Jak se zbavit nadměrného pocení

Pocení je přirozený jev, a přestože je pro mnohé z nás nepříjemné, má svou důležitou úlohu. Slouží k regulaci tělesné teploty (brání přehřátí organismu při horečce, zvýšené fyzické aktivitě nebo v horku) a pomáhá zbavit tělo škodlivých látek.

Pocení

Pokud se však zpotíme i při chůzi do práce, ráno se budíme s promočeným pyžamem, v hromadné dopravě nám tečou po tvářích proudy potu nebo nám při vyplňování formuláře vlhne papír pod rukama, hovoříme o nadměrném pocení neboli hyperhidróze. Jak bojovat proti projevům nadměrného pocení? Existuje spolehlivá metoda jak se zbavit nevzhledných propocených skvrn v podpaží, na zádech nebo věčně mokrých chodidel? Je lepší problém řešit svépomocí, nebo se obrátit na odborníka?

Pot a potní žlázy

Pot je produkován potními žlázami, které se nacházejí v nejspodnější vrstvě kůže a na povrch ústí póry. Potní žlázy se vykytují téměř po celém těle, největší počet je jich však na dlaních, chodidlech a v podpaží, kde se také nejčastěji potíme. Jejich aktivitu řídí a reguluje nervový systém, ale také hormony. Hormony mohou za to, že se potíme, jsme-li nervózní, ve stresu nebo když nás zaplaví sexuální vzrušení.

Potní žlázy jsou malé (ekrinní), velké (apokrinní) nebo smíšené (apoekrinní). Malé potní žlázy jsou funkční již od narození, fungují jako regulátory teploty, podílejí se na vylučování škodlivých látek a reagují také na psychické podněty. Pokrývají většinu těla. Zatímco velké potní žlázy jsou pouze v podpaží, na prsních dvorcích a v tříslech a jejich aktivita nastupuje až v období dospívání. Produkují hustý nažloutlý pot, obsahující látky, které jsou rozkládány bakteriemi na pokožce a chloupcích, což vede ke vzniku zápachu. Charakteristická je produkce v závislosti na psychickém rozpoložení nebo při vzrušení a je příčinou specifické vůně každého člověka.

Samotný pot je bez vůně či zápachu. Tvoří jej z 99 % voda, ve které jsou rozpuštěny různé látky (např. sůl, močovina, kyselina močová a mléčná nebo mastné kyseliny). Denně potní žlázy vyprodukují 0,5-1 litr potu. Produkce je ovlivněna vnější teplotou a vlhkostí, metabolickou aktivitou organismu, fyzickou aktivitou i psychickým stavem. Pocení, zvláště je-li doprovázeno dalšími příznaky, může však být také signálem méně či více závažného onemocnění.

Příčiny pocení

  • Obezita – je častou příčinou zvýšené produkce potu i při běžném pohybu. Obvykle bývá doprovázena také špatnou tolerancí tepla a jakékoliv i sebemenší zátěže.
  • Chronické nebo akutní infekce – nejčastěji horečnatá onemocnění (bakteriálního i virového původu), chronické záněty nebo AIDS.
  • Hypoglykémie – pokles hladiny cukru v krvi bývá doprovázen pocitem na omdlení, hladem, bledostí a třesem, bušením srdce, neostrým viděním a také pocením.
  • Hypovitaminóza D – nedostatek vitaminu D je v naší zeměpisné šířce poměrně častý. Projevuje se nejčastěji řídnutím kostí a sklonem ke zlomeninám, svalovou slabostí a bolestmi kloubů, ale také sníženou imunitou, zvýšenou náchylností k infekcím a nadměrnou potivostí.
  • Menopauza a poruchy hormonální funkce vaječníků – bývají velmi často doprovázeny zvýšeným pocením, zejména v období přechodu se objevují velmi nepříjemné návaly horka a začervenání ve tváři. Ženy však mohou registrovat zvýšené pocení také v závislosti na fázi menstruačního cyklu, a to především před menstruací a během ní.
  • Onemocnění štítné žlázy – zvláště hypertyreóza, která mívá charakteristické příznaky, jako je pocení celého těla (kůže je vlhká a lepkavá), třes, bušení srdce a únava (viz článek o projevech onemocnění štítné žlázy).
  • Závažnější onemocnění – nádorová (nádory postihující nervovou soustavu nebo místa, kde dochází k produkci hormonů), neurologická (roztroušená skleróza, syndrom karpálního tunelu apod.).
  • Alkohol, některé léky nebo potraviny – vše, co způsobuje rozšíření cév následkem zvyšující se teploty v organismu (např. po požití alkoholických nápojů, pálivého jídla – chilli, zázvor, pepř nebo koření, které zahřívá, jako je skořice a kari), a také léky s vazodilatačním účinkem (k léčbě vysokého krevního tlaku).
  • Abstinenční příznak – pocení často doprovází odvykací léčbu nebo se může objevit při neobvyklém prodloužení intervalu aplikace příslušné látky, na kterou se vytvořila závislost.
  • Nevhodné oblečení a lůžkoviny – mohou přispět ke zhoršení projevů pocení. Pot se nemůže odpařovat nebo vsakovat při nošení a používání syntetických materiálů, častěji pak dochází k zapaření, vzniku nežádoucího zápachu, opruzeninám, rozvoji plísňových onemocnění apod.

Jak odhalit příčinu nadměrného pocení

Jak ale zjistit, čím je nadměrné pocení způsobeno? A existuje nějaká hranice, která určuje míru běžného pocení a stanoví, kdy už se jedná o pocení nadměrné?

Odhalení příčiny pocení je důležité zejména v případě, kdy je příznakem jiného onemocnění, a je tedy zapotřebí zohlednit i další faktory (hmotnost, tlak a tepovou frekvenci, tělesnou teplotu, hladinu cukru v krvi, kožní změny – vyrážky, bledost, začervenání, lepkavost apod., užívané léky, zvětšené mízní uzliny atd.), případně zvážit doporučení dalších vyšetření (krevní obraz, moč, ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření, EKG a další).

Míra snesitelnosti pocení a jeho následků je u každého člověka jiná. Záleží na závažnosti potíží, tedy jak moc ovlivňuje psychickou pohodu a společenský či pracovní život.

Jak se tedy zbavit nadměrného pocení?

Musíme si uvědomit, že pocení je normální jev. Díky odpařování potu se tělo ochlazuje a udržuje tím stálou teplotu. Pokud se potíme při nemoci, znamená to, že již není potřeba zvýšená teplota pro likvidaci bakterií nebo virů a začínáme se uzdravovat. Potíme-li se při sportu nebo při opalování, pravděpodobně nám to nebude vadit tak, jako když nás čeká například důležitá schůzka. V těchto případech je žádoucí omezit pocení na přijatelnou úroveň. Jaké jsou tedy možnosti?

1.    Deodoranty a antiperspiranty

DeodorantDeodoranty obsahují antibakteriální látku, která snižuje množství bakterií a brání tak rozkladu potu a vzniku nežádoucího zápachu. Naproti tomu antiperspiranty omezují přímo tvorbu potu. K tomuto účelu se používají zejména hlinité soli, které mechanicky uzavírají potní žlázy (dermokosmetické přípravky obsahují 20% hexahydrát chloridu hlinitého). Ve formě roztoku či krému se aplikují na omytou a suchou pokožku v podpaží, na rukou či chodidlech před spaním (např. Perspirex®, Driclor®). Kúra trvá týden, následně se používá dle potřeby k udržení efektu. Účinná je zejména v podpaží, na dlaních a chodidlech je efekt jen krátkodobý. Dříve bylo používání hlinitých solí spojováno s rizikem vzniku rakoviny. Nejnovějšími poznatky bylo toto podezření vyvráceno. Mohou se však objevit projevy podráždění – svědění, pálení a zarudnutí.

Pro každodenní použití je vhodné zvolit takový přípravek, který zamezuje tvorbě potu a zároveň brání jeho rozkladu (kombinace deodorantu a antiperspirantu). K dispozici jsou přípravky ve formě sprejů, roll-onů či tuhých tyčinek a výběr záleží na tom, které formě dáváte přednost. Některé přípravky slibují až 72 hodinovou účinnost. Nabídka je široká, výsledný efekt však ve většině případů nevydrží déle než několik hodin. O něco efektivnější jsou přípravky z lékárny (např. od firmy Vichy, Eucerin, Bioderma apod.), s výběrem toho vhodného pro vás vám poradí lékárník.

2.    Iontoforéza

Iontoforéza je fyzikální metoda založená na působení stejnosměrného proudu na neporušený povrch pokožky. Mechanismus účinku není úplně známý, pravděpodobně však dochází k dočasnému zablokování vývodu potních žláz, čímž se výrazně omezí produkce potu. Použití je snadné a efektivní, a to především k omezení pocení na dlaních a ploskách nohou (aplikace do podpaží je o něco složitější, avšak také účinná). Na trhu je v současné době registrovaný zdravotnický prostředek určený k léčbě nadměrného pocení OZO-OZO (novější verze přístroje ANTIPE), jehož pořizovací cena se pohybuje v řádu několika tisíc korun a je vhodný i k domácímu použití. Úspěšnost léčby se uvádí až 100 % a efekt při pravidelném používání dokonce trvalý. Nežádoucím projevem ošetření může být podráždění kůže (začervenání, někdy i menší puchýřky) a brnění.

3.    Použití botulotoxinu

Botulotoxin je látka, která blokuje aktivaci funkce potní žlázy z nervových zakončení. Aplikuje se injekčně do postižené oblasti (nejčastěji do podpaží, použití na rukou a nohou je velmi bolestivé a méně efektivní) v sérii cca 30 vpichů, účinek nastupuje za 2-3 dny a přetrvává několik měsíců (většinou 6-8). Zákrok je vhodné po vypršení účinku opakovat. Nevýhodou je poměrně vysoká cena léčebné kúry a nutnost zajištění odborné aplikace, při ošetření rukou nebo chodidel také bolestivost a přechodná slabost malých svalů (zhoršená motorika).

4.    Rostlinná terapie

Další možností je použití bylinných preparátů. Vnitřně se nejčastěji používá šalvěj, a to buď ve formě tobolek, nebo čaje (nejlépe v kombinaci 1:1 s bylinkou yzopem). Užívá se 3x denně a kúry je možné libovolně podle potřeby opakovat. Ke koupelím se používá dubová či vrbová kůra, smrkové výhonky nebo listy ořešáku (informovat se můžete v lékárně), k omývání pak výluh z levandule, přesličky nebo šalvěje v kombinaci s jablečným octem.

5.    Alternativní způsoby léčby

Pokud máte raději alternativní metody, můžete využít k omezení pocení postupů tradiční čínské medicíny a akupunktury. Důležité však je najít odborníka, který má ověřenou reputaci, vhodné vzdělání, praxi a především výsledky. Také homeopatie nabízí řešení. K léčbě se využívá celé řady homeopatických přípravků v závislosti na specifikách konkrétního pacienta. Např. Sepia se používá při silném zápachu nohou způsobeném nadměrným pocením, při zvýšené potivosti spojené s obezitou se doporučuje podávat Calcareu carbonicu, na pocení při trémě a stresu je vhodný Sulphur, od výrazného nočního pocení pak pomůže Arsenicum. Nejlepšího efektu však dosáhnete, pokud se obrátíte na zkušeného homeopata.

6.    Chirurgické řešení

Je posledním řešením v případě, kdy ostatní metody selhaly nebo přinesly jen málo uspokojivý výsledek. Jedná se o odstranění potních žláz v postižené oblasti nebo přerušení nervových vláken, která ovládají potní žlázy na dlaních a v podpaží. Efekt je sice trvalý, zákrok však s sebou nese závažnější rizika a běžně se neprovádí.

Závěr

Nadměrné pocení je nepříjemným společenským problémem a silně ovlivňuje psychickou pohodu, soukromý život i pracovní uplatnění postiženého člověka. Důležitým smyslem léčby je tedy především zohlednit individuální potřeby a požadavky tak, aby se postižený cítil co nejlépe „ve své kůži“. Často je zapotřebí věnovat pozornost tělesné hmotnosti, zdravotnímu stylu a míře stresu, které jsou nejčastější příčinou nadměrného pocení. Doporučení na závěr: Vyzkoušejte metodu, která je vám nejbližší a je pro vás nejlépe dostupná. Pokud se vám nedaří problém s nadměrnou potivostí zvládnout, obraťte se na odborníka – lékaře, lékárníka nebo psychoterapeuta. Rozhodně se za své potíže nemusíte stydět, nejste sami. A všechno se dá řešit a vyřešit, pokud se rozhodnete hledat a najít řešení.

Článek vypracovala PharmDr. Kateřina Dubská

Lékárna Dům zdraví, Hodonín

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek