Paracetamol: Dobrý sluha, ale špatný pán

Paracetamol je jedním z nejčastěji používaných léků k mírnění bolesti a snižování horečky. Můžeme se s paracetamolem setkat v řadě přípravků, ať už monokomponentních (obsahujících pouze paracetamol, např. Panadol®, Paralen®, Paramax®) nebo vícesložkových (obsahujících kromě paracetamolu i další účinné látky, např. Ataralgin®, Coldrex®, Doreta®, Vicks®).

paracetamol

Přesto, že je paracetamol považován za velmi bezpečný lék, při jeho podávání musí být dodržována, stejně jako při léčbě kterýmkoli jiným lékem, jasně daná pravidla zajišťující jeho správné a bezpečné užívání.

Paracetamol by měl být užíván jen tehdy, pokud je to nutné a vhodné. Paracetamol nepůsobí protizánětlivě, vhodný je pouze k tišení slabé, eventuálně středně silné bolesti (často v kombinaci s dalšími léčivy působícími proti bolesti) a snižování horečky. Neměli by jej užívat pacienti se závažným nestabilním jaterním onemocněním, jako je např. akutní zánět jater. Absolutně nevodné a nebezpečné je rovněž užívání paracetamolu ve spojení s alkoholem, včetně následného zmírnění příznaků po jeho konzumaci – „při kocovině“.

Správné dávkování paracetamolu

Nedílnou podmínkou bezpečné léčby paracetamolem je rovněž jeho správné dávkování. Vždy je třeba dbát doporučení v příbalovém letáku léčivého přípravku. Doporučená jednotlivá dávka u pacienta staršího 15 let a vážícího minimálně 50 kg je 500 – 1000 mg paracetamolu (= 1 až 2 tablety léku Paralen®). Zopakovat podání paracetamolu lze nejdříve po čtyřech, lépe po šesti hodinách od podání předešlé dávky. Celková denní dávka paracetamolu při krátkodobém podání (do 10 dnů) by u těchto pacientů neměla překročit 4000 mg (= 8 tablet léku Paralen®). U pacientů mladších 16 let je dávka snížena dle věku, vhodněji dle hmotnosti pacienta. Celková denní dávka paracetamolu za 24 hodin by neměla překročit 60 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Jednorázová dávka pak 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Podání další dávky paracetamolu je možné nejdříve po 6 hodinách. U dětí vážících méně než 5 kg, je nutná porada s pediatrem.

Denní dávku paracetamolu je rovněž nutné redukovat při závažném poškození funkce ledvin prodloužením intervalu mezi jednotlivými podáními léku.

paracetamolPředávkování paracetamolem: jak ho poznat?

Vzhledem k velkému spektru léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na našem trhu může dojít při jejich kombinaci, byť nevědomé, k předávkování paracetamolem. Proto je vždy nutné seznámit se se složením každého užívaného léku. Léky, které obsahují podobné či dokonce shodné složení léčivých látek, v ideálním případě současně neužívat (ani např. s již zmiňovaným 6hodinovým odstupem). Toto doporučení se netýká pouze tablet, ale též „horkých nápojů“, sirupů či čípků s obsahem paracetamolu, které jsou na českém trhu rovněž dostupné.

Tato opatření jsou nutná i vzhledem k tomu, že hranice mezi léčebnou a toxickou dávkou paracetamolu je relativně úzká. Udává se, že smrtelné mohou být již dávky 3 g paracetamolu u dětí, 7 g (= 14 tablet léku Paralen®) u dospělých a 4 až 6 g u alkoholiků (chronický alkoholismus zvyšuje toxicitu paracetamolu až o 50-70 %).

V případě překročení terapeutické dávky paracetamolu, a to jak jednorázové, tak denní, se proto významně zvyšuje riziko otravy paracetamolem, která se zprvu (během 24 hod po požití) projevuje nechutenstvím, nevolností, zvracením a ospalostí, později (po 2-5 dnech) se rozvinou příznaky poškození jater (žloutenka, bolest v pravém podžebří atd.), a méně často i ledvin (až u 4% pacientů, kteří požili toxickou dávku paracetamolu) a dalších životně důležitých orgánů, včetně srdce.

Předávkování paracetamolem je jednou z nejčastěji řešených intoxikací na celém světě. V USA je nejčastějším volně prodejným lékem vyvolávajícím otravu. Česká republika není v tomto výjimkou. Přesto, že existuje „protijed“, závažné a pokročilé postižení jater je často řešitelné už jen neodkladnou transplantací jater.

Současná legislativa umožňuje zakoupení léčivých přípravků s obsahem paracetamolu i mimo lékárny, proto je nutné pečlivě prostudovat příbalovou informaci daného léku, a v případě pochybností požádat o odbornou radu přímo lékárníka. Paracetamol stále zůstává bezpečným lékem, je-li užíván v doporučených dávkách, u zdravotních potíží, pro které je určen a pro pacienty, u nichž není tento lék kontraindikován.

Základní opatření týkající se bezpečného užívání paracetamolu lze shrnout v následujících bodech:

  1. užívejte léky s obsahem paracetamolu, pouze pokud je to vhodné a nutné
  2. nikdy nepřekračujte doporučenou jednotlivou ani denní dávku paracetamolu, dodržujte doporučený časový interval mezi jednotlivými dávkami
  3. nekombinujte současně více přípravků s obsahem paracetamolu
  4. nekonzumujte během léčby paracetamolem, a v čase jí blízkém, alkohol
  5. v případě zhoršení zdravotního stavu vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc

Mgr. Ondřej Šimandl

Ústavní lékárna IKEM

Článek byl poprvé publikován v listopadu 2016


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek