Paracetamol – pro domácí mazlíčky nevhodný

Zatímco je paracetamol (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®) považován za bezpečný a účinný lék pro lidi (při dodržení rad lékaře či lékárníka), u zvířat je tomu právě naopak.

Neexistuje dávka, která by byla pro kočku bezpečná. V těle kočky se i jediná tableta (500mg) paracetamolu zachová jako toxický jed a bez okamžité odborné pomoci se stane pro kočku smrtelná.

Podáváte léky s paracetamolem dětem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Psi mají oproti kočkám o trochu lepší snášenlivost a za určitých okolností jim veterinární lékař může předepsat krátkodobou léčebnou kůru, ovšem domácí podání bez předchozího doporučení odborníkem se za žádných okolností nedoporučuje. Stále platí, že vysoké dávky jsou toxické a nezřídka kdy smrtelné. Pro malého psíka lze za toxickou dávkou považovat i jedinou tabletu (500mg) paracetamolu.

Po pozření paracetamolu zvířetem se známky toxicity projeví do několika hodin. U takového zvířete dochází ke změnám v chování, na pohled se jeví jako depresivní, slabé, dýchá ztěžka a zrychleně. V konečníku je možné naměřit nižší teplotu (u psů pod 37,5 ºC, u koček méně jak 38 ºC). Lze pozorovat změny na sliznici v tlamě, která je namodralá nebo ztrácí barvu – žloutne/hnědne. Také může docházet ke zvracení a otokům pacek a v okolí tlamy.

Při pozření (a to i v případě pouhého podezření) paracetamolu domácím zvířetem je nutné okamžité vyhledání veterinárního lékaře, který zváží postup první pomoci a detoxikace.

Paracetamol není vhodný pro svévolné podání jakémukoliv domácímu zvířeti.

Mgr. Jana Zadražilová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek