Zácpa: nejčastější příčiny a jak ji řešit

Zácpa je do jisté míry subjektivní pojem. Že trpíte zácpou, a potřebujete nějaké akutní, nebo dlouhodobé řešení, lze říct teprve tehdy když u sebe pozorujete následující příznaky.

zacpa toaleta

Příznaky zácpy

  • dochází k vyprázdnění méně často než 3 x týdně
  • stolice je tuhá ve více jak ¼ případů
  • máte pocit nekompletního vyprázdnění ve více než ¼ případů
  • vyprázdnění je obtížné a namáhavé ve více než ¼ případů

Příčiny zácpy

Při léčbě zácpy je vždy důležité zjišťovat její příčiny, protože jich může být celá řada. Většinou se jedná o špatný dietní režim (potrava obsahuje málo vlákniny a tekutin) v kombinaci s nedostatkem pohybu. Zácpa může pacienta postihnout také z následujících důvodů:

  • při užívání některých léků (např. silně účinné léky na alergii, depresi, bolest, odvodnění, snížení žaludeční kyselosti, léčiva sloužící k doplnění železa, léčiva obsahující vápník, atd.)
  • pokud je ve střevě nějaká překážka (např. zánět, kýla)
  • pokud pacient trpí nějakým dlouhodobým onemocněním (např. sníženou funkcí štítné žlázy, parkinsonismem, depresí nebo roztroušenou sklerózou)
  • pokud trpí hemoroidy (bolestivost při vyprazdňování)
  • pokud má tzv. „líné střevo“

Jak se zácpy zbavit?

Základem při léčbě zácpy je úprava životosprávy. Strava by při léčbě zácpy měla být pravidelná (5x denně, nevynechávat snídani) a měla by obsahovat dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, vločky, otruby). Pít průběžně během dne, ideálně 2 – 3 litry vody za den (pokud k tomu však nejsou jiná omezení). Každý pacient, který zácpou opakovaně trpí, by se měl snažit také o zvýšení fyzické aktivity a pravidelný pohyb.

V případě, že úprava životosprávy nepřináší požadované výsledky, je vhodné po poradě s lékárníkem nebo lékařem nasadit tzv. laxativum (přípravek usnadňující vyprázdnění).

Léky na zácpu

V lékárnách se setkáte se širokou paletou léčiv, která lze k léčbě zácpy použít.

Pro akutní potíže se zácpou jsou určena tzv. kontaktní laxativa, případně šetrnější tzv. osmotická laxativa. Kontaktní laxativa jsou obvykle dostupná ve formě kapek nebo tablet a podávají se zpravidla večer před ulehnutím. Nástup účinku těchto léků je přibližně za 6 – 8 hodin a k vyprázdnění tedy dojde ráno.

Kontaktní laxativa jsou u nás dostupná např. pod názvem Guttalax®, Regulax, Bisakodyl-K®, Dulcolax®, Fenolax® nebo Stadalax®. Do této skupiny laxativ se řadí také čaj ze senny (ve formě listů nebo lusků). Většina kontaktních laxativ není vhodná pro malé děti (min. do 4 let věku), těhotné a kojící ženy. Dlouhodobé užívání je možné pouze pod lékařským dohledem.

Za osmotická laxativa považujeme látky, které jsou na sebe schopny ve střevě vázat vodu, tím zvětšit objem stolice a způsobit tak nucení na stolici. Nejrychleji působící osmotické laxativum jsou glycerinové čípky. Po zavedení do konečníku by mělo k vyprázdnění dojít do 30 minut. Přípravek není vhodný pro děti do 10 let, avšak pro těhotné a kojící ženy je bezpečný. Volně prodejný je i sirup obsahující laktulózu. Nástup účinku tohoto přípravku trvá však déle (až 5 dní) a pacienti mohou často pociťovat pocity plynatosti. Laktulózu lze užívat dlouhodobě.

Po užití kontaktních laxativ nebo glycerinových čípků a následném vyprázdnění je potřeba počítat s tím, že bude několik dní trvat, než se střevo opět naplní a pacient bude pociťovat další nutkání na stolici.

Chronická zácpa - je možné ji vyléčit?

V případě, že zácpa trvá minimálně tři měsíce, je možné ji klasifikovat jako chronickou. K léčbě chronické zácpy je vhodná nejen úprava jídelníčku, dostatek pohybu a tekutin, ale lze použít také tzv. objemová laxativa, případně se soustředit na nácvik defekačního reflexu.

Zástupcem skupiny objemových laxativ je psyllium (osemení jitrocelu vejčitého). Požadované množství psyllia (dle výrobce) se rozmíchává těsně před užitím v přibližně 100 ml jogurtu, vody nebo džusu. Podanou dávku je potřeba dostatečně zapít.

Pokud pacient potlačuje nutkání na stolici (defekaci), může se objevit pomalé vyhasínání tohoto reflexu a s tím související chronická zácpa. Je proto vhodné zkusit defekační reflex obnovit. Pacient by měl po probuzení vypít sklenku vlažné vody (možno také salinické minerální vody – Zaječická, Bílinská kyselka, Šaratica), provést pravidelné ranní úkony a nasnídat se. Přibližně do 20 minut bez ohledu na to, jestli se nutkání dostaví, navštívit toaletu a pokusit se o vyprázdnění. Popsaný rituál by měl dodržovat každý den po dobu několika týdnů. K podpoře vyprázdnění lze aplikovat glycerinový čípek.

Kdyby se zácpa, ať už akutní, nebo chronická, náhle zhoršila, vyskytly se prudké bolesti břicha s pocity na zvracení, krvavá, černá, dehtovitá stolice, hlen ve stolici, případně horečka, je nezbytné neodkladně vyhledat lékaře.

Zácpa je častý, nikoliv neřešitelný problém. Každý lékař a lékárník ví, jak tento problém řešit. Nestyďte se tedy na ně se svými obtížemi obrátit.

Mgr. Markéta Obrovská

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek