Nezapomínejte na léky o letní dovolené

Lékárníci doporučují zejména chronicky nemocným zajistit si dostatečnou zásobu pravidelně užívaných léků včas.

S příchodem léta se mnozí z nás chystají na dovolené, tráví více času na chatách a chalupách či v zahraničí. S tím souvisí změny v životním rytmu a také v každodenních návycích, které mohou mít negativní dopad na pravidelné užívání léků. To ale může mít velmi vážné zdravotní důsledky především pro chronicky nemocné pacienty vlivem zapomínání užívání léků či změny režimu. Česká lékárnická komora (ČLnK) doporučuje dbát i v létě na předepsané dávkování a pamatovat také na správné skladování léků, především na ochranu před přílišným teplem a přímým světlem.

„Před každou dovolenou je dobré si včas zkontrolovat, zda máte k dispozici dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte. Zejména pacienti s chronickým onemocněním by měli mít léky neustále s sebou,“ uvádí Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK a dodává: „V létě je také vhodné dbát na správné uchovávání léků, aby nedošlo k jejich znehodnocení například vlivem horka. S žádostí o radu se pacienti mohou obrátit na svého lékárníka.“

Nejen před dovolenou je kromě včasného zajištění receptu vhodné vyzvednout si léky v lékárně, nejlépe v takové, kterou navštěvujete opakovaně. Podle průzkumu veřejného mínění agentury SC&C z roku 2021 je důvěra pacientů v lékárníky velmi vysoká a dále stoupá, pokud má pacient „svého” lékárníka. Ten pacienty pravidelně navštěvující jeho lékárnu často zná osobně, ví, jaké léky užívají, a zohlední to v jejich výběru na dovolenou.

S tím, co přidat do cestovní lékárničky, poradí lékárník

Přestože univerzální složení cestovní lékárničky neexistuje, lékárník dokáže poradit, jak si ji vybavit, a to především s ohledem na místo konání, charakter a účastníky dovolené. Lékárnička se může ve zmíněných případech velmi významně lišit, proto je konzultace s lékárníkem zásadní pro to, aby obsahovala na jedné straně vše potřebné, ale aby zároveň pacienti neutráceli za zbytné věci.

Mimořádný výdej především pro stabilizované pacienty s chronickým onemocněním

Nedostatečná zásoba léků na cestu či špatně vybavená cestovní lékárnička může být na dovolené příčinou mnoha komplikací. „Pacienti by měli pamatovat i na to, že budou-li si zajišťovat své léky na předpis těsně před odjezdem na dovolenou, může se stát, že jejich lékař bude mít volno a k receptu se nedostanou. V současné době je jejich jedinou možností obrátit se v místě bydliště na zastupujícího lékaře nebo v místě dovolené na lékaře na pohotovosti a požádat ho o předpis,“ radí viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. Problémem ovšem je i fakt, že pohotovost není ve všech městech a pro mnoho pacientů pak může být zajištění receptu časově i organizačně náročné.

Problematika zajištění léků na předpis během dovolené lékaře nebo vlivem opomenutí přibalení chronicky užívaného léku do zavazadla by se dala vyřešit zejména u stabilizovaných chroniků možností tzv. nouzového výdeje léku na předpis lékárníkem, což by mohla umožnit až změna legislativy. „Lidé by tak nemuseli absolvovat zbytečný proces shánění nového receptu, lékárník by vydal v jasně definované situaci chronicky užívaný lék na dobu nezbytně nutnou přímo v lékárně po kontrole lékového záznamu pacienta,“ popisuje inovaci Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK. Takto by mohly být vydané například léky na snížení krevního tlaku, astma či léčbu cukrovky. „Bohužel se s takovou situací setkává naprostá většina lékárníků každé prázdniny, ať už letní nebo zimní. Pacientovi se snažíme pomoci, aby léčba nebyla přerušena. Nouzový výdej by byl i v českém zdravotnictví dobrým pomocníkem, tak jako v mnoha jiných zemích Evropy,” uzavírá Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Revize (červen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek