Vitamín A: Pro dobré vidění, ochranu před sluncem i pro podporu imunity

Vitamín A neboli retinol je v tucích rozpustný vitamín. Díky retinolu člověk vidí dobře za šera a správně rozeznává barvy. Jeho nedostatek způsobuje šeroslepost. Kromě toho zajišťuje růst, obnovu a správný vývoj sliznic, kůže a kostí. Je také důležitým antioxidantem, zkracuje trvání nemocí a pozitivně ovlivňuje imunitní systém.

vitamin a

Zdroje vitamínu A

Vitamín A je obsažen v živočišných tkáních, hlavně v játrech, kde je jeho ukládání podporováno přítomností vitamínu E, a v rybím tuku, kde se vyskytuje spolu s vitamínem D. Mezi další živočišné zdroje patří vejce a mléčné produkty.

Provitamínem vitamínu A je betakaroten, který je obsažen především ve žlutooranžovém a tmavězeleném ovoci a zelenině (meruňky, švestky, ananas, broskve, mrkev, petrželová a celerová nať, rajčata, paprika, špenát, kopr).

Betakaroten

vitamín-A.jpgKromě toho, že slouží jako zdroj vitaminu A, vykonává v organismu řadu dalších funkcí. Především působí jako antioxidant.

Významnou roli hraje při ochraně kůže proti poškození nadměrným sluněním. Stejně jako u vitamínu A ale platí, že nejvhodnější prevence je konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, čímž lze získat dostatek betakarotenu v přirozené formě.

Předávkování vitamínem A z nadměrné konzumace betakarotenu nehrozí. U kuřáků ale dlouhodobé vysoké dávky zvyšovaly výskyt nádorů plic. V případech vyššího příjmu karotenoidů může dojít k zabarvení kůže do oranžova, zejména dlaní a chodidel. Tyto příznaky po vysazení odezní.

Nedostatek vitamínu A

Nedostatek vitamínu A se projevuje poruchami vidění, vysycháním sliznic, atrofií potních žláz, průjmy, poruchou tvorby a růstu kostí.

U zdravého člověka by potřeba vitamínu A měla být pokryta pestrou a vyváženou stravou s každodenním příjmem ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Zásoba vitamínu A vystačí normálně i několik měsíců, proto jeho stanovení z krve není vždy vhodným ukazatelem. Pokud se ale prokáže jeho nedostatek (např. při nevhodných dietách, některých dlouhotrvajících infekčních onemocněních, při průjmech, při zdlouhavém hojení ran a zlomenin, při dlouhodobém stresu, při některých kožních onemocněních s rohovatěním kůže), je vhodné doplnit ho některým z preparátů s obsahem vitamínu A.

Léky na recept s vitamínem A

např. tobolky s obsahem 30.000 jednotek vitaminu A

Doplňky stravy s vitamínem A

např. tablety Walmark Vitamin A, tekutý vitamin A 30 ml

Vitamín A je používán i zevně:

  • Mast: Infadolan (na drobné rány, popáleniny I. stupně, při léčbě suché kůže, jako prevence opruzenin atd.)
  • Oční mast: VitA-POS (na zvlhčení oka)

Předávkování vitamínem A

Opatrnosti při užívání je třeba zejména u dětí, těhotných a kojících žen. Zvýšené hladiny vitaminu A a jeho derivátů mohou působit teratogenně, to znamená, že mohou poškozovat plod v těle matky. V těhotenství je proto užívání více jak 6 000 I.U. zakázáno.

Akutní intoxikace se může projevit krvácením z dásní, zmateností, průjmem a zvracením, dvojitým viděním, bolestí hlavy. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek může dojít k chronické intoxikaci s následujícími příznaky: bolesti kostí a kloubů, padání vlasů, zvracení, oranžově-žluté zbarvení kůže okolo nosu, rtů, rukou a nohou, zvýšená lomivost nehtů.

PharmDr. Nora Tůmová


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek