Jak vzniká doplatek na lék?

Problematika doplatků, úhrad a v podstatě celé cenotvorby léků je velmi rozsáhlá a poměrně složitá. Tento článek se týká pouze těch léků, které pacient nedostane bez receptu a na které mu jeho zdravotní pojišťovna přispívá z peněz vybraných na zdravotním pojištění.

Doplatek

Jakou část ceny léku pojišťovna uhradí na konkrétní lék, stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

doplatek na lék

Prodejní cena léku v lékárně se skládá z ceny výrobce, daně z přidané hodnoty (DPH) a společné obchodní přirážky lékárny a distributora léku (viz obrázek). Doplatek vzniká, když od prodejní ceny léku v lékárně odečteme výši úhrady pojišťovny. Z toho plyne, že doplatek není prodejní cena léku, jak se mnozí mylně domnívají, nýbrž spoluúčast pacienta.

Zdravotní pojišťovna buď hradí pouze část z prodejní ceny léku (lék s doplatkem), nebo hradí celou prodejní cenu (lék bez doplatku). Některé léky nemají stanovenou úhradu pojišťovny vůbec a u takových musí pacient uhradit celou prodejní cenu léku.

Až budete příště vyzvedávat své léky v lékárně, prohlédněte si pečlivě účtenku. Najdete na ní, jaká je prodejní cena léku, kolik z této ceny hradí pojišťovna a kolik peněz platíte vy jako pacient. Pokud něčemu nebudet rozumět, nebojte se zeptat svého lékárníka. Jistě vám ochotně poradí.

Mohlo by vás zajímat: Platnost receptu a poukazu: Jak dlouho můžete s vyzvednutím léků čekat?

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa