Pylová sezóna začíná: Jak si poradit s alergií?

Alergie na pyly je jedna z nejčastěji vyskytujících se alergií. Projevuje se svěděním v nose, kýcháním, tekoucí vodnatou rýmou i ucpaným nosem, zduřením nosní sliznice. U některých alergiků převažují oční příznaky – svědění, pálení, slzení, zarudnutí a otok. Může se objevit i svědění v krku, suchý a dráždivý kašel, někdy až vývoj do astmatu, kožní a zažívací potíže. Celkově jde o projevy, které snižují kvalitu života pacienta – schopnost soustředění, pracovní výkonnost, uplatnění ve společnosti atp.

U osob alergických na pyly se diagnóza prokazuje mimo jiné kožními testy nebo vyšetřením krve, kdy se zjišťuje existence specifických protilátek k jednotlivým pylovým alergenům. Nejvíce pylů se vyskytuje ve vzduchu za suchého a větrného počasí, nejméně po delším dešti.

Méně se ví, že po prudké bouřce mohou mít pacienti obtíže naopak větší. Pylová sezóna začíná na jaře a končí na podzim. V našich klimatických podmínkách se v posledních letech stále prodlužuje.

Přečtěte si také: Psychosomatika: Jaký je vliv psychiky na lidské zdraví?

Jarní alergie začínají v únoru a jsou pro ně typické pyly stromů – lísky, olše a hlavního alergenu břízy. Méně významný je topol, jasan, cypřiš, platan a jehličnany jako smrk, borovice a jedle, které kvetou pouze jednou za několik let.

V létě se nejvíce vyskytují alergie na kvetoucí trávy, mezi které patří bojínek, jílek, lipnice, tomka, srha, kostřava, jitrocel, šťovík, a také na obilí. V létě též ve vzduchu vrcholí výskyt velkého množství spor venkovních plísní.

Od září trápí alergiky plevele – pelyněk, ambrosie, kopřiva, drnavec, merlík a lebeda. A stejně jako v létě mohou i na podzim alergiky trápit spory venkovních plísní.

Právě aktivní alergeny je možné sledovat na stránkách www.pylovasluzba.cz, kde kromě ročního kalendáře pylových alergenů najdete i aktuální pylový zpravodaj.

Režimová opatření

Dodržování preventivních opatření pomáhá snížit projevy pylové alergie, přestože jejich dodržování někdy nemusí být snadné. Základem je snaha vyhýbat se alergenům, v čemž může pomoci pylová předpověď – díky ní zjistíte, kdy se vyplatí omezit pobyt venku. Dobré je větrat brzy ráno, případně pořídit do oken pylové sítě a domů čističky vzduchu. Mezi režimová opatření dále patří časté omývání obličeje i vlasů, nošení slunečních brýlí a výplachy nosu. Průběh alergie může ovlivnit pasivní i aktivní kuřáctví, protože zvyšují podráždění dýchacích cest. Alergici s reakcí na pyly by neměli sekat trávu, sbírat ani sušit léčivé bylinky.

Léčba

O správném postupu léčby je vhodné se vždy nejprve poradit s farmaceutem či lékařem. Pro léčbu je zásadní prevence, další možností je léčba příznaků (tzv. symptomatická léčba) anebo specifická imunoterapie. Z volně dostupných léčivých přípravků (bez lékařského předpisu) v různých lékových formách (tablety, kapky k vnitřnímu užití, oční kapky, nosní kapky či spreje) se při léčbě alergie na pyly běžně užívají:

Antihistaminika – působí proti účinkům histaminu, který se podílí na vzniku alergické reakce a souvisejících projevů. Existují ve formách pro lokální terapii i pro systémové použití jako tablety. Volně dostupná jsou vždy jen menší balení, protože dlouhotrvající problémy s alergiemi nejsou vhodné pro samoléčbu a pacient by je vždy měl řešit s lékařem. Z volně dostupných léčivých přípravků bez lékařského předpisu se v léčbě využívají:

  • Oční kapky a nosní spreje – např. Allergodil® a Livostin® (účinná látka azelastin a levokabastin),
  • Tablety – např. Analergin®, Zodac® (cetirizin); Cezera®, Xyzal® (levocetirizin); Dasmini® (desloratadin); Xados®, Nestibil® (bilastin).

Dekongestiva – obsahují léčivé látky, které rychle zmírňují otoky sliznic. Obvykle bývají v nosních kapkách či sprejích, např. v léčivých přípravcích dostupných bez lékařského předpisu – Muconasal Plus® (tramazolin), Nasivin® (oxymetazolin), Olynth®, Otrivin® (xylometazolin), Sanorin® (nafazolin). Kvůli riziku návyku a poškození sliznice se nesmějí užívat déle než 7 dní (u dětí 5 dní).

Výhodou lokálních lékových forem je jejich rychlý účinek. Pro zmínění příznaků mohou také pomoci zklidňující oční kapky např. Vividrin Ectoin® nebo roztoky a spreje pro čištění nosu obsahující mořskou vodu, které se mohou užívat dlouhodobě.

S výběrem vhodného léčivého přípravku Vám poradí v lékárně na základě Vašich individuálních potíží a potřeb. Léky užívejte přesně v souladu s příbalovou informací, pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Obraťte se na lékaře, pokud dochází k dlouhotrvajícím či postupně se zhoršujícím projevům alergických reakcí. Přetrvávající potíže nejsou pro samoléčbu vhodné.

Další možností terapie je lékařem indikovaná léčba s obsahem kortikoidů (léčivé přípravky na lékařský předpis), které mají protizánětlivý účinek. Jde o nejúčinnější léčbu, obvykle v lékových formách pro lokální aplikaci (nosní spreje, inhalátory). Léčba kortikoidy bývá dlouhodobá, plný účinek nastupuje obvykle během 7-10 dní. Je proto dobré sledovat pylový kalendář a terapii zahájit dříve, než začne sezóna. Další možností léčby je specifická imunoterapie.

Specifická imunoterapie

Na rozdíl od dříve zmíněných léčiv, které pomáhají především proti projevům alergie, tento postup míří přímo proti příčině. Princip tohoto postupu je podobný očkování a spočívá ve „vytrénování“ imunitního systému pomocí vpravování postupně zvyšujících se dávek alergenů do organismu alergika v pravidelných časových intervalech, a to ve formě podkožní injekce, tablet nebo kapek aplikovaných pod jazyk.

Léčba trvá i několik let, ale postupně se imunitní odpověď na alergen stabilizuje a dochází k postupnému zmírňování až vymizení nepříjemných alegických projevů. Alergenová imunoterapie na pyly musí být zahájena včas, s dostatečným předstihem před sezónním výskytem alergenu. Důležité pro účinnost terapie je nalezení konkrétních látek, které spouštějí alergickou reakci, proto jsou na počátku prováděny kožní testy, na široké spektrum alergenů.

Specifická imunoterapie je určena pouze do rukou alergologa. Pokud je přesně určen příčinný alergen, bývá velmi účinná a snižuje riziko rozvoje alergie na další druhy alergenů a přechodu alergické rýmy do astmatu. Specifická imunoterapie je tedy klíčovým nástrojem k léčbě alergických onemocnění, který může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů trpících alergiemi.

Autor:

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna Sfinx Brno

Revize

PharmDr. Lucie Malečová

Ústavní lékárna IKEM

Článek byl poprvé publikován v dubnu 2016, revize proběhla v dubnu 2024

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek