Praktické rady lékárníků pro ochranu před slunečním zářením i po něm

UVA, UVB, UVC aneb před čím je vlastně potřeba pokožku chránit?

Slunce vyzařuje široké spektrum záření. Jedním z nich je ultrafialové (UV) záření, které má tři složky: UVA, UVB a UVC. Zatímco UVC záření blokuje ozónová vrstva, UVA a UVB dopadají na Zemi a mohou mít negativní vliv na naši kůži. Přirozenou obrannou reakcí kůže před UV zářením je tvorba pigmentu melaninu, který snižuje energii záření tím, že ji pohltí a rozptýlí. Navenek se vytvořený pigment projeví zhnědnutím kůže (opálením).

UVA záření při kontaktu s kůží způsobuje sluneční alergii. Taková situace většinou nastává s prvním jarním sluncem, nebo první den na dovolené u moře. Lidem s citlivou pletí se sklonem k alergii se doporučuje používání vysokého ochranného faktoru a pozvolné prodlužování délky pobytu na slunci. Při dlouhodobém působení UVA záření na kůži dochází k urychlení jejího stárnutí (tzv. fotoaging). Kůže ztrácí elasticitu, dříve se tvoří vrásky, dělají se pigmentové skvrny. Dále dochází k poškození DNA (genetická informace každé buňky), které je rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny kůže.

Nejnápadnější akutní reakcí kůže na UVB záření je její zánět spojený se zarudnutím/zčervenáním, napětím, bolestí a přehřátím (tzv. solární erytém). Je důležité se tomuto začervenání vyvarovat, protože jeho opakovaný výskyt je spojen se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny kůže. Před UVB zářením je potřeba se chránit i tehdy, když se tzv. dobře opalujeme. Začervenání se objeví i na této kůži, jen bude překryto intenzivní pigmentací.

Obě složky UV záření se podílejí na vzniku poškození kůže během vystavení se slunečnímu záření - tedy nejen při opalování, ale i při běžném pobytu na slunci, obzvlášť mezi 10 - 15h. Proto je nezbytné důsledně používat ochrané přípravky s SPF faktorem (sun protection factor) nebo tzv. "sunscreeny" a riziko poškození tak minimalizovat. Je potřeba vzít v potaz i fakt, že kůže si pamatuje a sčítá jednotlivé efekty. Tím riziko poškození ještě narůstá.

Stín, pokrývka hlavy a opalovací přípravek s ochranou proti UVA i UVB

Ochranu před slunečním zářením rozdělujeme na mechanickou a kosmetickou, přičemž je vhodné obě metody kombinovat. Mechanická ochrana spočívá v tom, že kůži zbytečně nevystavujeme slunečnímu záření. Chráníme se pokrývkou hlavy a krku, nosíme sluneční brýle a volíme i vhodný oděv. Mezi 10–15 hodinou se zdržujeme ve stínu. Kosmetickou ochranu představuje aplikace ochraných přípravků.

Mažte se! Správně a často

Aplikaci přípravku s ochranou proti UVA i UVB je nezbytné opakovat několikrát denně, a to v závislosti na použitém faktoru a aktivitě (při koupání či zvýšeném pocení je potřeba mazat se častěji). Přípravek je potřeba roztírat rovnoměrně a nezapomenout například na kůži v linii vlasů, na nártech atd. Aplikujte také dostatečné množství přípravku (pokud je ho málo, snižuje se i účinnost ochrany). Pro dostatečnou ochranu je potřeba po těle rozetřít množství přípravku o objemu šesti kávových lžiček (cca 30 ml), na obličej pak zhruba jednu kávovou lžička (cca 5 ml). Pokud plánujete rodinnou dovolenou, je potřeba počítat s tím, že čtyřčlenná rodina potřebuje denně zhruba 100-120 ml ochranného přípravku. Zejména u přípravků ve formě sprejů je potřeba dbát na použití dostatečného množství. Speciální pozornost vyžadují také místa s jizvami, akné, mateřskými znaménky a pigmentovými skvrnami – ty je potřeba zásadně chránit ochranným faktorem 50+.

Pozor: Slunění u malých dětí

Filtry a faktory – jak vybrat vhodný ochranný prostředek právě pro naši kůži?

Při výběru ochranného přípravku je vhodné zohlednit i typ pleti. Ještě před několika lety neumožňoval výběr v solární kosmetice individualizovat potřeby každé pleti, což mohl být pro některé jedince i důvod k tomu, proč přípravek nepoužívali nebo jej neaplikovali dostatečně často. Jiný prostředek bude vhodný pro pleť mladistvou, která bývá komedogenní, zatímco jiný pro pleť alergickou, atopickou, nebo stárnoucí. Ideální je poradit se s lékárníkem, který doporučí ochranný přípravek dle specifických požadavků konkrétního jedince – jak podle typu kůže, tak i například oblasti, kde se bude slunečnímu záření vystavovat.

Ochranné přípravky na opalování obsahují tzv. UV filtry. Jejich účinek je založen na chemickém nebo fyzikálním principu. Některé přípravky obsahují pouze chemické filtry, jiné pouze fyzikální. Přípravky s ochranným faktorem nad 30 většinou obsahují kombinaci obou filtrů.

Přípravky s chemickými filtry fungují na principu absorbování záření. Svou chemickou strukturou pohlcují energii UV záření a přeměňují ji na teplo. Vstřebávají se do pokožky a existuje u nich malé, avšak nezanedbatelné riziko vyvolání alergické reakce. Chemické filtry se doporučují používat pro děti až od 3 let. Je potřeba je aplikovat alespoň 30 minut před samotným sluněním, ihned po nanesení totiž neúčinkují.

Přípravky fungující na fyzikálním principu obsahují minerální filtry, které záření odrážejí. Na rozdíl od chemických filtrů se nevstřebávají do pokožky, ale vytvářejí na kůži film, který odráží sluneční paprsky jako zrcadlo. Mají okamžitý nástup účinku a většinou nealergizují. Jsou vhodné pro děti a pro osoby s citlivou kůží.

SPF faktor (Sun Protection Factor) označuje míru ochrany před UVB zářením (zodpovědné za opálení, ale i spálení pokožky), zatímco ochrana před UVA zářením (zodpovědné za stárnutí kůže, sluneční alergie, poruchy pigmentace) je označována jako PPD faktor (Persistent Pigment Darkening). Jedná se o násobek času, o který oddálíme vznik zčervenání kůže. Zjednodušeně řečeno, faktor 10 nám říká, že přípravek prodlouží náš pobyt na slunci desetkrát při vzniku stejných škod (začervenání). Ochranný faktor 50 prodlužuje pobyt na slunci padesátkrát, neposkytuje však pětkrát vyšší ochranu než faktor 10. Při výběru konkrétního ochranného faktoru je potřeba vždy respektovat fototyp daného jedince a místo, kam za sluncem jedete.

Kůže si zaslouží regeneraci i pokud není spálená

Stejnou péči, kterou kůži věnujeme před sluněním, je potřeba věnovat i procesu regenerace kůže. Doporučuje se preventivní použití dexpanthenolu po dlouhodobém pobytu na slunci, v moři nebo chlorované vodě. Nejen pokud je kůže spálená. Dexpanthenol dokáže kůži zhojit a zregenerovat, zmírňuje zánět a obnovuje bariérovou funkci pokožky, aby se zabránilo vstupu škodlivých látek do kůže.

První pomoc při spálení

První pomocí po spálení od slunce je příjemně chladný obklad (tkanina namočená ve studené vodě), který jemně přiložíme na spálenou pokožku. Pokud nedošlo k výraznému spálení kůže, které vytvoří i puchýřky, je možné vyzkoušet i chladnější sprchu. Již zmíněným osvědčený pomocníkem jsou přípravky s obsahem dexpanthenolu. Jsou k dispozici ve formě krému a také spreje či pěny, které minimalizují další podráždění kůže při roztírání. Obecně jsou vhodnější gely a krémy s vyšším obsahem vody, které pokožku příjemně zchladí. Dalšími výbornými hojivými prostředky na spáleniny jsou přípravky s obsahem aloe vera. K dohojení je žádoucí spálené místo pečlivě promazávat. Vhodné jsou bariérové krémy nebo mléka bez obsahu barviv a parfemace.

Čtěte také: Jak ošetřit spálenou kůži

K léčivům účinně tlumícím svědění a pálení patří antihistaminika, která je možná použít v lokálních lékových formách či v tabletě/tobolce v perorální lékové formě (tzv. systémové). Tyto léčivé přípravky (zejména systémové) je vhodné použít i v případě výskytu sluneční alergie. Po vystavení pokožky UV záření vznikne u citlivých osob v těle alergen, který způsobí výskyt svědivé červené vyrážky až mokvajících puchýřků. Nejvíce je postižen krk, dekolt, ruce a nárty. Prevence i ošetření jsou stejné jako u spálené kůže. V tomto případě nejvíce pomáhá pokožku pomalu a šetrně „zvykat na slunce“.

Důležité je dodržení pitného režimu. Kůži je potřeba hydratovat i zevnitř. Denně bychom měli vypít takové množství čisté vody, které odpovídá 20-40 ml/kg tělesné váhy, a to i několik dní po zhojení spálenin. Během slunění i po spálení bychom měli omezit příjem alkoholu.

Spáleniny od slunce v žádném případě není vhodné podceňovat, může je doprovázet také úžeh či úpal. Pokud se objeví horečka, bolesti hlavy, zimnice, závratě, nevolnost, zvracení nebo pokud jsou puchýře od spálení příliš velké, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Opakované spálení sluncem velmi vysušuje pokožku, zrychluje stárnutí kůže, a především zvyšuje riziko životu nebezpečné rakoviny kůže.

Revize (červen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek