmasírovat přípravek do sliznice nosu mírným tlakem na obě nosní křídla. Pokud jste použili aplikátor, ihned jej po aplikaci léku očistěte.

Nosní přípravky pro systémovou léčbu

Některá léčiva lze, přesto, že nejsou určena k léčbě v oblasti nosu a nosních dutin (lokální léčba), aplikovat do nosu, odkud se z nosní sliznice vstřebávají do celého organismu (systémová léčba). Příkladem takových léků mohou být nosní spreje s obsahem sumatriptanu užívané k mírnění projevů migrény.
Při aplikaci těchto léků platí obdobné zásady jako u klasických nosních sprejů s několika výjimkami. Například se lék obvykle aplikuje pouze do jedné nosní dírky (je jedno, kterou nosní dírku si vyberete). Protože se jedná o přípravky pro jednorázové podání (1 konkrétní sprej = 1 dávka), každé jedno balení spreje je zataveno v ochranné fólii, kterou odstraníme až v čas potřeby aplikace léku.
Po vyčištění nosu a zavedení aplikační trysky do nosu aplikujeme stisknutím pístu lék do nosní dírky. Druhou nosní dírku mějte ucpanou. Aplikaci provádějte současně při vdechu nosem. Po celou dobu aplikace léku, a ještě 10 až 20 sekund po ní, držte hlavu vzpřímenou, zvolna dýchejte nosem a vydechujte ústy (tím zajistíte, že lék zůstane v dutině nosní a lépe se zde vstřebá z nosní sliznice).

Vdechněte inhalátorům nový život

Nosní přípravky aplikujte dle návodu uvedeného v příbalovém letáku přípravku. V případě nejasností požádejte o radu svého lékárníka.
Použité nosní přípravky, stejně jako všechna již nepoužívaná léčiva vraťte do lékárny k likvidaci. Můžete se tak zapojit i do projektu České lékárnické komory „Vdechněte inhalátorům nový život“ (www.inhalatory.net).

PharmDr. Josef Vaníček

Mgr. Ondřej Šimandl


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek