Mykóza nohou

Pálení, svědění, zčervenání a olupování kůže patří mezi typické příznaky akutního projevu kožní mykózy. Mykózou bývají nejčastěji postiženy ty části těla, které jsou náchylné k zapaření, tzn. prostory mezi prsty na nohou, chodidla, třísla, různé záhyby na těle, ale i nehty.

mykoza-nohou.jpg

V případě, že se mykóza vyskytuje na noze, můžete se setkat s označením tinea pedis neboli tzv. atletická noha. Někdy se může plíseň rozšířit i na nehty. Nehet je deformovaný, ztluštělý, většinou žlutě zbarvený a drobivý. Mykóza nehtů bývá označována jako onychomykóza. Původci mykóz jsou nejčastěji vláknité houby (dermatofyty) a kvasinky. Vzhledem k tomu, že velkou část dne chodíme v botách, obzvláště v teplém počasí tu mají houby a kvasinky ideální podmínky pro růst a množení. Mají totiž rády vlhko a teplo.

Prevence mykózy nohou

Mykóza nohou postihuje často osoby se zvýšenou potivostí nohou. Zde lze využít antiperspirační přípravky jako např. roztok Driclor nebo krém Excipial Deo Forte. Osobám se sklonem k mykóze nohou se doporučuje pravidelně dezinfikovat obuv např. sprejem Demykan Forte nebo sprejem Top Gold.

Obuv by měla být vzdušná, ponožky bavlněné. Pokud trávíte delší dobu v uzavřené obuvi (s ohledem na pracovní nebo volnočasové aktivity), snažte se alespoň nohy co nejčastěji „větrat". Ve veřejných prostorách (jako jsou např. bazény, sprchy, tělocvičny, sauny apod.) nechodit naboso. Po vykoupání řádně vysušit celé chodidlo včetně prostorů mezi prsty. Zároveň je vhodné omezit příjem sladkých potravin a nápojů. Cukr je živinou pro houby a kvasinky, a ty mají potom na vašem těle lepší podmínky pro množení.

Léčba mykózy nohou

Jakmile mykózu objevíte, začněte s léčbou ihned a nespoléhejte na to, že to třeba „zmizí samo". Ušetříte si zbytečné nepříjemné pocity, rozšíření plísně či přenos na ostatní členy domácnosti.

Je potřeba se připravit na to, že léčba je dlouhodobá. Kdo nechce, aby se mu mykóza vracela, musí vydržet až do konce! Léčba většinou trvá 3 – 4 týdny. Pokud se vám podaří zbavit se plísně pravidelným mazáním postiženého místa, je to jen polovina úspěchu. Je potřeba v mazání vytrvat ještě 1 – 2 týdny po vymizení příznaků právě z důvodu zabránění opakování infekce.

Pokud se stav i přes vaše poctivé mazání nelepší (max. po 1 – 2 týdnech léčby), nebo se dokonce horší, je potřeba navštívit lékaře. Ten posoudí závažnost onemocnění a předepíše léčivé přípravky, které mohou být vázané na lékařský předpis (např. s obsahem cyklopiroxolaminu nebo amorolfinu) a které ve svém účinku zahrnují široké spektrum původců mykóz. Jejich preventivní použití je rovněž vhodné k dlouhodobé eliminaci recidiv. V některých případech je nezbytné použití systémových antimykotik (např. itrakonazol, ketokonazol apod.) – léčivé přípravky, které se polykají.

Z léčiv, která jsou v lékárně k dostání bez lékařského předpisu, lze na mykózu nohou a nehtů použít některý z krémů, mastí či roztoků s obsahem těchto účinných látek:

clotrimazol Preparáty obsahující klotrimazol se aplikují 2-3x denně po dobu min. 3 týdnů. Jsou určeny pro dospělé a děti od 2 let. V těhotenství a při kojení je lze užívat pouze na doporučení lékaře.
Clotrimazol AL 1 % krém, Clotrimazol AL spray 1 %, Canesten krém
bifonazol Děti do 3 let, kojící a těhotné mohou užívat jen po poradě s lékařem.
Canespor 1x denně krém, roztok - Canespor se aplikuje večer před spaním na omytou a řádně osušenou kůži.
Canespor 1x denně sada na nehty - Sada obsahuje mast s antimykoticky účinnou látkou bifonazolem a ureou, která usnadňuje průnik účinné látky do nehtu. Dále náplasti na přelepení nehtu a škrabku na nehty. Nehet se musí nejdříve namočit asi na 10 minut do teplé vody, po osušení se namaže postižená část nehtu mastí, přelepí se náplastí a nechá se tak do příštího dne. Další večer se musí nehet opět namočit asi na 10 minut do horké vody, škrabkou se odstraní odloučené zbytky nehtu a znovu se aplikuje mast. Takto se pokračuje 1 – 2 týdny. Po odstranění mykózou postiženého nehtu je možné doléčit okolí krémem Canespor 1x denně nebo jiným antimykoticky účinným přípravkem.
naftifin Exoderil krém, roztok – Na pokožku 1x denně, na nehty 2x denně.
flutrimazol Micetal ®
oxikonazol Myfungar ®
terbinafin Lamisil krém, Terbistad 1 % krém - Tyto přípravky nejsou určeny k léčbě mykózy nehtů. Na postiženou kůži mezi prsty se aplikuje jednou denně po dobu 1 týdne, při mykóze na chodidlech nebo na stranách chodidla dvakrát denně po dobu 2 týdnů. Krémy s terbinafinem jsou určeny pro osoby starší 12 let.
nystatin Fungicidin Léčiva mast – Vhodný od novorozeneckého věku, těhotné i kojící, aplikace 2-3x denně.

Chytrá houba

Jistou (zajímavou) přírodní alternativou léčby mykóz, vhodnou i pro děti, kojící a těhotné, představuje tzv. Chytrá houba (Pythium oligandrum).

Tato houba je známá tím, že se živí ostatními houbami. Při teplotě lidského těla se nemnoží, pouze zlikviduje plísňové onemocnění a pak její aktivita ustane. Chytrá houba se dá využít na mykózy nohou i nehtů, proti zvýšené potivosti a zápachu nohou, k ošetření obuvi a hodí se i na léčbu jiných onemocnění, jako jsou třeba vaginální mykózy, opruzeniny, afty a další.

Chytrá houba je k dostání v následujících variantách:

Proti plísni nohou Chytrá houba Pythie Biodeur 3x5g - prášek pro přípravu suspenze
Proti plísni nehtů Chytrá houba Pythie Biodeur Nail 3x3g - šumivá tableta
Preventivně Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent 3x3g - šumivá tableta
Proti pocení a zápachu nohou Chytrá houba Pythie Biodeur deodorant 1g - prášek pro přípravu suspenze, Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent Foot powder 1x4g – prášek do bot

Prášek nebo šumivá tableta jsou určeny k rozpuštění ve vodě a provedení koupele nohou. Koupel by měla trvat 40 – 60 min. Nohy se neosuší, ale nechají se samovolně oschnout. Roztok se nevylévá. Namočí se v něm tampón (nebo vata, gáza apod.) a vytře se jím nošená obuv. Následující den se roztok doplní 1 litrem teplé vody a koupel se zopakuje, včetně vytření obuvi. Celý postup se opakuje po týdnu a pak zase po týdnu. Celkem tedy 3x.

Šumivá tableta k léčbě mykózy nehtů se taktéž rozpustí ve vodě a provede se zábal (např. pomocí gázy namočené v roztoku), který se nechá působit přes noc. Roztok se ponechá do dalšího dne a zábal se zopakuje. Po 2 týdnech až měsíci se celý postup zopakuje s další tabletou a následně po dalších dvou týdnech až měsíci ještě jednou. Celkem tedy 3x.

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek