Diabetická retinopatie

Pro diabetes mellitus (DM) (lidově řečeno cukrovku) jsou typické pozdní orgánové projevy postupně se vyvíjejícího trvalého poškození vaziva kloubů, šlach, kůže a stěn cév, ke kterému dochází v důsledku nevratných metabolických změn. Z cévních komplikací rozlišujeme diabetickou mikroangiopatii (dochází k poškození malých cév převážně v oku a ledvinách) a makroangiopatii (dochází k poškození větších cév).

Makroangiopatické komplikace jsou častější u diabetiků 2. typu, kde poškození cév způsobuje obvykle nahromadění tukové hmoty a bílých krvinek ve stěně tepny (tzv. aterosklerotické pláty). Mikroangiopatické komplikace jsou typické u diabetiků 1. typu, ale vyskytují se i u diabetiků 2. typu.

Diabetická retinopatie (DR) je nezánětlivé onemocnění oční sítnice. Řadí se k nejčastějšímu očnímu onemocnění u lidí s diabetem a je jednou z hlavních příčin slepoty u dospělých ve vyspělých zemích. U mužů se DR objevuje většinou před dosažením 45 let, u žen o něco později. Známky diabetické retinopatie se při DM 1. typu objeví do dvou let po záchytu jen u 2–7 % nemocných. Po deseti letech počet postižených narůstá na 50 % a po 20 ti letech na 75 % a více. Jedná-li se o DM 2. typu, jsou změny na sítnici patrné již druhý rok po záchytu u více než 20 % nemocných.       
Na poškození oka se podílí více mechanismů. Ale hlavní příčinou poškození cév je hyperglykémie (zvýšená hladina cukru v krvi).
Oko si z přebytkem cukru nedokáže poradit, proto dochází k alternativním cestám zpracování glukózy, což vede k poškození a zániku buněk. Část přebytečného cukru se váže na bílkoviny, které jsou základními stavebními kameny cév. Tyto bílkoviny nemohou správně fungovat, a proto cévy ztrácejí svou pružnost.
Díky hyperglykémii dochází také ke zvýšení oxidačního stresu (působení volných radikálů) v oku. Jeho vlivem je poškozena jak membrána buňky, tak i nukleové kyseliny, které nesou veškeré funkční informace pro správné fungování buňky. V oku pak dochází k tvorbě drobných a jemných cév, které jsou křehké a nekvalitní, často se tvoří na místech, kde nemají být. Na těchto cévách se objevují drobné výdutě a ty mohou prasknout a krvácet.        
Diabetická retinopatie postupně vede k zablokování, otokům a proděravění cév sítnice. Krev se tak dostává do sklivce a usazuje se na zadní části oka, kde krystalizuje. V průběhu doby krvácení do očí způsobuje rozmazané vidění, zhoršení zraku a později i slepotu.

Příznaky diabetické retinopatie  

Diabetická retinopatie probíhá zpočátku nepozorovaně, bezbolestně a bez větších známek zhoršení zraku. V době, kdy lze ještě terapeuticky zasáhnout pacient nepociťuje žádné zhoršení vidění. Zde je důležité, aby každý diabetik chodil na prohlídky k očnímu lékaři vždy alespoň 1x za rok, pokud lékař neurčí jinak. Jedině oční lékař může rozpoznat na základě vyšetření očního pozadí, zda se rozvíjí diabetická retinopatie.
Čím později se pacient dostaví k lékaři, tím obtížné a méně účinné může být jeho léčení.
K výraznému zhoršení zraku dochází v pokročilejších stádiích onemocnění. Dochází k rozmazanému vidění, pocitu tlaku v očích nebo se v zorném poli objevují skvrny či různá zakřivení.

Vyšetření oftalmologem (očním lékařem)

Oční lékař provede vyšetření nejprve v přední části oka pomocí tzv. štěrbinové lampy, kde hledá nově vytvořené cévy. Většinou se změří také nitrooční tlak. Oční pozadí se lépe vyšetřuje v tzv. mydriáze (rozšíření zornic). To znamená, že před samotným vyšetřením se pacientovi „rozkape“ oko. A pokud je podezření na již vzniklou diabetickou retinopatii, vyšetření se doplní o fluorescenční angiografii. Při této metodě se kontrastní látka – fluorescein aplikuje do žíly. Přibližně za 10 sekund se tato látka dostane do sítnicového řečiště a pomocí speciální kamery lékař hodnotí stav cév.

Co může pro sebe pacient udělat sám?

V první řadě je nutné své onemocnění nepodceňovat.     
U pacientů s diabetem, především 2. typu, je nutné mít dostatečně dobře kompenzovaný tlak a hlídat si hladinu cholesterolu a tuků (triacylglycerolů) v krvi. Pokud je tlak vyšší než 130/80 musí pacienti užívat pravidelně léky na tlak i přesto, že zvýšený (a později vysoký) tlak nebolí! Pravidelné užívání léků je nutné i v případě vysoké hladiny cholesterolu a tuků v těle (zde se lékaři snaží zajistit hodnoty pod 4,5 mmol/l u cholesterolu a pod 1,7 mmol /l v případě triacylglycerolů). V souvislosti s vysokým krevním tlakem by si pacient měl také pohlídat denní příjem soli (do 3 g, cca polovina čajové lžičky), zařadit do svého jídelníčku více zeleniny, zmenšit porce, omezit příjem alkoholu a snažit se udržovat normální body mass index (BMI) (ideální hodnota je 25). Platí úplný zákaz kouření! Nutný je také pravidelný pohyb – alespoň 3x týdně 45minutová aktivita (rychlá chůze, plavání, jízda na kole).        
Své místo v prevenci diabetické retinopatie mají také antioxidanty, které působí proti oxidačnímu stresu, který vzniká vlivem zvýšené hladiny cukru v těle. Mezi tyto antioxidanty řadíme zinek, vitamín E, vitamín C, vitamín B12, lutein a zeaxantin.

Vitamín E můžeme najít v mandlích, lískových, pistáciových oříšcích, mangu a ředkvičkách. Pravidelné dodávání tohoto vitamínu se snižuje bolestivost u některých typů retinopatie.

Vitamín C je hojně zastoupený v citrusových plodech, ale také v jahodách, bramborech nebo květáku. Podává se v kombinaci s ostatními antioxidanty, má pozitivní vliv na imunitní systém.

Vitamín B12 můžeme najít v rybách, vnitřnostech (játra či ledviny), vejcích a sýrech.

Lutein a Zeaxantin – patří mezi tzv. karotenoidy, což jsou přírodní barviva. Vyskytují se u všech žlutě až červeně zbarvených plodů, ale také v listové zelenině (špenát, kapusta) a brokolici. Tyto dvě látky plní jak funkci antioxidační, tak dokáží zpomalit degenerativní změny v oku. Lutein i zeaxantin jsou hromaděny v sítnici lidského oka. Vyšší koncentrace luteinu i zeaxantinu lze nalézt v tzv. žluté skvrně v oku, která hraje důležitou funkci v centrálním vidění (tj. vidění toho, co máme právě v centru zorného pole, resp. to na co je zaostřen zrak). U diabetiků s retinopatií byla pozorována 3x nižší koncentrace luteinu a zeaxantinu v porovnání se zdravými pacienty. Lutein je vhodný užívat s jídlem, které obsahuje tuk, pro lepší vstřebatelnost.

Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) – extrakt z ginkgo biloby je součástí některých očních potravních doplňků. Přidává se především pro zlepšení mikrocirkulace a kvality cév. Extrakt z Ginkgo biloby není však vhodný u pacientů, kteří užívají léky na ředění krve.

Omega 3-mastné kyseliny – omega 3-mastné kyseliny nemají přímý vliv na zlepšení diabetické retinopatie, ale jejich dostatečná koncentrace v krevním řečišti snižuje hladinu „zlého (LDL)“ cholesterolu. U diabetiků mají navíc protizánětlivý účinek, a mírně snižují vysoký krevní tlak a při pravidelném užívání se stabilizuje i hladina krevního cukru nalačno.

Výše zmíněné antioxidanty lze získat kromě potravy také z doplňků stravy. Je jich celá řada, v různých kombinacích. Stejně tak doplňků s obsahem luteinu a zeaxantinu. S výběrem konkrétního přípravku se můžete poradit se svým lékárníkem.

Léčba diabetické retinopatie

Základem léčby diabetické retinopatie je její prevence. Což znamená optimální kompenzace diabetu, ale také dalších rizikových faktorů jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu. Prevencí je i včasný záchyt onemocnění. Proto je nutná dobrá spolupráce s očním lékařem a diabetologem.      
Základem oční léčby je ošetřování sítnice laserem (tzv. laserová fotokoagulace), který zlepší průchod kyslíku a živin do sítnice.

Výhody laserové terapie:

  • Je bezbolestná a provádí se ambulantně (v ordinace očního lékaře)
  • Zastavuje růst nežádoucích cév
  • Sítnice je lépe okysličená
  • Dokáže stabilizovat stav pacienta, a v některých případech i zlepšit zrak

Vitrektomie - jde o mikrochirurgický výkon ve sklivci a sítnici. Principem operace je odstranění zkaleného sklivce, preparace a odstranění membrán na sítnici a její opětovné přiložení.

Diabetická retinopatie nevzniká jako akutní stav. Je to důsledek neléčeného diabetu. U diabetiků 1. typu je nutné od okamžiku zjištění onemocnění pravidelně docházet na minimálně roční kontroly k očnímu lékaři a mít správně nastavený inzulínový režim.   
U diabetiků 2. typu se kromě diabetu často objevuje vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu. V tomto případě je nutné dodržovat základní léčebný režim (pravidelné užívání předepsaných léků), zdravý životní styl a je zde možnost užívání antioxidantů, které mohou částečně ochrání sítnici před poškozením. Nejdůležitější však je docházet na pravidelné kontroly k diabetologovi, oftalmologovi, ale i praktickému lékaři.

PharmDr. Veronika Maňáková

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek