Jak jsou na tom vaše cévy?

Celkový stav cév je velmi důležitý pro stav celého kardiovaskulárního systému. Co je to cévní věk?

Cévy stárnou spolu s námi. Máme-li ale špatnou životosprávu, mohou být cévy ve stavu, jako by byly o několik let starší, než jsme my. Celkový stav cév je velmi důležitý pro stav celého kardiovaskulárního systému. Co je to cévní věk? A jak o cévy správně pečovat?

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice i v Evropské unii. Onemocnění kardiovaskulárního systému narůstají spolu s věkem. U většiny nemocných lze ale kardiovaskulárním chorobám předcházet účinnými preventivními opatřeními. Pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění je stejně důležitý stav srdce, tak i stav cév. Stav cév lze orientačně stanovit pomocí cévního věku.

V posledních deseti letech se rozvíjí sledování cévního věku, který lze použít pro určení kardiovaskulárního rizika. Cílem měření je prevence kardiovaskulárních onemocnění. Cévní věk vypovídá o stavu cév a je výrazně ovlivněn ztrátou pružnosti tepen. Ztrátu pružnosti tepen způsobuje např. zvýšený krevní tlak, nedostatečnost ledvin, zvýšená konzumace soli, zvýšení krevního cukru, zvýšený cholesterol a ateroskleróza. Ateroskleróza je proces, kdy dochází k ukládání tuku do cévní stěny a tvoří se tak aterosklerotický plát. Pláty snižují pružnost cévní stěny a výrazně přispívají k onemocněním jako je angina pectoris (bolest na hrudi vyvolaná nedostatečným prokrvením srdce), ischemická choroba dolních končetin (nedostatečné prokrvení dolních končetin) a mohou vést až k cévní mozkové příhodě nebo infarktu myokardu.

Zdravý člověk by měl mít cévní věk stejný jako věk kalendářní. Pokud je cévní věk vyšší, než aktuální kalendářní věk, zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění. Cévní věk se dá orientačně vypočítat podle pohlaví, věku, hodnot systolického krevního tlaku (krevní tlak je udáván číslem systolického/diastolického tlaku), hodnot celkového cholesterolu a kouření/nekouření.

Jak se cévní věk měří?

Jak již bylo zmíněno výše, cévní věk lze orientačně vypočítat. Individuální měření cévního věku je ale přesnější, a tak má vyšší výpovědní hodnotu.

Měření probíhá tak, že se na paži připevní manžeta podobně jako u měření krevního tlaku. Manžeta se natlakuje a měří se šíření tlakové vlny, která vzniká srdeční činností a přenáší se na cévy. Když jsou cévy mladé a pružné, tak zpomalují odrážení tlakové vlny od srdce a zabraňují jejímu šíření. Starší a méně pružné cévy tlakovou vlnu netlumí a dochází tak k jejímu šíření. Měření cévního věku a informace o měření najdete na stránkách www.cevnivek.cz.

Jak se o své cévy starat?

Nejefektivnější postup jak se o své cévy starat je prevence. Důležitý je zdravý životní styl, který zahrnuje pestrou stravu, dodržování pitného režimu, pohyb a dostatek spánku. Vzhledem k tomu, že má na stav cév velký vliv ateroskleróza, doporučuje se omezit živočišné tuky a dávat přednost rostliným tukům (zejména těm s vyšším obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin). A samozřejmostí by mělo být nekuřákem, protože právě kouření významně poškozuje cévy.

Je možné cévy léčit?

Pokud nestačí preventivní opatření a stav cév se zhoršuje, lze zahájit léčbu léčivými přípravky. Léčba je cílena na onemocnění, které vede k zhoršování stavu cév.

  1. Léčba zvýšeného cholesterolu – používají se nejčastěji léčivé přípravky ze skupiny statinů a fibrátů. Tyto léčivé látky snižují v krvi cholesterol a triglyceridy (skupina tuků, které vedou ke zrtátě pružnosti cév).
  2. Léčba zvýšeného krevního tlaku – zvýšený krevní tlak poškozuje vnitřní výstelku cév. U většiny populace je cílová hodnota zvýšeného krevního tlaku 140/90. U seniorů je tolerovaný vyšší krevní tlak, naopak u diabetiků je cílová hodnota zvýšeného krevního tlaku 130/85. Pro léčbu se používají léky snižující zvýšení krevní tlak.
  3. Léčba diabetu – diabetes je rizikový faktor všech kardiovaskulárních onemocnění, a proto je důležité dodržovat nastavený dietní režim a léčbu léčivý přípravky

Dále existují doplňky stravy, které můžou zlepšit stav cév a proudění krve. Pro celý kardiovaskulární systém jsou prospěšné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které se vyrábějí ve formě tobolek nebo oleje, který se odměřuje na lžičku.

Cévy zásobují kyslíkem celé tělo, odstaňují zplodiny metabolismu a transportují energii a hormony. Zdravé cévy prodlužují život a zvyšují kvalitu života. Péče o cévy se vyplatí.

Mgr. Jana Pokorová


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek